Robert Mundell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Mundell
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 października 1932
Kingston

Data i miejsce śmierci

4 kwietnia 2021
Siena

Przyczyna śmierci

rak dróg żółciowych

Zawód, zajęcie

ekonomista

Narodowość

kanadyjska

Odznaczenia
Order Kanady – Towarzysz (Companion)

Robert Alexander Mundell (ur. 24 października 1932 w Kingston, w Ontario, zm. 4 kwietnia 2021 w Sienie[1]) – kanadyjski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1999 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1956 roku obronił doktorat na Massachusetts Institute of Technology. Profesor Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, University of Chicago i innych uczelni, doradca szeregu instytucji międzynarodowych (m.in. ONZ i Międzynarodowego Funduszu Walutowego). W swoich pracach naukowych zajmował się m.in. analizą roli kursów walutowych – wykazał, że reżimy kursowe mają istotny wpływ na skuteczność polityki pieniężnej danego kraju (tzw. model Mundella-Fleminga). Opracował także koncepcję optymalnego obszaru walutowego – strefy państw, które rezygnują ze swoich walut narodowych na rzecz wspólnej jednostki monetarnej. Idea ta legła u podstaw systemu euro.

W 1999 został uhonorowany Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla za badania nad polityką pieniężną i fiskalną w warunkach różnych systemów walutowych oraz za badania nad optymalnymi obszarami walutowymi. W 2002 roku otrzymał Order Kanady III klasy[2].

Zmarł w wieku 88 lat we Włoszech[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Zeus Of Economics Has Died, forbes.com, 4 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  2. Order of Canada, archive.gg.ca [dostęp 2021-04-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]