Przejdź do zawartości

Nowa Brzeźnica: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 37: Linia 37:


== Historia ==
== Historia ==
W 1265 [[Leszek Czarny]] zezwala zasadźcom Marcinowi i Przybysławowi na wykarczowanie 42 łanów brzeziny pod nową osadę obok starszej na trakcie handlowym z [[Ruś Włodzimiersko-Suzdalska|Rusi]] na [[Śląsk]]. W 1287 osada uzyskuje prawa miejskie jako miasto królewskie przeniesione ze [[Stara Brzeźnica|Starej Brzeźnicy]].
W 1265 [[Leszek Czarny]] zezwala zasadźcom Marcinowi i Przybysławowi na wykarczowanie 42 łanów brzeziny pod nową osadę obok starszej na trakcie handlowym z [[Ruś Włodzimiersko-Suzdalska|Rusi]] na [[Śląsk]]. W 1287 osada uzyskuje prawa miejskie jako miasto królewskie przeniesione ze [[Stara Brzeźnica|Starej Brzeźnicy]]. Wg kronikarza [[Janko z Czarnkowa|Janka z Czarnkowa]] król Kazimierz Wielki polecił zbudować w Brzeźnicy murowany zamek, który znajdował się pomiędzy przykościelnym cmentarzem a rzeką<ref>http://m.czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,106507,18314294,czestochowski-historyk-odnalazl-zamek-w-ktorym-urodzil-jan.html</ref>.


Od 1717 r. własność klasztoru oo. Paulinów z [[Jasna Góra|Jasnej Góry]]. Rozwój miasteczka zahamowały w XVII i w pocz. XVIII w. liczne pożary, epidemie oraz przemarsze wrogich wojsk. Pożar w 1727 r. pochłonął 70 domów, następny w 1790 r. strawił większą część zabudowań miejskich. W 1870 w ramach reformy administracyjnej Królestwa Polskiego Nowa Brzeźnica utraciła prawa miejskie.
Rozwój miasteczka zahamowały w XVII i w pocz. XVIII w. liczne pożary, epidemie oraz przemarsze wrogich wojsk. Od 1717 r. własność klasztoru oo. Paulinów z [[Jasna Góra|Jasnej Góry]]. Pożar w 1727 r. pochłonął 70 domów, następny w 1790 r. strawił większą część zabudowań miejskich. W 1870 w ramach reformy administracyjnej Królestwa Polskiego Nowa Brzeźnica utraciła prawa miejskie.


W 1904 r. przy rynku wystawiono kościół neogotycki, a w jego mury wkomponowano wieżę z dawnego kościoła. W 500. rocznicę śmierci Jana Długosza wmurowano na kościele pamiątkową tablicę. Do drugiej wojny światowej znaczny odsetek mieszkańców stanowili Żydzi (w 1921 r. 406 osób – 21%).
W 1904 r. przy rynku zbudowano kościół neogotycki, a w jego mury wkomponowano wieżę z dawnego kościoła. W 500. rocznicę śmierci Jana Długosza wmurowano na kościele pamiątkową tablicę. Do drugiej wojny światowej znaczny odsetek mieszkańców stanowili Żydzi (w 1921 r. 406 osób – 21%).


We wrześniu 1939 r. dowódca [[Wołyńska Brygada Kawalerii|Wołyńskiej Brygady Kawalerii]] płk dypl. [[Julian Filipowicz]] po [[Bitwa pod Mokrą|bitwie pod Mokrą]] wyznaczył Brzeźnicę na miejsce koncentracji swoich oddziałów.
We wrześniu 1939 r. dowódca [[Wołyńska Brygada Kawalerii|Wołyńskiej Brygady Kawalerii]] płk dypl. [[Julian Filipowicz]] po [[Bitwa pod Mokrą|bitwie pod Mokrą]] wyznaczył Brzeźnicę na miejsce koncentracji swoich oddziałów.

Wersja z 14:45, 27 lip 2015

Nowa Brzeźnica
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo łódzkie
Powiat

pajęczański

Gmina

Nowa Brzeźnica

Liczba ludności (2006)

750

Strefa numeracyjna

(+48) 34

Kod pocztowy

98-331

Tablice rejestracyjne

EPJ

SIMC

0139643

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: łódzkie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Strona internetowa

Nowa Brzeźnicawieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Nowa Brzeźnica, nad Pisią.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Nowa Brzeźnica.

Przez wieś przebiega droga krajowa nr 42 Kluczbork – Nowa Brzeźnica – Starachowice oraz droga wojewódzka nr 483 Łask – Nowa Brzeźnica – Częstochowa.

Znajduje się tutaj również stacja kolejowa Brzeźnica nad Wartą (linia kolejowa nr 146} WyczerpyChorzew Siemkowice).

Historia

W 1265 Leszek Czarny zezwala zasadźcom Marcinowi i Przybysławowi na wykarczowanie 42 łanów brzeziny pod nową osadę obok starszej na trakcie handlowym z Rusi na Śląsk. W 1287 osada uzyskuje prawa miejskie jako miasto królewskie przeniesione ze Starej Brzeźnicy. Wg kronikarza Janka z Czarnkowa król Kazimierz Wielki polecił zbudować w Brzeźnicy murowany zamek, który znajdował się pomiędzy przykościelnym cmentarzem a rzeką[1].

Rozwój miasteczka zahamowały w XVII i w pocz. XVIII w. liczne pożary, epidemie oraz przemarsze wrogich wojsk. Od 1717 r. własność klasztoru oo. Paulinów z Jasnej Góry. Pożar w 1727 r. pochłonął 70 domów, następny w 1790 r. strawił większą część zabudowań miejskich. W 1870 w ramach reformy administracyjnej Królestwa Polskiego Nowa Brzeźnica utraciła prawa miejskie.

W 1904 r. przy rynku zbudowano kościół neogotycki, a w jego mury wkomponowano wieżę z dawnego kościoła. W 500. rocznicę śmierci Jana Długosza wmurowano na kościele pamiątkową tablicę. Do drugiej wojny światowej znaczny odsetek mieszkańców stanowili Żydzi (w 1921 r. 406 osób – 21%).

We wrześniu 1939 r. dowódca Wołyńskiej Brygady Kawalerii płk dypl. Julian Filipowicz po bitwie pod Mokrą wyznaczył Brzeźnicę na miejsce koncentracji swoich oddziałów.

W 1939 r. Niemcy wcielili miejscowość w granice Rzeszy; jej nazwę zmieniono potem na Berntal. W 1942 r. brzeźniccy Żydzi wywiezieni zostali do getta w Pajęcznie, a następnie wymordowani. Wojska radzieckie zajęły Nową Brzeźnicę wieczorem 18 stycznia 1945 r.

Na cmentarzu (przy drodze do Łasku) groby 12 ułanów wymienionych z nazwiska i 14 n.n. oraz dwa duże groby żołnierskie z I wojny św. Sprzed bramy rozciąga się widok na rozległe obniżenie o ciekawej genezie – tzw. Błota Kruplińskie. Jest to forma wytopiskowa związana ze zlodowaceniem środkowopolskim. Zagłębienie to wypełniało jezioro, które osuszyła wypływająca z niego rzeczka Pisia.

Związani z miejscowością

Miejsce urodzin Jana Długosza w 1415, syna starosty brzeźnickiego. Przebywał tu też król Jan Kazimierz w czasie rokoszu Lubomirskiego.

W Nowej Brzeźnicy urodził się również Juliusz Łuciuk – polski kompozytor, któremu w 2015 roku nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Nowa Brzeźnica.

Starostowie brzeźniccy

Zabytki

  • neogotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela w miejscu gotyckiego ufundowanego w 1417 r. przez króla Władysława Jagiełłę, z zachowaną w bryle gotycką dzwonnicą i plebanią z 1884,
  • miejsce po zamku (przed 1535) i późniejszych dworach starostów,
  • pomnik Jana Długosza przed Urzędem Gminy (1987).

Zobacz też

Bibliografia