Spyrkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z Potaczkowej
Startowisko paralotniarzy na Spyrkowej

Spyrkowa (711 m) – pokryte polami wzgórze wznoszące się nad miejscowościami Podobin i Mszana Górna[1]. Nazwa pochodzi od przezwiska jednego z właściciela pól. W Podobinie istnieje osiedle Spyrki znajdujące się u podnóża tej góry[2]. Spyrkowa znajduje się w grzbiecie oddzielającym dolinę Mszanki od doliny Porębianki i jej dopływu Koniny. W grzbiecie tym kolejno wyróżnia się wzniesienia: Kocia Górka, Spyrkowa (711 m), Witów (723 m), Kobylica (648 m), Pieronka (738 m) i Markowy Groń (638 m)[1]. Ponieważ rzeka Mszanka oddziela Beskid Wyspowy od Gorców, więc Spyrkowa znajduje się już w obrębie Gorców[3].

Spyrkowa, podobnie, jak i inne wzgórza i stoki gór w całych okolicach, pokryta była polami ornymi i łąkami. Lasy ostały się tylko na stromych stokach południowo-zachodnich, w miejscach zupełnie nienadających się do uprawy[4]. Po 1990 wskutek nieopłacalności ekonomicznej coraz bardziej zaprzestawano użytkowania tych pól. W 2011 zaprzestano już uprawy, a nawet koszenia trawy na większości dawnych pól. O tym, że były tutaj pola orne świadczą już tylko miedze i zagony.

Dzięki temu, że wzgórze jest bezleśne, jest dobrym punktem widokowym na Gorce i Beskid Wyspowy. Nie poprowadzono na nim żadnego znakowanego szlaku turystycznego, jednak można na Spyrkową wyjść drogą polną z Podobina, przechodząc Porębiankę jednym z dwóch mostów[1].

Spyrkowa jest jednym z ważniejszych w całym województwie małopolskim miejscem dla paralotniarzy. Mają oni na jej grzbiecie oficjalne startowisko i lądowisko (obydwa od strony Podobina), a także punkt pomiarowy wiatru. Dolina Porębianki cechuje się dobrą aerodynamiką. Najlepsze warunki do startu są przy wietrze południowo-zachodnim.

Koordynaty[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  2. TERYT. [dostęp 2010-11-10].
  3. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  4. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.


Panorama Beskidu Wyspowego z grzbietu Spyrkowa-Witów
Panorama Beskidu Wyspowego z grzbietu Spyrkowa-Witów