Stara Baba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stara Baba
Ilustracja
Stara Baba od wschodu
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Poznań (Rudnicze)

Morfometria
Powierzchnia

3,8 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,3 km
0,1 km

Hydrologia
Rzeki zasilające

Skórzyna

Rzeki wypływające

Skórzyna

Rodzaj jeziora

glinianka

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stara Baba”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stara Baba”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stara Baba”
Ziemia52°22′32″N 16°51′02″E/52,375556 16,850556

Stara Baba – staw powyrobiskowy (glinianka) leżący na terenie Poznania, w części Rudnicze, pomiędzy ulicami Legnicką, Rudnicze i Ceramiczną (tzw. Szachty). Etymologia niecodziennej nazwy nie jest znana.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik jest pozostałością po rozległych terenach wyrobisk cegielnianych, które znajdują się na terenie Rudniczego i Świerczewa. Cegielnie (kilkanaście zakładów) powstały w czasie wielkiego boomu budowlanego, jaki miał miejsce w Poznaniu na przełomie XIX i XX w., a związany był ze zlikwidowaniem niektórych obwarowań Twierdzy Poznań. Potem produkowały materiały budowlane na potrzeby miasta do lat 90. XX w., kiedy to zlikwidowano ostatnie z zakładów.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Staw jest zasilany przez potok Skórzyna i położony na terenie użytku ekologicznego Kopanina I. Skórzyna uchodzi do Strumienia Junikowskiego około 100m dalej na południowy wschód. Akwen otoczony roślinnością szuwarową, w której dominuje trzcina pospolita. Ponadto rośnie tu wierzba i topola. W 2006 na terenie zbiornika stwierdzono stanowisko bobra europejskiego. Okolice stawu są zagrożone przyrodniczo – przede wszystkim przez postępującą urbanizację, w tym rozbudowę infrastruktury drogowej (droga krajowa nr 5).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Bereszyński, Ewa Homan, Występowanie bobra europejskiego (Castor fiber Linnaeus, 1758) w Poznaniu, w: Nauka Przyroda Technologie – dział Zootechnika, Tom 1, zeszyt 2, 2007, Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu, ISSN 1897-7820 – źródło danych przyrodniczych (patrz link zewnętrzny)
  • Poznań – plan miasta i okolic 1:20.000, Wydawnictwo Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2004, ISBN 83-87157-01-5
  • ANDRZEJ BERESZYŃSKI, EWA HOMAN: WYSTĘPOWANIE BOBRA EUROPEJSKIEGO (CASTOR FIBER LINNAEUS, 1758) W POZNANIU. Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, 2007 (tom 1, zeszyt 2). [dostęp 2011-03-19]. (pol.).