Jezioro Strzeszyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Strzeszyńskie
Ilustracja
Widok z północnego brzegu
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Poznań
Region Pojezierze Poznańskie
Wysokość lustra 76,6-77,3 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 32,0-33,5 ha
Głębokość
• średnia
• maksymalna

8,4 m
16,5 m
Długość linii brzegowej 4,5 km
Objętość 2700,0 tys. m³
Hydrologia
Klasa czystości wody II[1] (w roku 1994)
Rzeki zasilające Bogdanka
Rzeki wypływające Bogdanka
Rodzaj jeziora polodowcowe
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Jezioro Strzeszyńskie
Jezioro Strzeszyńskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Strzeszyńskie
Jezioro Strzeszyńskie
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Jezioro Strzeszyńskie
Jezioro Strzeszyńskie
Ziemia52°27′36″N 16°49′19″E/52,460000 16,821944
Pomost przy plaży w Strzeszynku
Plaża nad Jeziorem Strzeszyńskim (film)

Jezioro Strzeszyńskiejezioro w woj. wielkopolskim, w Poznaniu, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Jest to naturalne jezioro położone w dolinie Bogdanki na terenie tzw. zachodniego klina zieleni Poznania. Jego jedynym naturalnym dopływem jest Rów Złotnicki.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Linia brzegowa o długości 4,5 km, to teren porośnięty głównie lasami liściastymi i sosnowymi, wykorzystywany przede wszystkim do celów rekreacyjnych.

Jezioro użytkowane jest przez Polski Związek Wędkarski w Poznaniu. Dbając o jak najlepsze warunki do wędkowania, związek prowadzi prace związane z zarybianiem i odłowami. Jezioro zaliczane jest do typu sielawowego. Oprócz sielawy występuje w nim także: karp, węgorz, leszcz, lin, szczupak, krąp, ukleja, płoć, okoń, sieja, karaś pospolity i kiełb[potrzebny przypis].

W okresie letnim Jezioro Strzeszyńskie jest miejscem rekreacyjnym, nad którym jest położony ośrodek z kąpieliskiem na 10 tys. osób[potrzebny przypis], motelem oraz restauracją czynną przez cały rok. W skład obiektu wchodzą również domki letniskowe oraz kemping na ok. 150 osób.

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 32,0 ha[2] przez 33,5 ha[1] do 34,9 ha[potrzebny przypis]. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 77,3 m n.p.m.[1] lub 76,6 m n.p.m.[2] Średnia głębokość jeziora wynosi 8,4 m[2] lub 8,2 m[potrzebny przypis], natomiast głębokość maksymalna 16,5 m[2] bądź 17,8 m[potrzebny przypis].

W oparciu o badania przeprowadzone w 1994 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości[1]. Obecnie (r. 2013) na skutek rozbudowy gminy Suchy Las i braku kolektora i oczyszczalni ścieków w gminie, do jeziora poprzez Rów Złotnicki spływają ścieki sanitarne, powodujące eutrofizację wód jeziora, którego stan z roku na rok gwałtownie się pogarsza. Dochodzi do zakwitów glonów i sinic, a także powstawania przydennych stref beztlenowych, zatrutych siarkowodorem i metanem. W konsekwencji zamiera życie w jeziorze, zamykane są też kąpieliska. Wywołuje to protesty, w których uczestniczą m.in. stowarzyszenia My-Poznaniacy i Zielony Strzeszyn, Polski Klub Ekologiczny, rada osiedla Strzeszyn oraz zarząd Osiedla Grzybowego w Suchym Lesie[3] [4].

W 2012 podjęto pierwsze działania mające na celu poprawę jakości wody (natlenianie wody i dozowanie substancji mającej wiązać fosfor mineralny). W 2013 nad najgłębszym miejscem akwenu zainstalowano aerator napędzany siłą wiatru[5].

Szata roślinna[edytuj | edytuj kod]

Brzegi jeziora porastają rozległe szuwary z dominacją trzciny pospolitej, pałki szerokolistnej i wąskolistnej. Zwłaszcza przy północno-zachodnim brzegu rozległe agregacje tworzy kłoć wiechowata (jedyne stanowisko w Poznaniu). W płytkich zatokach zbiorowiska tworzą grzybienie białe. Z rzadziej spotykanych gatunków w wodach jeziora stwierdzono także rogatka krótkoszyjkowego. Strome zbocza otaczające jezioro porastają lasy o charakterze grądowym[6].

Kultura i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2011 Leszek Możdżer w okolicach plaży nad Jeziorem Strzeszyńskim organizuje coroczne wiosenne festiwale jazzowe Enter Music Festival. W rejonie plaży w Strzeszynku powstaje galeria plenerowa, m.in. w 2014 prof. Andrzej Bednarczyk z ASP w Krakowie przygotował tu instalację Sen Guliwera, będącą według niego największym komiksem na świecie - można go oglądać poprzez lunetę z drugiego brzegu. W rejonie plaży funkcjonuje też łączka edukacyjna prezentująca popularne rośliny rejonu jeziora[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 544. ISBN 83-232-1732-7.
  2. a b c d według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 544. ISBN 83-232-1732-7.
  3. "Władze Poznania mają to gdzieś". Protest ws. Strzeszynka. Gazeta.pl, 24.08.2013
  4. Petycja "Żądamy zamknięcia dopływu ścieków do Jeziora Strzeszyńskiego i Rusałka" do Prezydenta Poznania i Wójta Gminy Suchy Las
  5. Kamila Kmieć, Jezioro Kierskie i Strzeszyńskie, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2013, s.50, ISSN 0137-3552
  6. Monika Zgrabczyńska. 2008. Osobliwości florystyczne użytku ekologicznego "Strzeszyn" w dolinie Bogdanki. Badania Fizjograficzne nad Polską Zachodnią 57: 61-67
  7. Marcin Idczak, Największy komiks powstał nad jeziorem, w Głos Wielkopolski, dodatek Leżak, 7.07.2014, s. 18