Jezioro Strzeszyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Strzeszyńskie
Ilustracja
Widok z północnego brzegu
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Poznań

Region

Pojezierze Poznańskie

Wysokość lustra

76,6-77,3 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

32,0-33,5 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


8,4 m
16,5 m

Długość linii brzegowej

4,5 km

Objętość

2700,0 tys. m³

Hydrologia
Klasa czystości wody

II[1] (w roku 1994)

Rzeki zasilające

Bogdanka

Rzeki wypływające

Bogdanka

Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Strzeszyńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Strzeszyńskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Strzeszyńskie”
Ziemia52°27′36″N 16°49′19″E/52,460000 16,821944
Pomost przy plaży w Strzeszynku
Plaża nad Jeziorem Strzeszyńskim (film)

Jezioro Strzeszyńskiejezioro w woj. wielkopolskim, w Poznaniu, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Jest to naturalne jezioro położone w dolinie Bogdanki na terenie tzw. zachodniego klina zieleni Poznania. Jego jedynym naturalnym dopływem jest Rów Złotnicki.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Linia brzegowa o długości 4,5 km, to teren porośnięty głównie lasami liściastymi i sosnowymi, wykorzystywany przede wszystkim do celów rekreacyjnych.

Jezioro użytkowane jest przez Polski Związek Wędkarski w Poznaniu. Dbając o jak najlepsze warunki do wędkowania, związek prowadzi prace związane z zarybianiem i odłowami. Jezioro zaliczane jest do typu sielawowego. Oprócz sielawy występuje w nim także: karp, węgorz, leszcz, lin, szczupak, krąp, ukleja, płoć, okoń, sieja, karaś pospolity i kiełb[potrzebny przypis].

W okresie letnim Jezioro Strzeszyńskie jest miejscem rekreacyjnym, nad którym jest położony ośrodek z kąpieliskiem na 10 tys. osób[potrzebny przypis], motelem oraz restauracją czynną przez cały rok. W skład obiektu wchodzą również domki letniskowe oraz kemping na ok. 150 osób.

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 32,0 ha[2] przez 33,5 ha[1] do 34,9 ha[potrzebny przypis]. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 77,3 m n.p.m.[1] lub 76,6 m n.p.m.[2] Średnia głębokość jeziora wynosi 8,4 m[2] lub 8,2 m[potrzebny przypis], natomiast głębokość maksymalna 16,5 m[2] bądź 17,8 m[potrzebny przypis].

W oparciu o badania przeprowadzone w 1994 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości[1]. Obecnie (r. 2013) na skutek rozbudowy gminy Suchy Las i braku kolektora i oczyszczalni ścieków w gminie, do jeziora poprzez Rów Złotnicki spływają ścieki sanitarne, powodujące eutrofizację wód jeziora, którego stan z roku na rok gwałtownie się pogarsza. Dochodzi do zakwitów glonów i sinic, a także powstawania przydennych stref beztlenowych, zatrutych siarkowodorem i metanem. W konsekwencji zamiera życie w jeziorze, zamykane są też kąpieliska. Wywołuje to protesty, w których uczestniczą m.in. stowarzyszenia My-Poznaniacy i Zielony Strzeszyn, Polski Klub Ekologiczny, rada osiedla Strzeszyn oraz zarząd Osiedla Grzybowego w Suchym Lesie[3] [4].

W 2012 podjęto pierwsze działania mające na celu poprawę jakości wody (natlenianie wody i dozowanie substancji mającej wiązać fosfor mineralny). W 2013 nad najgłębszym miejscem akwenu zainstalowano aerator napędzany siłą wiatru[5].

Szata roślinna[edytuj | edytuj kod]

Brzegi jeziora porastają rozległe szuwary z dominacją trzciny pospolitej, pałki szerokolistnej i wąskolistnej. Zwłaszcza przy północno-zachodnim brzegu rozległe agregacje tworzy kłoć wiechowata (jedyne stanowisko w Poznaniu). W płytkich zatokach zbiorowiska tworzą grzybienie białe. Z rzadziej spotykanych gatunków w wodach jeziora stwierdzono także rogatka krótkoszyjkowego. Strome zbocza otaczające jezioro porastają lasy o charakterze grądowym[6].

Kultura i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2011 Leszek Możdżer w okolicach plaży nad Jeziorem Strzeszyńskim organizuje coroczne wiosenne festiwale jazzowe Enter Music Festival. W rejonie plaży w Strzeszynku powstaje galeria plenerowa, m.in. w 2014 prof. Andrzej Bednarczyk z ASP w Krakowie przygotował tu instalację Sen Guliwera, będącą według niego największym komiksem na świecie - można go oglądać poprzez lunetę z drugiego brzegu. W rejonie plaży funkcjonuje też łączka edukacyjna prezentująca popularne rośliny rejonu jeziora[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM , 2006, s. 544. ISBN 83-232-1732-7.
  2. a b c d według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 544. ISBN 83-232-1732-7.
  3. "Władze Poznania mają to gdzieś". Protest ws. Strzeszynka. Gazeta.pl, 24.08.2013
  4. Petycja "Żądamy zamknięcia dopływu ścieków do Jeziora Strzeszyńskiego i Rusałka" do Prezydenta Poznania i Wójta Gminy Suchy Las
  5. Kamila Kmieć, Jezioro Kierskie i Strzeszyńskie, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2013, s.50, ISSN 0137-3552
  6. Monika Zgrabczyńska. 2008. Osobliwości florystyczne użytku ekologicznego "Strzeszyn" w dolinie Bogdanki. Badania Fizjograficzne nad Polską Zachodnią 57: 61-67
  7. Marcin Idczak, Największy komiks powstał nad jeziorem, w Głos Wielkopolski, dodatek Leżak, 7.07.2014, s. 18