Stawy przy Kampusie UAM Morasko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stawy przy Kampusie UAM Morasko
Ilustracja
Staw północny.
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Poznań

Hydrologia
Rzeki zasilające

Potok Umultowski,
dwa bezimienne dopływy

Rzeki wypływające

Potok Umultowski

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy przy Kampusie UAM Morasko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy przy Kampusie UAM Morasko”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy przy Kampusie UAM Morasko”
Ziemia52°28′02,11″N 16°55′57,78″E/52,467253 16,932717

Stawy przy Kampusie UAM Morasko – zespół dwóch bezimiennych stawów położonych w północnej części Poznania, na terenie Umultowa przy Kampusie Morasko Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w rejonie ulic Hub Moraskich i Umultowskiej. W pobliżu znajduje się osiedle Różany Potok[1].

Staw południowy od strony kampusu

Stawy zasilane są przez trzy cieki wodne; Potok Umultowski od strony północnej oraz dwa bezimienne dopływy od strony północno-zachodniej i południowo-zachodniej, które wpadają do stawu północnego. Stawy połączone są ze sobą przepustem pod ulicą Huby Moraskie. W południowo-wschodniej części stawu południowego zlokalizowany jest przepust wodny pod ulicą Umultowską, ciek wodny – Potok Umultowski; wypływający ze stawu południowego wpada do Różanego Potoku[1].

Staw północny od północno-zachodniej strony otoczony jest przez bagna oraz lasy olszowe i od wschodu lasami sosnowymi, które oddzielają oba stawy od osiedla Różany Potok. Brzegi stawu północnego porastają szuwary trzcinowe, natomiast południowego porośnięte są niewielką roślinnością przybrzeżną[2]. Okoliczne murawy składają się w większości ze sztucznie wprowadzonych: kostrzewy czerwonej, koniczyny białej i życicy trwałej. Staw południowy (w kształcie łzy lub kropli) utworzono sztucznie w 1995 poprzez pogłębienie istniejącego na tym miejscu trzcinowiska. Ma on około 1 hektara powierzchni wraz z szuwarami (lustro wody zajmuje około 0,5 hektara). Tylko staw południowy należy do UAM[3].

Od końca lat 80, XX wieku zaobserwowano występowanie bobra europejskiego w stawach. W latach 2004-2006 przeprowadzono badania, które wykazały, że obszar zajmowany przez bobry rozciągał się od północnych krańców stawu północnego, przez staw południowy i kończył się na Różanym Potoku przy ulicy Dzięgielowej[2]. Wśród ptactwa wodnego występują krzyżówki, łyski i łabędzie nieme. W okolicznych lasach żyją sarny i dziki.

W roku 2008 dr Andrzej Nowosad i dr Przemysław Sujak zaobserwowali w stawie żółwie czerwonolice, które w Polscegatunkiem inwazyjnym[4].

Pomiędzy oboma stawami przebiega szlak turystyczny żółty szlak turystyczny do Rezerwatu Meteorytów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Poznań. Atlas aglomeracji (Skala 1:15000. Wydanie VIII). Wydawnictwo Pietruska & Mierkiewicz, 2008. ISBN 978-83-7445-018-8.
  2. a b Andrzej Bereszyński, Ewa Homan. Występowanie bobra europejskiego (Castor fiber Linnaeus, 1758) w Poznaniu. „Nauka Przyroda Technologie – dział Zootechnika”. 1 (2), 2007. Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu. ISSN 1897-7820.  – źródło danych przyrodniczych.
  3. Szymon Łukasiewicz, Tworzenie naturalistycznego parku na terenie Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Morasku koło Poznania, w: Badania fizjograficzne nad Polską Zachodnią, Seria B - Botanika, tom 47: 227-243, Poznań, 1998, ss.229,234,239
  4. Dr Andrzej Nowosad i dr Przemysław Sujak: Żółw czerwonolicy na Morasku. biologia.amu.edu.pl, 2008. [dostęp 2010-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-28)].