Staw Olszak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Staw Olszak
Ilustracja
Staw Olszak widziany od zachodu
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Poznań

Hydrologia
Rzeki zasilające

Cybina

Rzeki wypływające

Cybina

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Olszak”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Olszak”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Olszak”
Ziemia52°23′35,03″N 17°00′15,15″E/52,393064 17,004208
Budowla piętrząca staw Olszak na Cybinie

Staw Olszak – ostatni z czterech wstępnych stawów zaporowych pomiędzy Jeziorem Swarzędzkim a Jeziorem Maltańskim. Powstał przez spiętrzenie wód rzeki Cybiny po jej wpłynięciu w granice Poznania w dolinie pomiędzy osiedlem Przemysława a Nowym Zoo. Zadaniem zbiornika jest spowolnienie przepływu Cybiny i jej samooczyszczenie dla utrzymania funkcji rekreacyjnej Jeziora Maltańskiego i zapewnienie mu odpowiedniej klasy czystości. Staw wchodzi w skład użytku ekologicznego "Olszak I".

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. XX w. opracowano koncepcję Wykorzystanie metod biologicznych dla oczyszczenia wód rzeki Cybiny przed wprowadzeniem ich do Zbiornika Maltańskiego. Jej realizacja zaowocowała odbudowaniem w 1989 roku stawu Olszak. Inwestycja jednak została przerwana i w efekcie w latach 1995-96 konieczne było dokonanie rekultywacji, spuszczenie wody i usunięcie zgromadzonych w nim osadów dennych.

Podstawowe parametry techniczne[edytuj | edytuj kod]

Spiętrzenie Cybiny następuje od budowli piętrzącej na 4,316 km (licząc od ujścia rzeki do kanału ulgi na Warcie).

powierzchnia całkowita 3,70 ha
powierzchnia lustra wody 3,30 ha
maksymalna pojemność 36 000 m³
poziom spiętrzonej wody 63,70 m n.p.m.
głębokość średnia 1,0 m
głębokość maksymalna 1,6 m
głębokość minimalna 0,7 m
nachylenie skarp 1:2

Flora i fauna obserwowana w stawie i jego okolicy[edytuj | edytuj kod]

Przeprowadzane sukcesywnie waloryzacje doliny Cybiny wykazują, iż staw i jego okolica należą do terenów o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. W celu ich zachowania Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania w 1994 roku utworzył w tym miejscu użytek ekologiczny "Olszak I", wytyczył ścieżki przyrodnicze o charakterze dydaktycznym oraz zlecił opracowanie przewodników dla różnych poziomów nauczania.

W otoczeniu stawu oraz na i pod jego powierzchnią występują:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]