Staw Młyński (Naramowice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Staw Młyński
Ilustracja
Widok od południa
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Poznań

Morfometria
Powierzchnia

1,5 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,3 km
0,15 km

Hydrologia
Rzeki zasilające

Różany Potok

Rzeki wypływające

Różany Potok

Rodzaj jeziora

młyński

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Młyński”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Młyński”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Młyński”
Ziemia52°27′19,12″N 16°58′07,40″E/52,455311 16,968722

Staw Młyński – dawny staw młyński, położony w północnej części Poznania, na terenie Naramowic, w rejonie ulicy Rubież, w bezpośredniej bliskości rzeki Warty i jej starorzecza. Jest to jeden z najmniejszych zbiorników wodnych miasta. Leży w północnym klinie zieleni. Zasilany przez Różany Potok. W pobliżu stawu przebiega północna obwodnica kolejowa Poznania.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Różany Potok wpływa do Stawu Młyńskiego rynną polodowcową porośniętą starymi olszami, topolami, wierzbami i wiązami, z pojedynczymi stanowiskami młodszych dębów oraz z leszczyną. W 2005 stwierdzono w tym rejonie zgryzy bobra, ale były one dość stare. Sam staw otacza oprócz wyżej wymienionych także śliwa tarnina i dziki bez.

1
Klif na wschodnim brzegu

Wędkarstwo[edytuj | edytuj kod]

Staw jest intensywnie i całorocznie wykorzystywany przez wędkarzy, zwłaszcza w weekendy. Stanowi o tym bliskość rozległych osiedli piątkowskich i postępująca urbanizacja okolicy.

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Najbliżej znajduje się przystanek końcowy linii autobusowych 146 i 147 MPK Poznań – przy ul. Boranta. Nieco dalej, przy ul. Naramowickiej, zlokalizowano także przystanki linii 167 i 911

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Bereszyński, Ewa Homan, Występowanie bobra europejskiego (Castor fiber Linnaeus, 1758) w Poznaniu, w: Nauka Przyroda Technologie – dział Zootechnika, Tom 1, zeszyt 2, 2007, Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu, ISSN 1897-7820 – źródło danych przyrodniczych
  • Poznań – plan miasta i okolic 1:20.000, Wydawnictwo Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2004, ISBN 83-87157-01-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]