Staw Rozlany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Staw Rozlany
Staw Nowakowski (na niektórych mapach)
Ilustracja
Staw Rozlany - widok z wieży widokowej (od południa)
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Poznań (Rudnicze)

Morfometria
Powierzchnia

11,7 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2,5 m
5,7 m

Objętość

2,92 km³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

glinianka

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Rozlany”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Rozlany”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Rozlany”
Ziemia52°22′00,8760″N 16°51′54,4320″E/52,366910 16,865120

Staw Rozlany – sztuczny zbiornik wodny (glinianka), zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Rudniczego, Świerczewa i Kotowa na tzw. Szachtach, w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Głogowskiej, w rejonie jej skrzyżowania z ul. Mieleszyńską i ul. Stara Cegielnia. Powierzchnia zlewni – 0,6 km². W sąsiedztwie przepływa Strumień Junikowski i Plewianka.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Staw o kształcie zbliżonym do prostokąta, z urozmaiconą linią brzegową i trudnym dostępem (szerokie pasy trzcinowisk, zwłaszcza w części północnej). Wokół rozciągają się nieużytki i osiedla domów jednorodzinnych. Sąsiaduje z Głębokim Dołem na zachodzie i Stawem Świerczewo na południu. W pobliżu znajdowała się jedna z najdłużej działających cegielni, spośród kilkunastu, w obrębie Szacht (do lat 90. XX w.).

W trakcie badań przeprowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w 1992 wykazano, że Staw Rozlany jest najbardziej zanieczyszczonym bakteriologicznie ze wszystkich Szacht.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Gołdyn, Barbara Jankowska, Piotr Kowalczak, Maria Pułyk, Elżbieta Tybiszewska, Janusz Wiśniewski, Wody powierzchniowe Poznania, w: Środowisko naturalne miasta Poznania. Część I, Urząd Miejski w Poznaniu, Poznań, 1996, ss.49 i 57, ISBN 83-906665-0-3
  • Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ISBN 978-83-7445-018-8