Struktura matematyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Struktura matematyczna, model, system semantyczny, model semantyczny, dziedzina, struktura pierwszego rzędu – zbiór obiektów matematycznych połączonych w pewien system[potrzebny przypis].

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Na strukturę matematyczną składają się uniwersum (czyli pewien zbiór lub szerzej klasa) oraz interpretacja symboli pewnego języka w skład którego mogą (lecz nie muszą) wchodzić symbole funkcji, relacji i stałych (interpretacje symboli stałych w modelu to elementy wyróżnione; zob. symbol funkcyjny). Dlatego każdą strukturę należy rozpatrywać w kontekście ustalonego języka mówi się wtedy, że jest modelem (strukturą) dla języka

Niekiedy rozróżnia się znaczenia terminów „model” i „struktura matematyczna” („system semantyczny”)[potrzebny przypis]. Słowo „model” oznacza wtedy tylko uniwersum.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

W teorii struktur wyróżnia się między innymi:

  • struktury algebraiczne, to znaczy struktury dla języka zawierającego tylko symbole funkcji, czy stałych, ale nie ogólnych relacji (nie oznacza to braku relacji w modelu – każda funkcja jest relacją). Struktury takie można zwykle rozumieć jako zbiory z danymi działaniami. Przykładami struktur algebraicznych są grupy. Uniwersum tworzy zbiór elementów grupy, elementem wyróżnionym jest element neutralny działania grupowego, funkcjami natomiast są działanie grupowe oraz operacja brania elementu odwrotnego. W podobny sposób strukturami są wszystkie pozostałe struktury algebraiczne, czyli między innymi ciała, pierścienie, moduły i przestrzenie liniowe.
  • struktury porządkowe, tworzone przez zbiory wraz z ich relacjami porządkującymi, czyli m.in. częściowe porządki. Uniwersum stanowi zbiór elementów porządku, natomiast relacją jest relacja częściowego porządku.
  • struktury topologiczne, tworzone przez zbiory, w których wyróżniona jest rodzina podzbiorów o ustalonych własnościach. Zbiór wraz ze swoją strukturą topologiczną tworzy przestrzeń topologiczną.
  • struktury mieszane, będące połączeniem co najmniej dwóch z powyższych rodzajów struktur, np. grupa topologiczna, przestrzeń liniowo-topologiczna, ciało uporządkowane.

Modele języków pierwszego rzędu[edytuj | edytuj kod]

Niech τ będzie alfabetem pewnego języka pierwszego rzędu .

Interpretacją lub modelem języka nazywa się dowolną parę uporządkowaną , gdzie U jest niepustym zbiorem, natomiast jest funkcją określona na zbiorze wszystkich stałych pozalogicznych rozważanego języka, spełniającą następujące warunki:

  • dla dowolnej stałej indywiduowej , ,
  • dla każdego predykatu n-argumentowego , jest n-członową relacją w zbiorze ,
  • dla każdego n-argumentowego symbolu funkcyjnego , jest n-argumentową funkcją, której argumenty i wartości należą do zbioru .

Własności i zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Każdemu modelowi można przyporządkować zbiór tych wszystkich zdań logicznych wyrażonych w języku tego modelu, które są w nim prawdziwe – jest to tzw. teoria tego modelu. Można też rozważać modele, które spełniają dany niesprzeczny zbiór zdań. Twierdzenie o istnieniu modelu udowodnione w 1931 roku przez Kurta Gödla mówi, że dla każdego takiego zbioru zdań istnieje model, który spełnia je wszystkie (spełnia w sensie definicji spełniania Tarskiego).

Struktura matematyczna jest na tyle ogólnym pojęciem, że badanie własności modeli i pewnych klas ich przekształceń (na przykład izomorfizmów, elementarnych równoważności) pozwala na wyciąganie pewnych generalnych wniosków dotyczących rzeczywistości matematycznej. Badaniami takimi zajmuje się teoria modeli, jeden z działów logiki matematycznej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]