Przejdź do zawartości

Université de Paris X

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Paris Nanterre
Université Paris X
Paris X University Nanterre
Ilustracja
Data założenia

1964

Państwo

 Francja

Adres

Nanterre, Hauts-de-Seine
Paryż

Liczba studentów

35 000

Rektor

Jean-François Balaudé

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Paris Nanterre”
Ziemia48°54′14″N 2°12′50″E/48,903889 2,213889
Strona internetowa

Université Paris-X[1], lub Université Paris Nanterre, jest jednym z 13 autonomicznych uniwersytetów, powstałych po podziale Uniwersytetu Paryskiego. Uniwersytet jest położony w mieście Nanterre w departamencie Hauts-de-Seine, niedaleko La Défense, podparyskiej dzielnicy biznesowej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Budowa uczelni rozpoczęła się na początku lat 60. XX wieku w celu odciążenia Sorbony. Wzorując się na amerykańskich kampusach uniwersytet został zbudowany w stylu modernistycznym, a konstrukcja architektoniczna uczelni odbiegała od ówczesnych i dotychczasowych francuskich norm (uniwersytet był mniejszy od dotychczas budowanych, a także bardziej zintegrowany z otoczeniem).

Uniwersytet, oficjalnie otwarty w 1964 roku, był jednym z głównych miejsc rebelii maja 1968 roku. Wówczas przez uniwersytet przewinęła się fala studenckich protestów. Uniwersytet otrzymał wówczas pseudonim "Nanterre, la folle" (Zły Nanterre) a także "Nanterre la rouge" (Czerwony Nanterre). Do dziś uniwersytet uważany jest za bastion uniwersytecki lewicy, podczas gdy Université Paris-II jest kojarzony z prawicą.

Kampus w Nanterre stanowi drugi po Nantes największy kompleks uniwersytecki we Francji. Na Université Paris-X studiuje ponad 35 000 studentów. Uczelnia posiada własny stadion oraz basen o wymiarach olimpijskich. Uczelnia posiada szeroki wachlarz kierunków oraz wydziałów, na których studiują studenci takich kierunków jak: nauki społeczne, filozofia, literatura, historia, językoznawstwo, ekonomia, prawo, politologia, a także kinematografia oraz sztuka.

Uczelnia posiada także bogaty program studiów podyplomowych, współpracując w tym zakresie z innymi uniwersytetami oraz z Grandes écoles. Ważną instytucją naukową na kampusie w Nanterre są wydziały antropologii oraz archeologii, które regularnie współpracują z CNRS oraz innymi filiami Uniwersytetu Paryskiego.

Podobnie jak w większości autonomicznych uczelni w Paryżu, znaczny odsetek studentów Université Paris-X stanowią studenci z wymiany międzynarodowej.

Znani studenci

[edytuj | edytuj kod]

Znani wykładowcy

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nazwa oficjalna zgodnie z dekretem n°2000-250 z 15-03-2000.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]