Wielonarodowa Dywizja Centrum MNDC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielonarodowa Dywizja Centrum
Multinational Division Central MNDC
Ilustracja
Historia
Organizacja

 NATO

Sformowanie

1992

Rozformowanie

2002

Dowódcy
Pierwszy

gen. Pieter Huysman

Ostatni

gen. Marc Jacqmin

Organizacja
Dyslokacja

Rheindahlen

Podległość

ARRC

Wielonarodowa Dywizja Centrum MNDC (ang. Multinational Division Central MNDC) – związek taktyczny Paktu Północnoatlantyckiego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu zimnej wojny struktury wojskowe NATO poddane zostały głębokiej reorganizacji. W 1991zostały utworzone między innymi Siły Reagowania NATO[1].
Zasadniczy trzonem uderzeniowym sił szybkiego reagowania były wojska Korpusu Szybkiego Reagowania ARRC. W skład korpusu wchodziła między innymi Wielonarodowa Dywizja Powietrznomanewrowa „Centrum”[2].

Idea utworzenia Wielonarodowa Dywizja Centrum pojawiła się jeszcze w latach „zimnej wojny”, a jej głównym zadaniem miało być wzmocnienie sił Północnej Grupy Armii na Centralnym Teatrze Działań Wojennych. Praktycznie została sformowana dopiero w roku 1992 w Rheindahlen, a zdolność operacyjną do działań uzyskała w 1994. Dywizja liczyła około 20 tys. żołnierzy i była najważniejszą międzynarodową formacją Sił Szybkiego Reagowania w Europie. Sztab dywizji składał się z 50 oficerów oraz 54 podoficerów i żołnierzy. Pierwszym dowódcą dywizji był holenderski dwugwiazdkowy generał Pieter Huysman[3].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

1994[3]
Logo Nazwa Państwo Garnizon
Dowództwo Dywizji Centrum NATO Rheindahlen
Para-Commando Brygada[a] Belgia Eversberg
31 Brygada Powietrznodesantowa[b] Niemcy Oldenburg
24 Brygada Powietrznomanewrowa[c] Wielka Brytania Colchester
11 Brygada Powietrznomanewrowa[d] Holandia Schaarsbergen

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Belgijska brygada powietrznodesantowa Para-Commando Brigade liczyła około 2700 żołnierzy i składała się z czterech batalionów powietrznodesantowych, baterii haubic oraz kompanii rozpoznawczej, saperów, zaopatrzenia, medycznej i remontowej[4].
  2. Niemiecka 31 Brygada Powietrznodesantowa liczyła około 2500 żołnierzy i składała się z trzech batalionów powietrznodesantowych, z których jeden jest wyposażony w bojowe wozy desantowe „Wiesel”, kompanii moździerzy, saperów, zaopatrzenia, medycznej i zapasowej. W czasie wykonywania zadań brygadę będzie wspierała eskadra śmigłowców bojowych i transportowych[4].
  3. Brytyjska 24 Brygada Powietrznomanewrowa liczyła 4563 żołnierzy i składała się dwóch batalionów powietrznomanewrowych, dwóch pułków śmigłowców Lynx i Gazelle, pułku artylerii, baterii rakiet przeciwlotniczych i pododdziałów zabezpieczenia logistycznego[5].
  4. Holenderska 11 Brygada Powietrznomanewrowa liczyła około 2700 żołnierzy i składała się z trzech batalionów powietrznomanewrowych, baterii moździerzy, kompanii saperów, zaopatrzenia, remontowej i medycznej[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarychta 2013 ↓, s. 303.
  2. Solak 1999 ↓, s. 176.
  3. a b Zarychta 2013 ↓, s. 304.
  4. a b Solak 1999 ↓, s. 178.
  5. a b Solak 1999 ↓, s. 179.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]