Alexander Hamilton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Alexander Hamilton
Alexander Hamilton by John Trumbull, 1806.png
Data urodzenia 11 stycznia 1755 lub 1757
Data śmierci 12 lipca 1804
1. Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowania od 11 września 1789
do 31 stycznia 1795
Poprzednik
Następca Oliver Wolcott, Jr.
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Alexander Hamilton (ur. 11 stycznia 1755 lub 1757 w Charlestown, zm. 12 lipca 1804) – polityk amerykański, przywódca Federalistów, twórca dolara amerykańskiego.

Urodził się na wyspie Nevis.

Jako osiemnastolatek udał się do Nowego Jorku na studia w King’s College. Na studiach zaczął interesować się polityką, wstąpił do milicji nowojorskiej. W walkach roku 1776 odznaczył się w bojach pod Harlem Height, White Plains, Princeton i innych. W marcu 1777 roku 22-letni Hamilton w randze podpułkownika został adiutantem Waszyngtona. Przeniesiony na własną prośbę do służby frontowej, objął w 1781 roku dowództwo pułku lekkiej piechoty.

Po służbie wojskowej przeszedł do służby cywilnej – objął urząd poborcy podatkowego miasta Nowy Jork. W tym samym czasie studiował prawo, a po zdaniu egzaminu stanowego został przyjęty do adwokatury w Albany, stolicy stanu Nowy Jork. Jako adwokat praktykował całe życie z wyjątkiem okresu, kiedy zajmował urzędy państwowe.

Był delegatem na Kongres Filadelfijski, a w 1784 został dyrektorem Banku Nowego Jorku.

Poważnie przyczynił się do ratyfikacji konstytucji z 1787 roku, której był sygnatariuszem.

We wrześniu 1789 roku Hamilton został powołany na stanowisko sekretarza skarbu w gabinecie prezydenta Waszyngtona. Był także autorem publikacji prasowych znanych jako „Federalist Papers” pod pseudonimem „Publius”.

Hamilton zmarł tragicznie, dzień po pojedynku ze swym rywalem politycznym, urzędującym wiceprezydentem, Aaronem Burrem 12 lipca 1804 r. Śmierć Hamiltona okazała się też polityczną śmiercią Burra. Fatalny pojedynek odbył się na wzgórzach Weehawken, w tym samym miejscu gdzie prawie 3 lata wcześniej, 20 listopada 1801 w wyniku pojedynku z George’em I. Eackerem śmierć poniósł syn Hamiltona Philip[1].

Jego wizerunek przedstawiony jest na banknocie dziesięciodolarowym.

Awers banknotu dzisięciodolarowego z portretem Alexandra Hamiltona

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]