Flaga Niemiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Flaga Niemiec
Flaga Niemiec
Flaga Niemiec
Wersje
 Flaga służb państwowych (Bundesdienstflagge)
Flaga państwowa i wojskowa oraz bandera państwowa Flaga służb państwowych (Bundesdienstflagge)
 Flaga niemieckiej marynarki wojennej
Bandera wojskowa Flaga niemieckiej marynarki wojennej
Informacje
W oryginale Bundesflagge
W użyciu Flaga cywilna i państwowa oraz bandera cywilna
Proporcje 3:5
Wprowadzona 23 maja 1949 r.
Opis flagi Trzy pasy poprzeczne: czarny, czerwony i złoty.

Flaga Niemiec jest prostokątem o proporcjach 3:5, podzielonym na trzy poziome pasy jednakowej wielkości: czarny, czerwony i złoty. Barwy określone zostały w konstytucji z dnia 23 maja 1949 roku, a proporcje uregulowane są przez rozporządzenie o niemieckich flagach (niem. Anordnung über die deutschen Flaggen) z 7 lipca 1950.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Flaga państwowa (Bundesdienstflagge) jest jednym z symboli państwowych i nie może być używana przez kraje związkowe lub gminy niemieckie. Także osoby prywatne, obywatele Niemiec, niemieckie organizacje pozarządowe oraz obywatele i instytucje innych krajów nie mogą wykorzystywać niemieckiej flagi państwowej.

Kraje związkowe i gminy korzystają więc z prostej flagi bez godła albo posługują się na swoim terenie własnymi flagami urzędowymi – najczęściej są one połączeniem flagi i godła określonej gminy lub kraju związkowego i podobnie jak flaga państwowa nie mogą być używane przez obywateli, inne kraje bądź gminy.

Osoby prywatne mogą wykorzystywać prostą flagę; użycie herbu i Bundesdienstflagge zabronione jest przez Gesetz über Ordnungswidrigkeiten[1]. Najczęściej spotyka się jednak flagi podobne do Bundesdienstflagge, które zamiast tzw. Bundesschild (orzeł ukazany na Bundesdienstflagge) prezentują herb Niemiec, różniące się nieznacznie od Bundesschild[2]. Użycie takich flag jest akceptowalne, dopóki ukazują one związek obywatela z państwem niemieckim.

Produkcja flag z godłem (Bundesdienstflagge) jest zabroniona, zarówno dalsze przetwarzanie jak i zmiana istniejących symboli państwowych zarezerwowana jest dla określonych urzędów, które decydują także o możliwościach ich użytkowania[potrzebne źródło].

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Użycie flagi państwowej jest ściśle uregulowane przez rozporządzenie Rządu Federalnego z dnia 22 marca 2005 roku (pełna niemiecka nazwa: Erlass der Bundesregierung über die Beflaggung der Dienstgebäude des Bundes). Dni, w których można wywieszać flagę państwową to:

(* nie we wszystkich krajach związkowych)

Oprócz wyżej wymienionych okazji flaga państwowa może być wywieszana także w trakcie ważnych wydarzeń, np. w dniu wyborów prezydenckich albo podczas żałoby po śmierci znaczących polityków niemieckich lub zagranicznych. Decyduje o tym, wydając stosowne rozporządzenie, minister spraw wewnętrznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flag Germany Emperors Banner.svg
Albrecht Altdorfer 044.jpg
Święte Cesarstwo Rzymskie
(1410-1806)
Republika Weimarska
Flag of the German Empire.svg
Republika Weimarska
Rzesza Niemiecka
(Republika Weimarska)
(1919-1933)
Flag of German Reich (1933–1935).svg
Rzesza Niemiecka
(III Rzesza)
(1933-1935)
Flag of German Reich (1935–1945).svg
Rzesza Niemiecka
(III Rzesza)
(1935-1945)
Flag of Germany (1946-1949).svg
C-Doppelstander
morska flaga handlowa
(1946-1949)
Flag of Germany.svg
Niemiecka Republika Demokratyczna

Średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą niemiecką flagą była flaga Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W okresie średniowiecza i aż do roku 1806 obowiązywały dwie flagi:

  • do roku 1410: czarny jednogłowy orzeł (symbol królewski) na żółto-złotym tle. W latach 1200-1350 istniała dodatkowo jeszcze jedna flaga, ukazująca biały krzyż na czerwonym tle.
  • 1410 – 1806: czarny dwugłowy orzeł na zółto-złotym tle. Po roku 1806 orzeł trafił do herbu rodziny Habsburgów.

Nowożytność[edytuj | edytuj kod]

Kolory flagi wywodzą się z barw mundurowych antynapoleońskich freikorps sformowanych w 1813 w Rogowie Sobóckim na Śląsku przez niemieckich studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Barwy czarna i złota (oddawana na tkaninie jako żółta) nawiązywały do barw heraldycznych Świętego Cesarstwa Rzymskiego, zaś barwa czerwona symbolizować miała dynastię cesarską Hohenstaufów.

Związek Niemiecki[edytuj | edytuj kod]

Barwy flagi niemieckiej ustanowione zostały jako barwy narodowe w okresie Związku Niemieckiego, w 1. połowie XIX wieku. Ich oficjalne przyjęcie odbyło się 9 marca 1848 we Frankfurcie nad Menem, a flaga zyskała kolory czarny, czerwony i złoty (tzw. Schwarz-Rot-Gold), oznaczające

Z czerni niewoli, przez krwawe bitwy do złotego światła wolności.

Ponadto flaga Schwarz-Rot-Gold używana była jako flaga niemieckiej marynarki wojennej w latach 1848 – 1852, flaga wojenna Austrii, flaga związku Niemców w Austro-Węgrzech, flaga księstwa Waldeck i jako flaga młodszej (Gera) i starszej (Greiz) linii Reuss.

Związek Północnoniemiecki i Cesarstwo Niemieckie[edytuj | edytuj kod]

Flaga Związku Północnoniemieckiego oraz II Rzeszy Niemieckiej powstała z połączenia flagi Królestwa Prus (czarno-biała) oraz barw flag hanzeatyckich (czerwień i biel)[potrzebne źródło]. Barwy interpretowano m.in. tak:

  • czerń – kolor orła – siła
  • biel – czystość zasad
  • czerwień – jedność wszystkich Niemców.

Republika Weimarska[edytuj | edytuj kod]

Po porażce Niemiec w I wojnie światowej flaga ta została w Republice Weimarskiej zastąpiona 11 sierpnia 1919 flagą Schwarz-Rot-Gold.

Flota morska używała nadal starej flagi cesarskiej z tą różnicą, że w prawym górnym rogu umieszczono małą flagę republikańską.

Trzecia Rzesza[edytuj | edytuj kod]

Początkowo hitlerowskie Niemcy używały dawnej flagi cesarskiej (czarno-biało-czerwonej), lecz w 1935 doszło do radykalnej zmiany: zastąpiła ją czerwona ze swastyką w środku, umieszczoną w białym okręgu. Było to jednocześnie przyjęcie symbolów NSDAP oraz całkowite przekreślenie dotychczasowej symboliki.

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Po przegranej Trzeciej Rzeszy w II wojnie światowej i okupacji wojsk alianckich na terenie Niemiec nie istniały żadne oficjalne władze, a wszelkie wcześniejsze flagi zostały zakazane. 12 listopada 1946 władze okupacyjne ustanowiły flagę morską, którą musiały posługiwać się dla lepszej identyfikacji wszystkie niemieckie statki. Była to używana w Międzynarodowym Kodzie Sygnałowym flaga oznaczająca literę "C" z wyciętym z prawej strony trójkątem równoramiennym, stąd nazwa "C-Doppelstander". Jej kolory: niebieski, biały i czerwony reprezentowały barwy narodowe trzech spośród czterech aliantów: USA, Wielką Brytanię i Francję.

Po zjednoczeniu Niemiec prosta flaga czarno-czerwono-złota pozostała (zgodnie z artykułem 23. Konstytucji) flagą narodową Niemiec.

Barwy oraz proporcje flagi[edytuj | edytuj kod]

Dokładne kolory niemieckiej flagi nie są ustalone przez prawo. Dla opisu technicznego niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych ustaliło następujące barwy w systemie RAL, skali Pantone, systemie HKS i CMYK:

Barwa RAL Pantone HKS CMYK RGB (Hex)
czarny 9017 00 00 00
czerwony 3020 485 14 0-100-100-0 FF 00 00
złoty 1028 116 5 0-10-100-0 FF D7 00

Flaga Niemiec to trójkolorowy wydłużony prostokąt o proporcjach 3:5. Każdy prostokąt wypełniony odrębnym kolorem ma proporcje 1:5. Poniżej zamieszczona jest grafika ilustrująca barwy oraz proporcje flagi Niemiec.

Proporcje flagi Niemiec

Flagi Niemiec i ich propozycje[edytuj | edytuj kod]


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. G. Anrich, A. u. G. Cronford: Das Flaggenbuch. Otto Maier, Ravensburg 1983, ISBN 3-473-38851-3
  2. Peter Reichel: Schwarz-Rot-Gold. Kleine Geschichte der deutschen Nationalsymbole. Beck, Monachium 2005, ISBN 3-406-53514-3
  3. W. Smith, O. Neubecker: Die Zeichen der Menschen und Völker. Unsere Welt in Fahnen und Flaggen. Reich, Lucerna 1975, ISBN 3-7243-0115-4
Commons in image icon.svg

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]