Grupa Operacyjna im. Tadeusza Kościuszki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Grupa Operacyjna im. Tadeusza Kościuszki – formacja partyzancka Gwardii Ludowej powstała w lutym/marcu 1943 r. w celu udzielenia zbrojnej pomocy wysiedlanej ludności Zamojszczyzny[1].

Utworzenie formacji[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych dniach stycznia 1943 r. odbyła się narada aktywu PPR i dowódców GL Południowej Lubelszczyzny. Odprawę prowadził dowódca Obwodu Lubelskiego GL Michał Wójtowicz „Zygmunt”. W odprawie brał udział sekretarz Komitetu Obwodowego PPR Jan Sławiński „Tyfus”, dowódca oddziału partyzanckiego GL Grzegorz Korczyński „Grzegorz” ze swoim sztabem i inni. Na odprawie obecny był przedstawiciel KC PPR z Warszawy Hilary Chełchowski „Długi Janek”, który przekazał rozkaz i wytyczne Dowództwa Głównego GL o udzieleniu wysiedlanej Zamojszczyźnie zbrojnej pomocy[1].

W wyniku tej decyzji postanowiono przerzucić na Zamojszczyznę istniejący już oddział partyzancki GL z powiatu kraśnickiego pod dowództwem Grzegorza Korczyńskiego, z założeniem zorganizowania tam grupy operacyjnej. Ustalone na naradzie zadania oddziału, sprecyzowane następnie przez jego dowództwo, zawierały się w następujących głównych zamierzeniach:

– jak najszybciej rozpocząć działalność bojową na Zamojszczyźnie, skupiając wysiłek na zwalczaniu transportu kolejowego i drogowego nieprzyjaciela;

– nawiązać kontakty z istniejącymi na tym terenie oddziałami partyzanckimi, podporządkować je GL lub co najmniej nawiązać z nimi współpracę;

– tworzyć organizacje terenowe PPR i GL i przy ich pomocy przeprowadzić masową rekrutację do partyzantki.

Oddział ten po uzupełnieniu uzbrojenia i zaopatrzenia wyruszył w składzie około 50 osób 15 lutego 1943 r. z powiatu Kraśnik i po trzech dniach marszu, przez lasy Lipskie, Janowskie i Biłgorajskie, osiągnął 18 lutego miejscowość Sól, gdzie założył swoją pierwszą bazę[2].

Po wysłaniu oddziału im. Tadeusza Kościuszki na Zamojszczyznę, południowo-zachodnie tereny obwodu powiatu Puławy i Kraśnik nie posiadały już de facto żadnego oddziału partyzanckiego. Drugi bowiem z działających na tym obszarze oddziałów partyzanckich (oddział im. G. Narutowicza) po schronieniu się na okres zimy w garnizonach został tam częściowo rozbity. Z dwóch grup, na jakie podzielił się oddział, zimę przetrwała tylko grupa „Armaty”. Grupa „Heńka” rozpadła się po śmierci dowódcy w połowie grudnia 1942 r[3].

W rejonie Biłgoraja i Zamościa oddział „Grzegorza” rozpoczął ożywioną działalność. Jego szeregi szybko rosły, zasilane przez chłopów wyrzucanych z gospodarstw i kryjących się w lasach przed deportacją do Rzeszy i obozów koncentracyjnych. Korczyńskiemu podporządkowało się kilka mniejszych oddziałów, działających uprzednio w Lasach Biłgorajskich[1].

W ten sposób w lutym i marcu powstała partyzancka Grupa Operacyjna im. Tadeusza Kościuszki, w skład której weszły następujące oddziały[1]:

Działania bojowe[edytuj | edytuj kod]

Grupa Operacyjna im. Tadeusza Kościuszki liczyła około 400 osób, jej powstanie i działalność poważnie zaniepokoiła Niemców. Działania oddziałów Grupy dały się mocno odczuć nieprzyjacielowi w wielu różnych rejonach Zamojszczyzny.

Oddział im. Kościuszki prowadził akcję w okolicach Aleksandrowa i Józefowa oraz wzdłuż szosy Biłgoraj-Zwierzyniec. Oddział im. Dąbrowskiego działał w Puszczy Solskiej, w okolicach Terespola i Górecka Starego. Terenem akcji oddziałów im. Szczorsa i plutonu Cieńcowa były okolice Zwierzyńca i Krasnobrodu. Oddział im. Kotowskiego działał w powiatach tomaszowskim, biłgorajskim, narolskim i lubaczowskim. W marcu 1943 r. walki partyzanckie na Zamojszczyźnie weszły w nową fazę, którą charakteryzowały codzienne starcia z Niemcami. Oddziały Grupy Operacyjnej osiągnęły już pełną zdolność bojową i skutecznie niszczyły administrację, placówki gospodarcze, transport kolejowy i drogowy wroga, zwalczały jego żywe siły[1].

W marcu 1943 r. przeprowadziły następujące akcje[1]:

  • zniszczenie urządzeń na stacji kolejowej Rapy – spalono magazyny i warsztaty
  • wykolejono pociąg towarowy na odcinku Krasnobród –Zwierzyniec; uszkodzono 2 parowozy i zniszczono 10 wagonów
  • ostrzelano samochód na szosie Frampol-Biłgoraj – zabito dwóch Niemców.
  • zdemolowano urzędy i zniszczono dokumenty w gminie Huta Krzeszowska i w gminie Sól koło Biłgoraja.
  • przeprowadzono akcję na tartak w Łążku Ordynackim – dwóch Niemców zostało zabitych

4 kwietnia 1943 r. Niemcy prowadząc akcje przeciw partyzanckie, osaczyli sztab Grupy Operacyjnej im. T. Kościuszki w Gajówce Starzyna powiat biłgorajski. Walka trwała około 2 godzin. Zginęło 6 gwardzistów, wśród nich: zastępca dowódcy Grupy Operacyjnej ds. politycznych ppłk Józef Spiro „Józef”, Dąbrowszczak, z wykształcenia prawnik, z zawodu dziennikarz; kpt. rezerwy Wojciech Jurek „Wabiej” – oficer operacyjny, dowódca Okręgu GL, z zawodu nauczyciel z Garwolina; Wacław Chorągiewicz – łącznik między Dowództwem Głównym GL a Grupą Operacyjną im. T. Kościuszki – z zawodu spółdzielca z powiatu krasnystawskiego oraz gwardzista Jan Pachuta „Gołąb” i dwóch oficerów o nieustalonych nazwiskach. Ponadto zginęli: Józef Wolanin, Michał Zygmunt, Józef i Szczepan Swachowie, gajowy Mikołaj Swacha, jego córka Janina, syn Józef i żona. Hitlerowcy stracili dwóch ludzi. Konfidentem, który zdradził miejscem postoju sztabu, był gajowy Garbacz z Aleksandrowa. Za zdradę został schwytany i skazany na karę śmierci. Mimo dotkliwych strat Grupa Operacyjna kontynuowała, a nawet nasilała swoje działanie[1].

W okresie od kwietnia do lipca 1943 r. oddziały partyzanckie GL Grupy Operacyjnej im. T. Kościuszki stoczyły 8 bitew i starć zbrojnych z przeważającymi siłami hitlerowskimi, pacyfikującymi ludność Zamojszczyzny. 29 kwietnia w lasach między rzekami Tanwią i Sopotem, oddział SS-manów i żandarmów zaatakował oddział im. Kotowskiego. Mimo zdecydowanej przewagi wroga, gwardziści podjęli bitwę. Dowodzący oddziałem, „Miszka Tatar” zmieniając pozycje bojowe uniemożliwił otoczenie oddziału, a atakujących Niemców dopuszczał blisko partyzanckich pozycji, gdzie trafiali na gęsty ogień z broni automatycznej. W nocy oddział oderwał się od nieprzyjaciela i wycofał w kierunku Józefowa. 6 lipca oddział im. Kotowskiego stoczył drugą walkę z Niemcami między rzekami Sopot i Tanew. Straty niemieckie wyniosły kilkudziesięciu zabitych i rannych. Straty gwardzistów: 3 zabitych, 2 rannych. 29 lipca oddział sztabowy Grupy Operacyjnej przeprowadził akcję na hitlerowską jednostkę pacyfikacyjną, jadącą pociągiem ze Zwierzyńca do Biłgoraja. Po wykolejeniu lokomotywy i półgodzinnej walce, zabito kilkunastu Niemców i zdobyto broń[1].

Szczególnego rozgłosu nabrała wykonana 1 czerwca 1943 r. akcja w obronie ludności Józefowa. Wziął w niej udział oddział partyzancki GL, dowodzony przez Michaiła Atamanowa ps. „Miszka Tatar”, miejscowy oddział Armii KrajowejWira” oraz oddział BCh. Niemcy otoczyli śpiących jeszcze mieszkańców Józefowa, a następnie spędzili ich pod mur kościoła. Tutaj kazano im uklęknąć i podnieść ręce do góry. Przed klęczącymi ustawiono karabiny maszynowe i miano przystąpić do egzekucji ludności. W tym czasie na hitlerowców uderzyły przybyłe oddziały partyzanckie GL, AK, BCh. Atak partyzantów zaskoczył hitlerowską ekspedycję karną, zaatakowani hitlerowcy rzucili się do ucieczki. Uratowano mieszkańców Józefowa ale w walce poległ dowódca oddziału GL „Miszka Tatar”[1].

Ponadto od kwietnia do lipca 1943 r. oddziały partyzanckie GL przeprowadziły 13 akcji na transport kolejowy, wysadzając pociągi lub demolując urządzenia kolejowe. Zniszczyły także 9 samochodów wroga z załogami. Zniszczyły dokumenty i urzędy w następujących gminach i pocztach: Majdan Sopocki i Sól – dwukrotnie, Łukowa – trzykrotnie, Terespol – czterokrotnie, Józefów – jeden raz. Zniszczyły 3 tartaki wraz z ochroną. Działalność bojowa Grupy Operacyjnej im. T. Kościuszki oraz oddziałów partyzanckich BCh i AK w znacznej mierze przyczyniły się do przerwania akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Stanisław Szot, W 60 rocznicę pacyfikacji Zamojszczyzny. Atak – jedyną formą obrony, „Głos Kombatanta Armii Ludowej”, 3 (112), Warszawa, marzec 2003, s. 12, 13, 14, ISSN 1233-6067.
  2. Gwardia Ludowa 1967 ↓, s. 57.
  3. Gwardia Ludowa 1967 ↓, s. 58.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]