Zamach Gwardii Ludowej na kolumnę SA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamach na kolumnę SA
Ilustracja
Tablica pamiątkowa upamiętniająca zamach na budynku przy Alejach Ujazdowskich 6A
Państwo

Polska (pod okupacją niemiecką)

Miejsce

na rogu Alei Ujazdowskich i ulicy Wilczej w Warszawie

Data

15 lipca 1943

Liczba zabitych

4 SA-manów

Liczba rannych

ok. 20 SA-manów

Typ ataku

zaatakowanie kolumny SA

Sprawca

sekcja Sztabu Głównego Gwardii Ludowej PPR

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia52°13′47″N 21°00′42″E/52,229722 21,011667

Zamach Gwardii Ludowej na kolumnę SAzamach przeprowadzony 15 lipca 1943 na rogu Alei Ujazdowskich i ulicy Wilczej w Warszawie.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

11 lipca 1943 oddział bojowy Gwardii Ludowej pod dowództwem Henryka Sternhela „Gustawa” przeprowadzić miał dwa zamachy bombowe: na uroczystą zmianę warty wojsk lądowych Heer Wehrmachtu przed gmachem niemieckiej komendy garnizonu między placem Piłsudskiego a ulicą Krakowskie Przedmieście i (po raz drugi) na kawiarnię Café Club. Zamachy miały być zemstą za egzekucję dokonaną przez Niemców 24 czerwca 1943 w ruinach warszawskiego getta na grupie 200 osób. Pierwszy zamach nie doszedł do skutku, gdyż gwardziści idący od strony Krakowskiego Przedmieścia zboczyli z wytyczonej trasy i pogubili się. Zamach na kawiarnię zakończył się sukcesem.

Sternhel zadecydował o powtórzeniu zamachu na zmianę warty 15 lipca, łącząc go z zamachem na jeden z tramwajów Tylko dla Niemców, który planowano zaatakować granatami na placu Żelaznej Bramy (rzucono dwa granaty, które nie spowodowały większych szkód).

Zamach[edytuj | edytuj kod]

Gdy 15 lipca 1943 sekcja Romana Łączyńskiego, która miała dokonać zamachu na zmianę warty, stawiła się przed budynkiem komendy garnizonu, stwierdzono, że miejsce jest otoczone drutem kolczastym, a wokół niego krążą podejrzani ludzie. Wobec obawy, że zamach został „wsypany”, Henryk Sternhel zrezygnował z jego przeprowadzenia i postanowił, że gwardziści zaatakują kolumnę Sturmabteilung (SA) maszerującą z rozwiniętym sztandarem ulicą Krakowskie Przedmieście od strony placu Zamkowego, którą poprzedzała orkiestra[1]. Na rogu Alej Ujazdowskich i ulicy Wilczej na czoło kolumny i na jej koniec Łączyński i Leon Rycharski rzucili dwie wiązki granatów, w wyniku czego (według GL) zabito 4 i zraniono około 20 Niemców.

Łączyńskiemu udało się uciec, natomiast Rycharski raniony przez Niemców w pościgu, został ujęty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W południe 15 lipca 1943 odbyła się w Domu Niemieckim (Prezydium Rady Ministrów przy Krakowskim Przedmieściu) uroczystość żałobna ku czci zabitego 11 lipca esesmana Arno Imchofa. Zaatakowano wracający z uroczystości oddział SA, w skład którego wchodził pluton muzyczny i orkiestra.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]