Mikołaj Grabowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mikołaj Grabowski
Mikołaj Grabowski
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1946
Chrzanów
Zawód aktor, reżyser teatralny, pedagog
Współmałżonek Iwona Bielska
Lata aktywności od 1969
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Mikołaj Grabowski (ur. 5 grudnia 1946 w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent studiów aktorskich (1969) i reżyserskich (1977) w krakowskiej PWST.

Po ukończeniu studiów aktorskich występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, zaś po ukończeniu studiów reżyserskich pracował w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze i Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

W latach 1981-1982 jako dyrektor naczelny i artystyczny kierował poznańskim Teatrem Polskim. W 1982 przeniósł się do Krakowa na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Słowackiego, które zajmował do 1985. W następnych latach reżyserował w Teatrze Ludowym w Krakowie – Nowej Hucie, Teatrze im. Jaracza w Łodzi, Pantheater Kampnagel w Hamburgu oraz w Teatrze im. Słowackiego. W latach 1999-2002 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Nowego w Łodzi. 1 września 2002 objął funkcję dyrektora artystycznego Starego Teatru w Krakowie, a rok później został także dyrektorem naczelnym tej sceny. Od 1987 współpracuje z Teatrem STU w Krakowie, od 1997 jest (wspólnie z Krzysztofem Jasińskim) jego dyrektorem artystycznym.

Od 2002 do 2012 roku był dyrektorem Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (od stycznia 2013 Jan Klata).

Wyreżyserował wiele cenionych i nagradzanych spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, m.in. Opis obyczajów wg Jędrzeja Kitowicza w Teatrze STU (1990), Trans-Atlantyk Witolda Gombrowicza w Teatrze im. Jaracza, Teatrze im. Słowackiego i Teatrze Telewizji czy Prorok Ilja Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Nowym w Łodzi (2000).

Pracuje również jako pedagog. W 1969 rozpoczął jako asystent pracę w PWST w Krakowie. W latach 1998-2008 był dziekanem Wydziału Reżyserii na tej uczelni. Od 1995 profesor.

Występuje także w filmach, grał m.in. w Karierze Nikosia Dyzmy, Pręgach oraz filmie Karol. Człowiek, który został papieżem.

W wyborach parlamentarnych w 2005 Mikołaj Grabowski był kandydatem na senatora z listy Partii Demokratycznej – demokraci.pl z okręgu krakowskiego, jednak nie uzyskał mandatu.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Brat aktora Andrzeja Grabowskiego. Mąż aktorki Iwony Bielskiej, z którą mieszka w Rudnie w województwie małopolskim.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]