Mariusz Treliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mariusz Treliński
Mariusz Treliński
Data i miejsce urodzenia 28 marca 1962
Polska Warszawa
Zawód reżyser
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Mariusz Treliński (ur. 28 marca 1962 w Warszawie) – reżyser operowy, filmowy i teatralny. Studiował reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutował w 1987 telewizyjnym filmem Zad wielkiego wieloryba według scenariusza napisanego wspólnie z Januszem Wróblewskim. Jego kolejny film Pożegnanie jesieni' (1990), adaptacja powieści Witkacego, miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji i przyniósł reżyserowi m.in. Nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za debiut reżyserski. Za swój kolejny film – Łagodna według opowiadania Fiodora Dostojewskiego (1995) otrzymał nagrodę dziennikarzy na 20. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2000 nakręcił ostatni jak dotąd film – Egoiści.

Od 1992 pracuje również w teatrze, gdzie zrealizował m.in. Makbeta. W 1995 zadebiutował w operze, na zamówienie festiwalu Warszawska Jesień reżyserując w Teatrze Wielkim w Warszawie Wyrywacza serc Elżbiety Sikory według prozy Borisa Viana. W 1999 wyreżyserował Madame Butterfly Giacoma Pucciniego ze scenografią Borisa F. Kudlički, z którym odtąd stale współpracuje. Od czasu tej inscenizacji uważany jest za jednego z najciekawszych realizatorów przedstawień operowych w Polsce, choć budzi też liczne kontrowersje. W 2001 inscenizacja Madame Butterfly na zaproszenie Plácido Domingo została przeniesiona do Washington Opera, gdzie została znakomicie przyjęta.

W 2001 Treliński otrzymał Paszport Polityki – "za nowoczesne, inteligentne, trafiające do współczesnego widza realizacje oper na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie". O swojej pracy w operze mówi: "Chcę, żeby teatr operowy był jak inne dziedziny sztuki. By był rozmową człowieka z człowiekiem" (Tygodnik Powszechny).

Od maja 2005 do sierpnia 2006 był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Warszawie. W marcu 2006 odbyła się tam premiera kolejnej opery Giacomo Pucciniego w reżyserii Trelińskiego – La bohème . W 2007 roku Treliński zrealizował ponownie "Króla Rogera" w Operze Wrocławskiej odnosząc sukces. Opera zainteresowała angielskie teatry i w przyszłości może być częściej tam wykonywana.

24 października 2008 roku ponownie został mianowany dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Został członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mariusz Treliński jest byłym[2] mężem aktorki Moniki Donner-Trelińskiej, mają syna Piotra[3]. Od kilku lat związany z Edytą Herbuś.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Inscenizacje operowe[edytuj | edytuj kod]

Inscenizacje teatralne[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Komitet poparcia Bronisława Komorowskiego. onet.pl, 16 maja 2010. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  2. Edyta Herbuś i Mariusz Treliński - Wbrew regułom - Znani i lubiani - Życie gwiazd - Polki.pl
  3. http://www.fakt.pl/Herbus-z-pasierbem-Edyta-Herbus-macocha-Piotrka-Trelinskiego-syna-Mariusza-Trelinskiego,artykuly,101565,1.html Herbuś z pasierbem. Jest od niego starsza tylko o...., Fakt 18.04.2011
  4. Mariusz Treliński, "Film o punkach" na obieg.pl (autorzy: Łukasz Ronduda, Michał Woliński ) [opublikowano:2006-08-31]
  5. Prezydent: To dobre lata dla polskiej kultury. prezydent.pl, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]