Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mistrzostwa świata
w narciarstwie klasycznym

Ski jumping pictogram.svgNordic combined pictogram.svgCross country skiing pictogram.svg
200920112013
23 lutego - 6 marca 2011
Norwegia Oslo, Norwegia
Logo mistrzostw

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 odbyły się w dniach od 23 lutego do 6 marca 2011 w Oslo, Norwegia. Były to piąte mistrzostwa, które odbyły się w Norwegii. Dotychczas walczono o medale mistrzostw świata trzykrotnie w Oslo (1930, 1966 i 1982) oraz jeden raz w Trondheim (1997). Stolica Norwegii została wybrana w głosowaniu, w którym wygrała z Val di Fiemme (Włochy) i Zakopanem (Polska) stosunkiem głosów 12-4-0, na kongresie FIS-u, który odbył się 25 maja 2006 w Vilamoura, Portugalia.

Reprezentacje państw uczestniczących w mistrzostwach[edytuj | edytuj kod]

W nawiasach (  ) została podana liczba reprezentantów danego kraju.

Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Biegi narciarskie mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz
Sprint techniką dowolną 24 lutego 2011 Szwecja Marcus Hellner Norwegia Petter Northug Szwecja Emil Jönsson
Sprint drużynowy techniką klasyczną 2 marca 2011  Kanada
Devon Kershaw
Alex Harvey
 Norwegia
Petter Northug
Ola Vigen Hattestad
 Rosja
Aleksandr Panżynski
Nikita Kriukow
15 km techniką klasyczną 1 marca 2011 Finlandia Matti Heikkinen Norwegia Eldar Rønning Norwegia Martin Johnsrud Sundby
Bieg łączony 30 km 27 lutego 2011 Norwegia Petter Northug Rosja Maksim Wylegżanin Rosja Ilja Czernousow
50 km techniką dowolną 6 marca 2011 Norwegia Petter Northug Rosja Maksim Wylegżanin Norwegia Tord Asle Gjerdalen
Sztafeta 4 x 10 km 4 marca 2011  Norwegia
Martin Johnsrud Sundby
Eldar Rønning
Tord Asle Gjerdalen
Petter Northug
 Szwecja
Daniel Richardsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Marcus Hellner
 Niemcy
Jens Filbrich
Axel Teichmann
Franz Göring
Tobias Angerer

Biegi narciarskie kobiet[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz
Sprint techniką dowolną 24 lutego 2011 Norwegia Marit Bjørgen Włochy Arianna Follis Słowenia Petra Majdič
Sprint drużynowy techniką klasyczną 2 marca 2011  Szwecja
Ida Ingemarsdotter
Charlotte Kalla
 Finlandia
Aino-Kaisa Saarinen
Krista Lähteenmäki
 Norwegia
Maiken Caspersen Falla
Astrid Jacobsen
10 km techniką klasyczną 28 lutego 2011 Norwegia Marit Bjørgen Polska Justyna Kowalczyk Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
Bieg łączony 15 km 26 lutego 2011 Norwegia Marit Bjørgen Polska Justyna Kowalczyk Norwegia Therese Johaug
30 km techniką dowolną 5 marca 2011 Norwegia Therese Johaug Norwegia Marit Bjørgen Polska Justyna Kowalczyk
Sztafeta 4 x 5 km 3 marca 2011  Norwegia
Vibeke Skofterud
Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
 Szwecja
Ida Ingemarsdotter
Anna Haag
Britta Norgren
Charlotte Kalla
 Finlandia
Pirjo Muranen
Aino Kaisa Saarinen
Riitta-Liisa Roponen
Krista Lähteenmäki

Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz
Gundersen - Normalna skocznia HS 106 / 10 km 26 lutego 2011 Niemcy Eric Frenzel Niemcy Tino Edelmann Austria Felix Gottwald
HS 106 / 4 x 5 km techniką dowolną 28 lutego 2011  Austria
David Kreiner
Bernhard Gruber
Felix Gottwald
Mario Stecher
 Niemcy
Johannes Rydzek
Björn Kircheisen
Tino Edelmann
Eric Frenzel
 Norwegia
Jan Schmid
Magnus Moan
Mikko Kokslien
Håvard Klemetsen
Gundersen - Duża skocznia Holmenkollen HS 134 / 10 km 2 marca 2011 Francja Jason Lamy Chappuis Niemcy Johannes Rydzek Niemcy Eric Frenzel
HS 134 / 4 x 5 km techniką dowolną 4 marca 2011  Austria
Bernhard Gruber
David Kreiner
Felix Gottwald
Mario Stecher
 Niemcy
Johannes Rydzek
Björn Kircheisen
Eric Frenzel
Tino Edelmann
 Norwegia
Mikko Kokslien
Håvard Klemetsen
Jan Schmid
Magnus Moan

Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Skoki narciarskie mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz
Normalna skocznia HS 106
indywidualnie
26 lutego 2011 Austria Thomas Morgenstern Austria Andreas Kofler Polska Adam Małysz
Normalna skocznia
drużynowo
27 lutego 2011  Austria
Gregor Schlierenzauer
Martin Koch
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
 Norwegia
Anders Jacobsen
Bjørn Einar Romøren
Anders Bardal
Tom Hilde
 Niemcy
Martin Schmitt
Michael Uhrmann
Michael Neumayer
Severin Freund
Duża skocznia Holmenkollen HS 134
indywidualnie
3 marca 2011 Austria Gregor Schlierenzauer Austria Thomas Morgenstern Szwajcaria Simon Ammann
Duża skocznia
drużynowo
5 marca 2011  Austria
Gregor Schlierenzauer
Martin Koch
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
 Norwegia
Anders Jacobsen
Johan Remen Evensen
Anders Bardal
Tom Hilde
 Słowenia
Peter Prevc
Jurij Tepeš
Jernej Damjan
Robert Kranjec

Skoki narciarskie kobiet[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz
Normalna skocznia
indywidualnie
25 lutego 2011 Austria Daniela Iraschko Włochy Elena Runggaldier Francja Coline Mattel

Szczegółowe wyniki[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz Razem
1.  Norwegia 8 6 6 20
2.  Austria 7 2 1 10
3.  Szwecja 2 2 1 5
4.  Niemcy 1 4 3 8
5.  Finlandia 1 1 2 4
6.  Francja 1 0 1 2
7.  Kanada 1 0 0 1
8.  Polska 0 2 2 4
8.  Rosja 0 2 2 4
10.  Włochy 0 2 0 2
11.  Słowenia 0 0 2 2
12.  Szwajcaria 0 0 1 1

Multimedaliści[edytuj | edytuj kod]

# Zawodnik złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz Razem
1. Norwegia Marit Bjørgen 4 1 0 5
2. Norwegia Petter Northug 3 2 0 5
3. Austria Thomas Morgenstern 3 1 0 4
4. Austria Gregor Schlierenzauer 3 0 0 3
5. Austria Andreas Kofler 2 1 0 3
6. Norwegia Therese Johaug 2 0 1 3
6. Austria Felix Gottwald 2 0 1 3
8. Austria Bernhard Gruber 2 0 0 2
8. Austria David Kreiner 2 0 0 2
8. Austria Mario Stecher 2 0 0 2
8. Austria Martin Koch 2 0 0 2
12. Niemcy Eric Frenzel 1 2 1 4
13. Norwegia Eldar Rønning 1 1 0 2
13. Szwecja Marcus Hellner 1 1 0 2
13. Szwecja Ida Ingemarsdotter 1 1 0 2
13. Szwecja Charlotte Kalla 1 1 0 2
17. Norwegia Martin Johnsrud Sundby 1 0 1 2
17. Norwegia Tord Asle Gjerdalen 1 0 1 2
19. Niemcy Tino Edelmann 0 3 0 3
19. Niemcy Johannes Rydzek 0 3 0 3
21. Polska Justyna Kowalczyk 0 2 1 3
22. Niemcy Bjorn Kircheisen 0 2 0 2
22. Norwegia Anders Jacobsen 0 2 0 2
22. Norwegia Anders Bardal 0 2 0 2
22. Norwegia Tom Hilde 0 2 0 2
22. Rosja Maksim Wylegżanin 0 2 0 2
27. Finlandia Aino-Kaisa Saarinen 0 1 2 3
28. Finlandia Krista Lähteenmäki 0 1 1 2
29. Norwegia Mikko Kokslien 0 0 2 2
29. Norwegia Håvard Klemetsen 0 0 2 2
29. Norwegia Jan Schmid 0 0 2 2
29. Norwegia Magnus Moan 0 0 2 2

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]