Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ski jumping pictogram.svg Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988
Gtk-go-back-ltr.svg 1984 1992 Gtk-go-forward-ltr.svg
Data 1424 lutego 1988
Gospodarz Kanada Calgary
Dyscyplina skoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-89
Finlandia Matti Nykänen
konkurs indywidualny
na skoczni K-114
Finlandia Matti Nykänen
konkurs drużynowy
na skoczni K-114
 Finlandia
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca  Finlandia

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzone pomiędzy 14 a 24 lutego 1988 roku w ramach igrzysk zimowych w Calgary.

Podczas igrzysk rozegrane zostały trzy konkurencje w skokach – 14 lutego były to zawody na obiekcie normalnym (K-89), a 23 lutego – na obiekcie dużym (K-114). W obu konkurencjach najlepszy okazał się Matti Nykänen. 24 lutego na skoczni dużej odbył się konkurs drużynowy, który wygrała Finlandia.

Najmłodszym zawodnikiem, który wziął udział w konkursach był Heinz Kuttin (17 lat i 40 dni), natomiast najstarszym – Piotr Fijas (29 lata i 241 dni).

Skoczkowie narciarscy rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich po raz piętnasty.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Konkurs indywidualny na skoczni K89 (14.02.1988)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Skoczek Kraj Seria 1 Seria 2 Wynik punktowy[1]
Skok Nota Skok Nota
1 Gold medal olympic.svg Nykänen, MattiMatti Nykänen  Finlandia 89,5 114,8 89,5 114,3 229,1
2 Silver medal olympic.svg Ploc, PavelPavel Ploc  Czechosłowacja 84,5 105,3 87,0 106,8 212,1
3 Bronze medal olympic.svg Malec, JiříJiří Malec  Czechosłowacja 88,0 106,9 85,5 104,9 211,8
4 Tepeš, MiranMiran Tepeš Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 84,0 106,0 83,5 105,2 211,2
5 Parma, JiříJiří Parma  Czechosłowacja 83,5 102,2 82,5 101,6 203,8
6 Kuttin, HeinzHeinz Kuttin  Austria 87,0 105,3 80,5 94,4 199,7
7 Puikkonen, JariJari Puikkonen  Finlandia 84,0 105,5 80,0 93,6 199,1
8 Tällberg, StaffanStaffan Tällberg  Szwecja 83,0 99,9 81,0 98,2 198,1
9 Weißflog, JensJens Weißflog  NRD 81,5 99,5 80,0 97,1 196,6
10 Fijas, PiotrPiotr Fijas  Polska 84,5 102,3 80,0 93,1 195,4
11 Satō, AkiraAkira Satō  Japonia 80,0 96,6 80,5 97,4 194,0
12 Felder, AndreasAndreas Felder  Austria 80,5 96,9 81,0 95,2 192,1
13 Collins, SteveSteve Collins  Kanada 83,5 102,7 78,0 88,4 191,1
14 Dluhoš, LadislavLadislav Dluhoš  Czechosłowacja 85,0 103,6 78,0 87,4 191,0
15 Nikkola, Ari-PekkaAri-Pekka Nikkola  Finlandia 83,5 100,2 79,0 90,5 190,7
16 Zupan, MatjažMatjaž Zupan Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 85,0 102,6 78,0 87,4 190,0
17 Piazzini, FabriceFabrice Piazzini  Włochy 83,0 99,9 78,0 88,9 188,8
18 Konopacke, MarkMark Konopacke  Stany Zjednoczone 83,5 100,2 79,0 88,0 188,2
19 Eidhammer, Ole ChristianOle Christian Eidhammer  Norwegia 79,5 92,3 80,5 94,4 186,7
20 Stranner, GüntherGünther Stranner  Austria 83,5 98,7 78,0 87,9 186,6
21 Lederer, RemoRemo Lederer  NRD 79,5 94,3 78,0 90,9 185,2
22 Fidjestøl, Ole GunnarOle Gunnar Fidjestøl  Norwegia 79,5 91,3 80,0 93,1 184,4
23 Laakkonen, RistoRisto Laakkonen  Finlandia 81,0 97,2 76,5 86,0 183,2
24 Vettori, ErnstErnst Vettori  Austria 79,5 94,8 76,0 86,7 181,5
25 Nagaoka, MasaruMasaru Nagaoka  Japonia 78,5 89,2 80,0 92,1 181,3
26 Lotrič, RajkoRajko Lotrič Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 85,0 105,6 74,0 74,5 180,1
27 Daun, AndersAnders Daun  Szwecja 79,5 90,8 78,0 88,4 179,2
28 Boklöv, JanJan Boklöv  Szwecja 78,0 85,4 80,5 92,4 177,8
29 Bauer, AndreasAndreas Bauer  RFN 78,5 87,2 79,5 90,3 177,5
30 Ulaga, PrimožPrimož Ulaga Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 84,5 105,8 72,0 71,3 177,1
31 Heumann, JosefJosef Heumann  RFN 77,0 84,3 80,0 92,1 176,4
32 Richards, RonRon Richards  Kanada 78,0 88,4 78,0 86,9 175,3
33 Holland, MikeMike Holland  Stany Zjednoczone 79,5 92,8 74,5 81,8 174,6
34 Mollard, DidierDidier Mollard  Francja 79,0 89,5 77,0 84,8 174,3
34 Kowal, JanJan Kowal  Polska 79,0 90,5 77,0 83,8 174,3
36 Tällberg, Per-IngePer-Inge Tällberg  Szwecja 79,5 89,3 78,0 84,9 174,2
37 Balanche, GérardGérard Balanche  Szwajcaria 78,0 85,9 78,0 87,9 173,8
38 Subocz, EduardEduard Subocz  ZSRR 76,0 83,7 78,0 89,9 173,6
39 Jesin, MichaiłMichaił Jesin  ZSRR 80,0 92,1 74,0 79,5 171,6
40 Zografski, EmilEmil Zografski  Bułgaria 77,0 83,3 78,0 87,9 171,2
41 Johnsen, ErikErik Johnsen  Stany Zjednoczone 75,0 80,1 79,0 91,0 171,1
42 Gillman, ToddTodd Gillman  Kanada 75,0 82,6 78,0 88,4 171,0
43 McGrane, DennisDennis McGrane  Stany Zjednoczone 78,0 90,4 73,0 79,4 169,8
44 Bulau, HorstHorst Bulau  Kanada 74,5 80,8 78,0 86,9 167,7
45 Opaas, VegardVegard Opaas  Norwegia 80,5 92,9 72,0 73,3 166,2
46 Sambugaro, SandroSandro Sambugaro  Włochy 74,0 77,0 79,0 88,5 165,5
47 Klauser, ThomasThomas Klauser  RFN 80,5 94,4 71,0 70,7 165,1
48 Hauswirth, ChristianChristian Hauswirth  Szwajcaria 79,5 90,3 73,0 74,4 164,7
49 Berger, FrédéricFrédéric Berger  Francja 75,0 80,6 75,5 83,9 164,5
50 Lunardi, VirginioVirginio Lunardi  Włochy 75,5 82,4 74,5 79,8 162,2
51 Tao, KatsushiKatsushi Tao  Japonia 75,0 81,6 74,0 80,0 161,6
52 Tanaka, Shin’ichiShin’ichi Tanaka  Japonia 74,0 79,0 75,0 81,1 160,1
53 Brejczew, WładimirWładimir Brejczew  Bułgaria 79,0 90,0 71,0 69,7 159,7
54 Mewborn, RickRick Mewborn  Stany Zjednoczone 75,0 80,1 74,0 78,5 158,6
55 Thoma, DieterDieter Thoma  RFN 75,0 78,1 74,0 76,0 154,1
56 Lehmann, ChristophChristoph Lehmann  Szwajcaria 74,0 76,0 73,0 74,9 150,9
57 Solà, BernatBernat Solà  Hiszpania 71,0 73,2 68,5 67,2 140,4
58 Edwards, EddieEddie Edwards Wielka Brytania Wielka Brytania 55,0 34,1 55,0 35,1 69,2

Konkurs indywidualny na skoczni K114 (23.02.1988)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Skoczek Kraj Seria 1 Seria 2 Wynik punktowy[2]
Skok Nota Skok Nota
1 Gold medal olympic.svg Nykänen, MattiMatti Nykänen  Finlandia 118,5 120,8 107,0 103,2 224,0
2 Silver medal olympic.svg Johnsen, ErikErik Johnsen  Norwegia 114,5 113,7 102,0 94,2 207,9
3 Bronze medal olympic.svg Debelak, MatjažMatjaž Debelak Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 113,0 107,6 108,0 100,1 207,7
4 Klauser, ThomasThomas Klauser  RFN 114,5 111,7 102,5 93,4 205,1
5 Ploc, PavelPavel Ploc  Czechosłowacja 114,5 112,7 102,5 91,4 204,1
6 Felder, AndreasAndreas Felder  Austria 113,5 110,3 103,0 93,6 203,9
7 Bulau, HorstHorst Bulau  Kanada 112,5 109,4 99,5 88,2 197,6
8 Tällberg, StaffanStaffan Tällberg  Szwecja 110,0 104,9 102,0 91,7 196,6
9 Zupan, MatjažMatjaž Zupan Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 111,5 110,0 98,5 85,8 195,8
10 Tepeš, MiranMiran Tepeš Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 105,0 98,4 102,5 96,4 194,8
11 Puikkonen, JariJari Puikkonen  Finlandia 106,0 99,3 103,5 95,3 194,6
12 Kuttin, HeinzHeinz Kuttin  Austria 112,0 108,2 98,5 85,3 193,5
13 Fijas, PiotrPiotr Fijas  Polska 107,5 99,9 102,0 92,7 192,6
14 Dluhoš, LadislavLadislav Dluhoš  Czechosłowacja 107,0 99,2 101,0 90,3 189,5
15 Kjørum, Jon IngeJon Inge Kjørum  Norwegia 107,0 99,2 101,5 90,0 189,2
16 Nikkola, Ari-PekkaAri-Pekka Nikkola  Finlandia 106,0 97,3 102,0 91,7 189,0
17 Eidhammer, Ole ChristianOle Christian Eidhammer  Norwegia 108,5 104,8 98,0 83,1 187,9
18 Boklöv, JanJan Boklöv  Szwecja 109,0 99,5 100,0 85,9 185,4
19 Opaas, VegardVegard Opaas  Norwegia 106,0 99,8 97,5 85,4 185,2
20 Stranner, GüntherGünther Stranner  Austria 112,0 106,7 94,5 78,2 184,9
21 Daun, AndersAnders Daun  Szwecja 104,5 95,2 100,0 87,9 183,1
22 Tällberg, Per-IngePer-Inge Tällberg  Szwecja 106,0 97,8 99,0 84,0 181,8
22 Lederer, RemoRemo Lederer  NRD 105,5 98,1 97,0 83,7 181,8
24 Malec, JiříJiří Malec  Czechosłowacja 109,0 101,0 97,0 80,2 181,2
25 Rohwein, PeterPeter Rohwein  RFN 106,0 96,3 96,0 81,3 177,6
25 Mollard, DidierDidier Mollard  Francja 108,0 101,1 94,0 76,5 177,6
27 Hauswirth, ChristianChristian Hauswirth  Szwajcaria 105,0 94,9 97,0 82,2 177,1
28 Vettori, ErnstErnst Vettori  Austria 103,0 94,1 96,5 82,5 176,6
29 Parma, JiříJiří Parma  Czechosłowacja 99,5 89,2 98,0 86,1 175,3
30 Balanche, GérardGérard Balanche  Szwajcaria 105,0 95,4 94,5 77,2 172,6
31 Weißflog, JensJens Weißflog  NRD 104,5 95,7 93,5 76,3 172,0
32 Holland, MikeMike Holland  Stany Zjednoczone 105,0 96,9 92,0 73,7 170,6
33 Satō, AkiraAkira Satō  Japonia 100,0 88,4 96,0 81,8 170,2
34 Bauer, AndreasAndreas Bauer  RFN 103,0 94,1 93,5 75,8 169,9
35 Collins, SteveSteve Collins  Kanada 100,0 87,9 97,0 81,2 169,1
36 Heumann, JosefJosef Heumann  RFN 102,0 90,7 95,0 76,4 167,1
37 Kowal, JanJan Kowal  Polska 102,0 89,7 93,0 74,6 164,3
38 Suorsa, PekkaPekka Suorsa  Finlandia 99,5 83,7 97,0 79,7 163,4
39 Sambugaro, SandroSandro Sambugaro  Włochy 100,0 85,4 94,5 76,2 161,6
40 Ulaga, PrimožPrimož Ulaga Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 94,5 72,2 101,0 88,8 161,0
40 Zografski, EmilEmil Zografski  Bułgaria 101,5 88,0 94,0 73,0 161,0
42 Konopacke, MarkMark Konopacke  Stany Zjednoczone 100,0 83,9 96,0 76,3 160,2
43 Piazzini, FabriceFabrice Piazzini  Szwajcaria 105,0 73,9 99,0 83,0 156,9
44 Lehmann, ChristophChristoph Lehmann  Szwajcaria 101,0 87,3 90,0 65,9 153,2
45 Lunardi, VirginioVirginio Lunardi  Włochy 100,0 85,4 89,0 65,5 150,9
46 Brejczew, WładimirWładimir Brejczew  Bułgaria 101,5 86,5 86,5 61,0 147,5
47 Tanaka, Shin’ichiShin’ichi Tanaka  Japonia 99,0 83,0 88,5 64,3 147,3
48 Nagaoka, MasaruMasaru Nagaoka  Japonia 99,0 82,5 89,0 63,5 146,0
49 Hastings, ChrisChris Hastings  Stany Zjednoczone 94,0 74,0 93,0 71,1 145,1
50 Langlois, TedTed Langlois  Stany Zjednoczone 95,0 75,9 90,0 66,9 142,8
51 Solà, BernatBernat Solà  Hiszpania 96,5 78,5 86,0 60,8 139,3
52 Tao, KatsushiKatsushi Tao  Japonia 76,0 78,8 85,0 59,4 138,2
53 Richards, RonRon Richards  Kanada 93,0 73,6 84,0 54,5 128,1
54 Gillman, ToddTodd Gillman  Kanada 96,0 80,8 86,5
[a]
30,0 110,8
55 Edwards, EddieEddie Edwards Wielka Brytania Wielka Brytania 71,0 30,0 67,0 27,5 57,5

Konkurs drużynowy na skoczni K114 (24.02.1988)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Zawodnik Nota zespołu
1 Gold medal olympic.svg  Finlandia Ari-Pekka Nikkola 634,4
Matti Nykänen
Tuomo Ylipulli
Jari Puikkonen
2 Silver medal olympic.svg Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia Primož Ulaga 625,5
Matjaž Zupan
Matjaž Debelak
Miran Tepeš
3 Bronze medal olympic.svg  Norwegia Ole Christian Eidhammer 596,1
Jon Inge Kjørum
Ole Gunnar Fidjestøl
Erik Johnsen
4  Czechosłowacja Ladislav Dluhoš 586,8
Jiří Malec
Pavel Ploc
Jiří Parma
5  Austria Ernst Vettori 577,6
Heinz Kuttin
Günther Stranner
Andreas Felder
6  RFN Andreas Bauer 559,0
Peter Rohwein
Thomas Klauser
Josef Heumann
7  Szwecja Per-Inge Tällberg 539,7
Anders Daun
Jan Boklöv
Staffan Tällberg
8  Szwajcaria Gérard Balanche 516,1
Christoph Lehmann
Fabrice Piazzini
Christian Hauswirth
9  Kanada Horst Bulau 497,2
Steve Collins
Todd Gillman
Ron Richards
10  Stany Zjednoczone Ted Langlois 496,8
Mark Konopacke
Dennis McGrane
Mike Holland
11  Japonia Katsushi Tao 468,0
Shin’ichi Tanaka
Masaru Nagaoka
Akira Satō

Uwagi

  1. Skok zakończony upadkiem.

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]