Afera wizowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Afera wizowaafera polityczna w Polsce, która wybuchła latem 2023 roku, dotycząca domniemanej korupcji podczas przyznawania wiz do Polski przez urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i służby konsularnej[1][2].

Polityka wizowa Strefy Schengen:

     Strefa Schengen

     Pozostali członkowie UE spoza strefy Schengen i terytoria krajów strefy Schengen poza strefą Schengen (swoboda przemieszczania się w strefie Schengen)

     Wiza nie jest wymagana w przypadku krótkich pobytów w strefie Schengen, zazwyczaj 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie (UE 2018/1806, załącznik II).

     Wiza wymagana do wjazdu do strefy Schengen, a w niektórych przypadkach do tranzytu przez niektóre kraje strefy Schengen (UE 2018/1806, załącznik I)

     Wiza wymagana do wjazdu lub przejazdu przez dowolny kraj strefy Schengen (WE 810/2009, załącznik IV)

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Strefa Schengen.

Polska jest jednym z 27 krajów znajdujących się w Strefie Schengen (23 kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria)[3]. Na mocy układu z Schengen polityka wizowa strefy Schengen(inne języki) jest określana na poziomie paneuropejskim i obowiązuje wszystkie państwa będące jego stronami[4]. W związku z brakiem kontroli granicznych pomiędzy państwami członkowskimi oznacza to, że wiza wjazdowa do jednego z krajów Strefy Schengen umożliwia pobyt w lub transfer do dowolnego innego kraju tej strefy (z prawnymi obostrzeniami)[5].

Wizy pracownicze[edytuj | edytuj kod]

Z krajów członkowskich Unii Europejskiej w 2022 roku Polska wydała najwięcej wiz „pierwszego pobytu”, ponad 700 tys.[6] Wizy pracownicze stanowiły ponad 3/5 wszystkich wiz wydanych przez Polskę, a co trzecia wiza pracownicza wydana w całej Unii Europejskiej w 2022 r. była wydana przez polskie władze[7]. Według wyliczeń Konfederacji Lewiatan i Gazety Wyborczej na podstawie danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Europejskiego Urzędu Statystycznego pod koniec 2022 roku ponad 80 tysięcy beneficjentów polskich wiz pracowniczych nie pracowało ani nie prowadziło w Polsce działalności gospodarczej. W 2021 roku ponad 150 tysięcy cudzoziemców nie było zarejestrowanych w ZUS, pomimo posiadania ważnej wizy pracowniczej[7].

Powstanie afery[edytuj | edytuj kod]

Według informacji przekazywanych przez media sprawa tzw. „afery wizowej” miała polegać na „ręcznym kierowaniu” wydawania wiz imigrantom z Afryki oraz Azji Południowo-Wschodniej[2]. Posłowie Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec i Marcin Kierwiński po zakończonej kontroli donieśli, że od pierwszej połowy 2021 roku w polskich konsulatach wydano ponad ćwierć miliona wiz imigrantom z tych regionów[8][9][10].

Według doniesień dziennika Rzeczpospolita do polskich konsulatów miały trafiać z Ministerstwa Spraw Zagranicznych listy nazwisk, którym wydawano wizy wjazdowe do Polski[11]. Imigranci z tak wydanymi wizami trafiali do Polski, a później do Stanów Zjednoczonych i innych krajów globalnej północy, udając grupy turystów lub ekipy filmowe Bollywood[12], co świadczyłoby o braku kontroli nad wydawaniem wiz. Za wizę oraz transfer do Stanów Zjednoczonych płacono nawet 45 tysięcy dolarów[2], a za miejsce w kolejce płacono pośrednikom wizowym lub na czarnym rynku nawet 2,5-4 tysiące złotych[13].

Ujawnienie afery[edytuj | edytuj kod]

Piotr Wawrzyk w Sejmie (2022)

31 sierpnia 2023 roku premier Mateusz Morawiecki odwołał Piotra Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych[14]. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wymienia powód odwołania jako „brak satysfakcjonującej współpracy”[15]. W późniejszych dniach w mediach zaczęły pojawiać się informacje, że odwołanie Wawrzyka miało związek z nieprawidłowościami związanymi z przyznawaniem wiz imigrantom z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, w związku z którymi zostały rozpoczęte śledztwa Prokuratury Krajowej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Centralnego Biura Śledczego[16][17]. Wawrzyk miał rzekomo koordynować ten proces wraz ze swoim współpracownikiem, Edgarem Kobosem[2][18].

Według Stanisława Żaryna, pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, pierwsze informacje o nieprawidłowościach były już znane służbom państwowym w lipcu 2022 roku, a śledztwo w tej sprawie rozpoczęto w marcu 2023 roku. O nielegalnym procederze polskie służby miał poinformować wywiad Stanów Zjednoczonych[19] już we wrześniu 2022 roku[7].

Reakcje organów państwa[edytuj | edytuj kod]

14 września 2023 roku Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś ogłosił wszczęcie kontroli doraźnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, nazywając aferę możliwie jedną z największych w historii III RP[20].

15 września 2023 roku orędzie w mediach publicznych wygłosił Marszałek Senatu Tomasz Grodzki[9][21][22]. W swoim przemówieniu poruszył temat naruszenia reputacji Polski na arenie międzynarodowej oraz wezwał prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego do wyjaśnienia procederu i oskarżył ich partyjnych kolegów o jego współorganizację i czerpanie z niego korzyści majątkowych[23][24][25]. Orędzie Grodzkiego doczekało się krytyki m.in. ze strony Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz ze strony wspierających rząd mediów, m.in. TVP Info[26][27].

Dzień później orędzie wygłosiła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek[28]. W przemówieniu zaatakowała politykę migracyjną Unii Europejskiej(inne języki) i jej członków, oskarżyła też Tomasza Grodzkiego o agitację wyborczą i kłamstwa w orędziu wygłoszonym dzień wcześniej[28][29]. Zaatakowała również byłego Premiera i Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, nawiązując do włoskiej wyspy Lampedusa (w związku z kryzysem migracyjnym w Europie)[30]. Komentatorzy polityczni i dziennikarze zarzucali jej agitację wyborczą i referendalną w związku z październikowymi wyborami parlamentarnymi oraz referendum[31].

Po wybuchu afery, media publiczne jak stacja telewizyjna TVP Info i flagowy program informacyjny TVP Wiadomości (wielokrotnie oskarżane przez opinię publiczną i medioznawców o skrajną stronniczość i wspieranie obozu rządzącego) unikały informowania swoich widzów o aferze. Po pewnym czasie zaczęły się ograniczać do krótkich komunikatów o nieprawidłowościach w MSZ i szybkiej reakcji rządu na to zjawisko, twierdząc przy tym, że afera wizowa nie jest aferą rządu Zjednoczonej Prawicy, tylko aferą Platformy Obywatelskiej[32][33].

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

14 września 2023 opinii publicznej przekazano, że w sprawie afery siedem osób usłyszało zarzuty, a trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. W kwietniu 2023 roku na 3 miesiące został aresztowany Edgar Kobos[18][19].

W nocy 14/15 września 2023 były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk trafił do szpitala „z zadrapaniami na nadgarstkach”, nie był w stanie zagrażającym życiu[34]. Prawdopodobnie usiłował lub pozorował popełnienie samobójstwa, o czym może świadczyć pozostawiony przez niego list pożegnalny. Według mediów Wawrzyk miał napisać w tym liście, że „nie zrobił nic złego, chciał pomagać ludziom bez względu na barwy polityczne i zapłacił za to najwyższą cenę”, a także, że „nie jest łapówkarzem[35].

Jak dotąd śledztwem prokuratury krajowej i CBA objęto 268 uwzględnionych wniosków o przyspieszenie wydania wizy[36], a sprawa dotyczy polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze[37]. Opozycja mówi jednak, że podejrzenia budzą setki tysięcy wydanych pozwoleń[38].

Reakcje międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

W reakcji na aferę wizową rzecznik MSW Niemiec powiedział, że Berlin zakłada, „iż polskie władze wyjaśnią sprawę tak szybko, jak to możliwe”[39]. 19 września 2023 minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser rozmawiała o tej sprawie ze swoim odpowiednikiem Mariuszem Kamińskim oraz wezwała w związku z tym polskiego ambasadora w Berlinie Dariusza Pawłosia[40], który spotkał się z sekretarzem stanu Berndem Krösserem(inne języki)[41].

23 września Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas konferencji prasowej wezwał rząd Polski do podjęcia kroków ze związku z sytuacją oraz zagroził, że możliwe byłoby zarządzenie przez niego wznowienia kontroli granicznych na granicy polsko-niemieckiej[42][43].

Unia Europejska[edytuj | edytuj kod]

19 września 2023 roku niemiecki tabloid Bild doniósł o tym, że unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson w liście do polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua domaga się pełnego wyjaśnienia skandalu, dotyczącego nawet 350 000 zakupionych wiz. Komisarz wyznaczyła dzień 3 października jako ostateczny termin udzielania odpowiedzi na pytania zawarte w jej liście[40][41][44]. Unijnej komisarz odpowiedział 22 września wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Nazwał od aferę wizową celowym działaniem mającym na celu zdyskredytować działania rządu w okresie kampanii przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Poinformował również, że postępowanie prokuratury w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz dotyczy 268 wniosków wizowych[45][46]. Jednak jeszcze tego samego dnia rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper przekazała korespondentowi telewizji TVN24 w Brukseli, że Komisja uznała list polskiego wiceministra spraw zagranicznych za niewystarczający, gdyż nie odpowiada on w pełni na wszystkie pytania zadane przez komisarz Johansson[47][48].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Na czym polega „afera wizowa”?, oko.press [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 2. a b c d Wawrzyk, Bollywood i specsłużby USA. Ujawniamy kulisy afery wizowej, Onet Wiadomości, 14 września 2023 [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 3. Schengen, czyli strefa bez granic, Rada Unii Europejskiej, 9 marca 2023 [dostęp 2023-09-20] (pol.).
 4. ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/1806 z dnia 14 listopada 2018 r. wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu, eur-lex.europa.eu, 14 listopada 2018 [dostęp 2023-09-20].
 5. Frequently asked questions, European Union External Action Service. [dostęp 2023-09-20].
 6. Jako drugie Niemcy (540 tys. wiz) oraz Hiszpania (460 tys. wiz).
 7. a b c Danuta Pawłowska, Afera wizowa. Pracuje u nas mniej osób, niż ma wizy, reszta mogła wyjechać dalej, biqdata.wyborcza.pl, 22 września 2023 [dostęp 2023-09-24].
 8. „To jest cenna informacja”. Posłowie KO po kolejnej kontroli w sprawie afery wizowej, tvn24.pl, 13 września 2023 [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 9. a b Poland: Government under pressure over escalating cash for visas scandal, „BBC News”, 15 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (ang.).
 10. A.B.C. News, A cash-for visas scandal hits Poland’s strongly anti-migration government, weeks before elections, ABC News [dostęp 2023-09-19] (ang.).
 11. „Filmowcy Wawrzyka” i wielka afera wizowa w MSZ. „Ośmiornica PiS”, Rzeczpospolita [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 12. Afera w MSZ, posłowie z kolejną kontrolą. „Rzeczpospolita”: pośrednik ze znajomościami w resorcie usłyszał zarzuty, TVN24, 11 września 2023 [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 13. Nowa odsłona afery wizowej. Handel miejscami w kolejkach do konsulatów, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 14. KRO (oprac.), Piotr Wawrzyk nie jest już wiceszefem MSZ. Resort potwierdza, www.money.pl, 1 września 2023 [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 15. Piotr Wawrzyk odwołany z MSZ. Powodem decyzji premiera „brak satysfakcjonującej współpracy”, TVN24, 1 września 2023 [dostęp 2023-09-14].
 16. Afery wizowej ciąg dalszy. W tych krajach były nieprawidłowości, Businessinsider, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 17. CBA węszy w MSZ. Gorąco wokół odwołanego wiceministra Piotra Wawrzyka, Rzeczpospolita [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 18. a b Szymon Jadczak, Afera wizowa. Areszt i zarzuty dla współpracownika Piotra Wawrzyka, Wirtualna Polska, 14 września 2023 [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 19. a b Afera wizowa: Trzy osoby aresztowane, siedem usłyszało zarzuty, Rzeczpospolita [dostęp 2023-09-14] (pol.).
 20. KRO (oprac.), Afera wizowa coraz większym problemem dla władzy. NIK zapowiada kontrolę, www.money.pl, 14 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 21. Redakcja, „Polskie wizy na straganie”. Marszałek Senatu wygłosił w TVP orędzie o aferze wizowej, www.polityka.pl, 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 22. Cash-For-Visa Scandal Hits Polish Ruling Party Before Election, „Bloomberg.com”, 16 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (ang.).
 23. Marszałek Grodzki w mediach publicznych o aferze wizowej: Ta prawda musi dotrzeć wszędzie, Rzeczpospolita, 15 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 24. Redakcja, „Polskie wizy na straganie”. Marszałek Senatu wygłosił w TVP orędzie o aferze wizowej, www.polityka.pl, 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 25. Orędzie Marszałka Senatu RP, Senat RP, 15 września 2023 [dostęp 2023-09-19].
 26. PiS odpowiada na orędzie marszałka Senatu. Wyemituje orędzie marszałkini Sejmu, gazeta.pl, 16 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 27. Grodzki wygłosił orędzie. Odkłamujemy słowa marszałka Senatu | TVP INFO, www.tvp.info [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 28. a b Rafał Wójcik, Orędzie za orędzie. Elżbieta Witek straszy apokalipsą: dzielnice grozy, płonące samochody, Polki zamknięte w domach, wyborcza.pl, 16 września 2023 [dostęp 2023-09-19].
 29. Orędzie Marszałek Sejmu ws. polityki migracyjnej – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, www.sejm.gov.pl [dostęp 2023-09-19].
 30. Sylwia Bagińska, Orędzie marszałek Sejmu. Odpowiedziała Grodzkiemu, wiadomosci.wp.pl, 16 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 31. Witek odleciała w orędziu. „Powrót Tuska to niebezpieczeństwo dla Polaków”, naTemat.pl [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 32. TVP dostrzegła aferę wizową, dopiero gdy PiS rozesłało „przekaz dnia”. „Ucinamy temat”. Press.pl, 2023-09-18. [dostęp 2023-09-21].
 33. Agata Kondzińska: W TVP nie ma afery wizowej, jest „wielka afera przemytnicza PO”. Wyborcza.pl, 2023-09-18. [dostęp 2023-09-21].
 34. Zbigniew Ziobro o Piotrze Wawrzyku: targnął się na swoje życie, Onet Wiadomości, 15 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 35. Piotr Wawrzyk trafił do szpitala. „Stan bardzo poważny”, Radio Eska [dostęp 2023-09-15].
 36. Afera wizowa. Prokuratura Krajowa twierdzi, że chodzi tylko o 268 przypadków, Bankier.pl, 15 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 37. Dawid Kryska, Afera wizowa. Jest komunikat prokuratury, Polsat News, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 38. Stankiewicz: To nie tylko Wawrzyk i jego Bollywood. Patologii jest znacznie więcej, nad tym systemem nie ma żadnej kontroli, TVN24, 18 września 2023 [dostęp 2023-09-19] (pol.).
 39. Afera wizowa. MSW Niemiec domaga się wyjaśnień od Warszawy. Deutsche Welle, 2023-09-18. [dostęp 2023-09-19].
 40. a b Germany summons Polish ambassador over cash for visas affair -sources, „Reuters”, 19 września 2023 [dostęp 2023-09-20] (ang.).
 41. a b Unia Europejska żąda wyjaśnień w sprawie afery wizowej. Padło ultimatum, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2023-09-20] (pol.).
 42. Scholz Threatens Border Controls With Poland After Visa Scandal, „Bloomberg.com”, 23 września 2023 [dostęp 2023-09-24] (ang.).
 43. Afera wizowa w Polsce. Kanclerz Niemiec grozi kontrolami na granicy. Apeluje do rządu, Businessinsider, 23 września 2023 [dostęp 2023-09-24] (pol.).
 44. 11 Fragen zum Visa-Skandal: EU stellt Polen Knallhart-Ultimatum, bild.de, 19 września 2023 [dostęp 2023-09-20] (niem.).
 45. Marcin Kozłowski: Afera wizowa. MSZ odpowiada Komisji Europejskiej. „Fakt medialny”. Gazeta.pl, 2023-09-22. [dostęp 2023-09-22].
 46. Polska odpowiada Komisji Europejskiej. Chodzi o liczbę wydawanych wiz. Onet.pl, 2023-09-22. [dostęp 2023-09-22].
 47. Afera wizowa. Rzeczniczka KE: List z Polski niewystarczający. Czekamy na dalszą odpowiedź. tvn24.pl, 2023-09-22. [dostęp 2023-09-22].
 48. MLG, Z Brukseli powiało chłodem. Jest reakcja na list z Polski ws. afery, www.money.pl, 22 września 2023 [dostęp 2023-09-24] (pol.).