Michael Atiyah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Atiyah (2007)

Sir Michael Francis Atiyah (ur. 22 kwietnia 1929 w Londynie) – brytyjski matematyk, profesor Uniwersytetu w Oksfordzie, członek wielu akademii naukowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Londynie jako syn libańskiego imigranta. Dorastał w Sudanie i Egipcie, a do Wielkiej Brytanii wrócił na studia[1]. Ukończył Trinity College na Uniwersytecie w Cambridge.

Karierę naukową związał z uniwersytetami Oxford i Cambridge, w międzyczasie przebywał rok w Instytucie Badań Zaawansowanych w Princeton. Specjalizował się w algebraicznej topologii i K-teorii, ale z czasem zaczął zajmować się zagadnieniami teorii cechowania i teorii strun. 24 września 2018 r. przedstawił dowód hipotezy Riemanna[1].

Od 1990 do 1995 był prezesem brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego i wieloletnim prezydentem Pugwash. Pełnił także wiele funkcję rektora Trinity College w Cambridge, kanclerza Uniwersytetu w Leincester, prezesa Królewskiego Towarzystwa Edynburga[1].

W 1966 r. otrzymał Medal Fieldsa za prace z geometrii algebraicznej[1]. W 1998 r. Uniwersytet Karola w Pradze nadał mu tytuł doktora honoris causa[2]. W 2004 r. został uhonorowany Nagrodą Abela[1] (łącznie z Isadorem Singerem). Wniósł wkład w rozwój topologii, teorii równań różniczkowych, fizyki matematycznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Piotr Cieśliński, Genialny matematyk twierdzi, że znalazł 'prosty dowód' hipotezy Riemanna. To byłoby matematyczne osiągnięcie stulecia, „wyborcza.pl”, 24 września 2018 [dostęp 2018-09-25] (pol.).
  2. Čestné doktoráty (cz.). Univerzita Karlova. [dostęp 2010-09-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]