Charles Thomson Rees Wilson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Thomson Rees Wilson
Ilustracja
Charles Wilson w 1927
Data i miejsce urodzenia

14 lutego 1869
Glencorse

Data i miejsce śmierci

15 listopada 1959
Carlops

Zawód, zajęcie

fizyk

Charles Thomson Rees Wilson (ur. 14 lutego 1869 w Glencorse, zm. 15 listopada 1959 w Carlops) – szkocki fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1927 za wynalezienie metody uwidaczniania torów cząstek elementarnych promieniowania jonizującego, z wykorzystaniem kondensacji pary[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Chciał zostać lekarzem, studiował biologię na uniwersytecie w Manchesterze, następnie rozpoczął studia w Sidney Sussex College na Uniwersytecie Cambridge, gdzie zainteresował się fizyką i chemią[1][2].

W późniejszym czasie jego uwagę przyciągnęła także meteorologia; w roku 1893 rozpoczął badania nad chmurami i ich właściwościami. Przez pewien czas pracował w obserwatorium na Ben Nevis, gdzie obserwował formacje chmur, a następnie w Cambridge próbował odtworzyć proces tworzenia chmur na mniejszą skalę, w zamkniętych komorach. Do swoich eksperymentów używał także jonów i promieniowania jądrowego, co doprowadziło do opracowania przez niego komory kondensacyjnej – nazwanej komorą Wilsona – umożliwiającej obserwację torów cząstek, za co otrzymał Nagrodę Nobla[1][2]. Laureat Medalu Copleya.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c C.T.R. Wilson - Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 1927 > Arthur H. Compton, C.T.R. Wilson [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-03-23]. (ang.)., Biographical, Nobel Lecture, December 12, 1927, On the Cloud Method of Making Visible Ions and the Tracks of Ionizing Particles
  2. a b c C. T. R. Wilson. [w:] Notable Names Database (NNDB) [on-line]. [dostęp 2014-03-23]. (ang.).