Charles Thomson Rees Wilson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charles Thomson Rees Wilson
Ilustracja
Charles Wilson w 1927
Państwo działania

Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

14 lutego 1869
Glencorse

Data i miejsce śmierci

15 listopada 1959
Carlops

Specjalność: fizyka
Alma Mater

The University of Manchester,
Uniwersytet w Cambridge

Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki
Medal Copleya

Charles Thomson Rees Wilson (ur. 14 lutego 1869 w Glencorse[1], zm. 15 listopada 1959 w Carlops) – szkocki fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1927 za wynalezienie metody uwidaczniania torów cząstek elementarnych promieniowania jonizującego, z wykorzystaniem kondensacji pary[2][3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Chciał zostać lekarzem, studiował biologię na Uniwersytecie w Manchesterze, następnie rozpoczął studia w Sidney Sussex College na Uniwersytecie Cambridge, gdzie zainteresował się fizyką i chemią[2][3].

W późniejszym czasie jego uwagę przyciągnęła także meteorologia; w roku 1893 rozpoczął badania nad chmurami i ich właściwościami. Przez pewien czas pracował w obserwatorium na Ben Nevis, gdzie obserwował formacje chmur, a następnie w Cambridge próbował odtworzyć proces tworzenia chmur na mniejszą skalę, w zamkniętych komorach. Do swoich eksperymentów używał także jonów i promieniowania jądrowego, co doprowadziło do opracowania przez niego komory kondensacyjnej – nazwanej komorą Wilsona – umożliwiającej obserwację torów cząstek, za co otrzymał Nagrodę Nobla[2][3]. Laureat Medalu Copleya.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wilson Charles Thomson Rees, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-03-30].
  2. a b c C.T.R. Wilson - Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 1927 > Arthur H. Compton, C.T.R. Wilson [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-03-23]. (ang.)., Biographical, Nobel Lecture, December 12, 1927, On the Cloud Method of Making Visible Ions and the Tracks of Ionizing Particles
  3. a b c C. T. R. Wilson. [w:] Notable Names Database (NNDB) [on-line]. [dostęp 2014-03-23]. (ang.).