Przejdź do zawartości

Audi A6 e-tron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Audi A6 e-tron
Ilustracja
Audi A6 e-tron Concept
Producent

Audi

Projektant

Sascha Heyde

Zaprezentowany

Lipiec 2024

Okres produkcji

od 2024

Miejsce produkcji

Niemcy Ingolstadt

Dane techniczne
Segment

E

Typy nadwozia

5-drzwiowy liftback
5-drzwiowe kombi

Napęd

tylny
AWD

Długość

4928 mm

Szerokość

1923 mm

Wysokość

1487 mm
1527 mm (Avant)

Rozstaw osi

2946 mm

Liczba miejsc

5

Dane dodatkowe
Pokrewne

Audi Q6 e-tron
Porsche Macan EV

Konkurencja

BMW i5
Genesis Electrified G80
Mercedes-Benz EQE
NIO ET7

Audi A6 e-tronelektryczny samochód osobowy klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2024 roku.

Historia i opis modelu

[edytuj | edytuj kod]
Audi A6 e-tron Concept - tył
Audi A6 Avant e-tron Concept

W kwietniu 2021 podczas międzynarodowych targów samochodowych w chińskim Szanghaju miała miejsce premiera prototypu Audi A6 e-tron Concept zwiastującego nowy, w pełni elektryczny model w klasie wyższej[1]. Rok później, w marcu 2022, firma przedstawiła kolejne studium, tym razem zapowiadające drugą wersję nadwoziową w postaci 5-drzwiowego kombi o przydomku Avant[2]. Ostatecznie, produkcyjny model przedstawiono oficjalnie pod koniec lipca 2024, będąc pierwszym elektrycznym modelem firmy z linii "A".

Audi A6 e-tron utrzymano w kolejnej generacji języka stylistycznego firmy, wyróżniając się m.in. dwurzędowymi reflektorami tworzonymi przez nisko osadzone, ostrych kształtów klosze z matrycowym oświetleniem LED, a także dużym grillem w kolorze nadwozia zintegrowanym z m.in. radarami aktywnego tempomatu[3]. Smukłe nadwozie ze schowanymi klamkami i łagodnie opadającą linią dachu podyktowano chęcią uzyskania jak najlepszych właściwości aerodynamicznych, które pomogły uzyskać współczynnik Cx 0,21[4]. A6 e-tron zadebiutowało równolegle jako 5-drzwiowy liftback, jak i 5-drzwiowe kombi o przydomku Avant, które w obu przypadkach zwieńczono charakterystyczną, tylną blendą świetlną integrującą z nią także logo producenta. Jest to drugi, po równolegle debiutującym na rynku SUV-ie Q6 e-tron, model Audi opracowany na nowej modułowej platformie PPE koncernu Volkswagen Group dedykowanej dużym, luksusowym samochodom elektrycznym[5].

Kabina pasażerska Audi A6 e-tron została utrzymana w estetyce tożsamej z innymi, równolegle debiutującymi modelami firmy reprezentującymi nową koncepcję stylistyczną. W rezultacie, kokpit zdominował duży, zakrzywiony panel tworzący cyfrowe zegary o przekątnej 11,9 cala oraz dotykowy, centralny ekran systemu multimedialnego o przekątnej 14,5 cala. Dodatkowo, przed pasażerem znalazł się trzeci, dotykowy ekran o przekątnej 10,9 cala. Opcjonalnie samochód wyposażono m.in. w cyfrowe lusterka zewnętrzen, a także system regulowanego zaciemniania okna dachowego[6].

Sprzedaż

[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak pokrewne Q6 e-tron, tak i Audi A6 e-tron miało pierwotnie mieć swoją premierę szybciej i trafić do dystrybucji już w 2023 roku[7], jednak komplikacje z rozwojem oprogramowania wydłużyły ten proces o ponad rok. Ostatecznie, sprzedaż ruszyła tuż po premierze, za głównych konkurentów obejmując modele BMW i5 i Mercedes-Benz EQE[8]. Zbieranie zamówień otwarto we wrześniu 2024, a dostawy pierwszych sztuk do klientów wyznaczono na jesień tego samego roku[9].

Dane techniczne

[edytuj | edytuj kod]

Audi A6 e-tron zostało opracowane wyłącznie z myślą o w pełni elektrycznym napędzie. Podstawowy wariant wyposażono w przenoszący moc na tylną oś silnik o mocy 367 KM, osiągając 100 km/h w 5,4 sekundy i osiągając do 210 km/h prędkości maksymalnej. Topowe S6 e-tron z dwoma silnikami przenoszącymi moc na obie osie rozwinęło 503 KM mocy, rozpędzając się od 0 do 100 km/h w 3,9 sekundy i osiągając do 240 km/h prędkości maksymalnej[10]. Obie wersje otrzymały akumulator o pojemności 100 kWh, który słabszej wersji pozwala na uzyskanie do 750 kilometrów zasięgu w cyklu mieszanym według normy WLTP (lub 720 dla wersji Avant)[11]. Dzięki architekturze 800V A6 e-tron może być ładowane prądem stałym o mocy do 270 kW, pozwalając na uzysaknie dodatkowych 310 kilometrów zasięgu w 10 minut[12].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]