Biotyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biotyna
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C10H16N2O3S
Masa molowa 244,31 g/mol
Wygląd biały lub prawie biały krystaliczny proszek lub bezbarwne kryształy[1]
Identyfikacja
Numer CAS 58-85-5
PubChem 171548
DrugBank DB00121
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC A11 HA05

Biotyna (gr. bios – życie[6]), witamina H, witamina B7heterocykliczny organiczny związek chemiczny z grupy rozpuszczalnych w wodzie witamin B. Zawiera układ skondensowanych pierścieni imidazolidynowego oraz tiolanowego z łańcuchem alkilowym zakończonym grupą karboksylową. Występuje w organizmach zwierzęcych i roślinnych. Stanowi ona koenzym kilku różnych enzymów. Jest niezbędnym składnikiem karboksylaz biotynozależnych. Uczestniczy w przenoszeniu grupy karboksylowej (–COO) z anionu wodorowęglanu na różne związki organiczne, zależnie od rodzaju danej karboksylazy.

Antywitaminami biotyny są destiobiotyna, dehydrobiotyna, homobiotyna i norbiotyna.

Rola w organizmie[edytuj | edytuj kod]

Karboksylazy są enzymami niezbędnymi w wielu ważnych reakcjach biochemicznych, np. w procesie tworzenia glukozy (glukoneogeneza), syntezy kwasów tłuszczowych, czy cyklu kwasu cytrynowego. Biotyna wspomaga również funkcję tarczycy, przemianę dwutlenku węgla, wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry oraz włosów, uczestniczy z witaminą K w syntezie protrombiny (jednego z białek uczestniczących w krzepnięciu krwi).[potrzebny przypis]

Mechanizm biochemiczny działania biotyny jako koenzymu[edytuj | edytuj kod]

Biotyna, będąca koenzymem karboksylaz, uczestniczy w przenoszeniu grupy karboksylowej na różne związki organiczne, czyli w karboksylacji tych związków. Wodorowęglan, będący źródłem reszty kwasowej, wchodzi najpierw w reakcję z ATP. Powstaje mieszany bezwodnik węglanowo-fosforanowy. Reszta węglanowa jest następnie przenoszona na biotynę – łączy się z atomem azotu w pierścieniu heterocyklicznym. Następnie grupa karboksylowa jest przenoszona na docelową cząsteczkę. Łańcuch boczny obecny w cząsteczce biotyny nadaje jej elastyczność (biotyna jest czasem nazywana „elastycznym ramieniem” karboksylazy) i umożliwia przeniesienie związanej grupy karboksylowej na pewną odległość, z miejsca reakcji z aktywowanym węglanem do miejsca zasadniczej karboksylacji cząsteczki docelowej.[potrzebny przypis]

Skutki niedoboru[edytuj | edytuj kod]

Objawami niedoboru biotyny są zmiany skórne – wysypki, stany zapalne, a także wypadanie włosów i podwyższony poziom cholesterolu oraz zmiany zapalne jelit. Ze względu na to, że biotyna może być syntetyzowana przez florę bakteryjną, do jej niedoboru dochodzi bardzo rzadko, zwykle pod wpływem innych czynników niż niedobór pokarmowy (np. antybiotykoterapii szerokospektralnej).[potrzebny przypis][7]

Skutki nadmiaru[edytuj | edytuj kod]

Nie stwierdzono szkodliwości dla ludzi.[potrzebny przypis]

Biosynteza[edytuj | edytuj kod]

Rośliny i niektóre mikroorganizmy mają zdolność syntezy biotyny z kwasu pimelinowego (HOOC(CH2)5COOH). Biosynteza przebiega w kilku etapach przy udziale następujących enzymów[8]:

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Biotyna występuje m.in. w wątrobie, orzechach włoskich i ziemnych, mące sojowej, żółtku jaj, krabach, migdałach, sardynkach, grzybach, brązowym ryżu, mące pełnoziarnistej, szpinaku, marchwi, pomidorach[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Farmakopea Polska VIII, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2008, s. 3491, ISBN 978-83-88157-53-0.
  2. a b Biotin, [w:] DrugBank [online], University of Alberta, DB00121 (ang.).
  3. Biotin, [w:] PubChem [online], United States National Library of Medicine, CID: 171548 (ang.).
  4. Biotin, [w:] ChemIDplus [online], United States National Library of Medicine [dostęp 2018-05-16] (ang.).
  5. Biotyna (nr B4501) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski. [dostęp 2018-05-16]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  6. Witold Doroszewski (red.): biotyna. W: Słownik języka polskiego PWN [on-line]. [dostęp 2014-10-28].
  7. Co to jest biotyna i jakie jest jej działanie, Biotebal [dostęp 2018-08-22].
  8. Biotin metabolism – Reference pathway (Enzyme) (ang.). Kyoto Encyclopedia of Genes and Genomes. [dostęp 2013-01-16].


Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.