Celestynów (powiat otwocki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi Celestynów w powiecie otwockim, w województwie mazowieckim. Zobacz też: Celestynów.
Celestynów
Herb Flaga
Herb Celestynowa Flaga Celestynowa
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Celestynowie
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Celestynowie
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat otwocki
Gmina Celestynów
Sołectwo Celestynów
Wysokość 138 m n.p.m.
Liczba ludności (2014-12-31) 4939[1]
Strefa numeracyjna (+48) 22
Kod pocztowy 05-430
Tablice rejestracyjne WOT
SIMC 0000780
Położenie na mapie gminy Celestynów
Mapa lokalizacyjna gminy Celestynów
Celestynów
Celestynów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Celestynów
Celestynów
Ziemia 52°03′33″N 21°23′03″E/52,059167 21,384167
Strona internetowa miejscowości

Celestynów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Celestynów[2], na Nizinie Mazowieckiej, oddalona o 32 km na południowy-wschód od centrum Warszawy, oraz 10 km od Otwocka. Miejscowość wchodzi w skład Aglomeracji Warszawskiej, jest siedzibą gminy Celestynów.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

Na terenie wsi znajduje się parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy (Sala Królestwa)[3].

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o Celestynowie pochodzą z 17 grudnia 1833. Wtedy to Leopold Radziński kupił od swego ojca dobra, które zapisał w księdze wieczystej jako Radzin. W 1873 z tych dóbr wyłączono dwa folwarki Radzin i Celestyny. Już wtedy istniała cegielnia. Do dzisiejszych czasów po fabryce pozostały komin cegielni oraz jeziorka po wydobyciu gliny.

Największą rolę w rozwoju miejscowości odegrała Kolej Nadwiślańska, którą otwarto w 1877 r. Przez następne lata stacja w Celestynowie była wykorzystywana przez Zamoyskich, którzy dowozili swoje towary z Kołbieli. Około roku 1900 wokół stacji powstały pierwsze zabudowania pracowników kolei.

Po zakończeniu I wojny światowej w Celestynowie, podobnie jak w całym powiecie otwockim, rozwijała się funkcja letniskowa. Wpływały na to lecznicze właściwości lasów sosnowych.

Po wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 około godziny 17, w wyniku nalotu Luftwaffe na infrastrukturę kolejową zginęło 10 osób. Ciężko ranna nauczycielka tutejszej szkoły zmarła w szpitalu siedem dni później. Pomnik upamiętniający stoi obok budynku stacji.

W nocy z 11 na 12 grudnia 1943 oddział pod dowództwem Józefa Czumy ps. "Skrytego" dokonał jednej z akcji dywersyjnych. W wyniku ataku na niemiecki pociąg z żołnierzami Wehrmachtu i zaopatrzeniem zginęło 120 Niemców, 130 ciężko rannych, 7 z nich zmarło w szpitalach, oraz 100 lekko rannych. Akcja trwająca 15 minut spowodowała 30-godzinną przerwę w kursowaniu pociągów.

Transport kolejowy[edytuj]

 Osobny artykuł: Celestynów (stacja kolejowa).

Przez Celestynów przebiega linia kolejowa nr 7. Na stacji w Celestynowie zatrzymują się pociągi osobowe uruchamiane przez Koleje Mazowieckie, pociąg jeździ tu średnio co godzinę, podróż do Otwocka trwa zaledwie 15 minut a do Warszawy Śródmieście około godziny. Celestynów jest granicznym przystankiem III strefy biletowej Kolei Mazowieckich.

Transport drogowy[edytuj]

W Celestynowie znajduje się sześć przystanków autobusowych. Głównym przystankiem jest Celestynów PKP położony tuż przed Dworcem Kolejowym. Mieści się tu Węzeł Komunikacyjny. W Celestynowie transportem drogowym zajmują się prywatni przewoźnicy w tym: MiniBus Karczew, Arka, Mobilis, Świerk oraz przewozy gminne.

Związani z miejscowością[edytuj]

  • Hilary Koprowski – wynalazca szczepionki przeciwko Polio. Jest honorowym obywatelem Celestynowa.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. UG Celestynów, statystyka ludności
  2. Rejestr TERYT
  3. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 5 czerwca 2014.

Bibliografia[edytuj]

  • Paweł Ajdacki, Paweł Tymoniuk, "Celestynów i okolice", PTTK Otwock, Otwock 2008.
  • Wiesław Muszyński, "Celestynów. Miejsca Pamięci Narodowej", Hufiec ZHP Celestynów, Celestynów 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj]