Volkswagen Gol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Volkswagen Gol
Ilustracja
Volkswagen Gol Plus 2007
Inne nazwy

Volkswagen Pointer
Volkswagen Fox
Volkswagen Saveiro
Volkswagen Parati

Producent

Volkswagen

Okres produkcji

1980–2022

Poprzednik

Volkswagen Brasília

Następca

Volkswagen Polo Track

Dane techniczne
Segment

B

Typy nadwozia

hatchback
sedan (Voyage)
kombi (Parati)
pickup (Saveiro)

Volkswagen Gol – tani samochód produkowany przez spółkę Volkswagen AG. Zaprojektowany w Brazylii i sprzedawany na rynku południowoamerykańskim od roku 1980. Od tego czasu sprzedano ponad 4,5 miliona egzemplarzy. Model Gol oparty jest na znanym w Europie modelu Polo, choć stanowi w pewnym sensie krzyżówkę Polo i Golfa i też pierwsza generacja produkowana w latach 1980-1994 do złudzenia przypomina Polo II.

Pierwsza generacja Gola była oferowana jedynie z nadwoziem 3-drzwiowego hatchbacka, 3-drzwiowego kombi (zwane Parati), 2- lub 4-drzwiowego sedana zwanego Voyage i 2-drzwiowego pick-upa. Gol I generacji (po 1988 roku) oferowany był z silnikami 1.6 (73 KM), 1,8 (92 KM) oraz wersję GTi 2,0 (119 KM), napędzanych benzyną lub alkoholem. Mimo dość dużych jak na tę wielkość samochodu jednostek, Gol jest w Ameryce Południowej małym pojazdem do użytku codziennego, mimo iż także w Brazylii produkowany jest Golf.

Druga generacja VW Gol stała się nieco praktyczniejszym samochodem, z większą gamą jednostek napędowych. Jego nadwozie przypomina pomniejszonego Golfa III generacji i oferowane było podobnie jak poprzednia generacja jako 3-drzwiowy hatchback i 3-drzwiowe kombi (Parati), a ponadto jako 5-drzwiowy hatchback i 5-drzwiowe kombi (Parati, Gol SW). Do tego dochodzi użytkowa wersja pick-up, zwana Saviero. Wersje sedan zostały wycofane. Druga generacja Gola oferowana była z silnikami: 1,0 (50 KM), 1,6 (76 KM), 1,8 (91 KM), 2,0 (109 KM), 2,0 16V (141 KM), a także z dieslem 1,6 (54 KM).

Trzecia generacja została wprowadzona do produkcji po 1999 roku. Oferowana jest do dzisiaj w takich samych wersjach nadwoziowych jak II generacja oraz w wersji 4x4 ze zwiększonym prześwitem o nazwie Gol Cross. Jego stylizacja nadwozia przypomina Polo z roku 1999. Gol III generacji oferowany jest z podobnymi jednostkami jak w II generacji, choć w miarę postępu technologicznego silniki te mają około 10 KM więcej. Doszedł także diesel 1,9 SD o mocy 64 KM. Planowana wersja sedan nie doczekała się produkcji, jednak zamiast niej w Brazylii oferowane jest nowe Polo w wersji sedan. Obecna generacja zadebiutowała w 2008 roku.