Dalekowschodni Okręg Federalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dalekowschodni Okręg Federalny
Дальневосточный федеральный округ
Okręg federalny
ilustracja
Państwo

 Rosja

Siedziba

Władywostok

Powierzchnia

6 952 555 km²

Populacja (2021)
• liczba ludności


8 124 053[1]

• gęstość

1,17 os./km²

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Rosja

Dalekowschodni Okręg Federalny (ros. Дальневосточный федеральный округ) – jeden z ośmiu federalnych okręgów Rosji, najbardziej wysunięty na wschód państwa.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Dalekowschodni Okręg Federalny leży na północnym wschodzie kontynentu azjatyckiego, we wschodniej Syberii, pomiędzy Oceanem Arktycznym a Spokojnym.

Powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Dalekowschodni Okręg Federalny ma powierzchnię 6 952 555 km², co stanowi 40,6% całej powierzchni Rosji[2].

Ukształtowanie powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Wulkan na Kamczatce

Zachodnia część okręgu, położona we wschodniej części Wyżyny Środkowosyberyjskiej ma charakter pofałdowanej wyżyny. Na północy szerokim pasem ciągną się nadmorskie niziny (m.in. Nizina Indygirska, Nizina Kołymska, wschodnia część Niziny Północnosyberyjskiej). Niziny znajdują się także w pozostałych częściach okręgu, tam jednak ciągną się wąskimi pasami wzdłuż brzegów mórz jako nadmorskie równiny. Środkowa i wschodnia część kraju pokryta jest licznymi pasmami górskimi, spośród których największymi są: Góry Wierchojańskie, Góry Czerskiego, Góry Koriackie, Góry Anadyrskie, Góry Ałdańskie, Sajan Wschodni, Sichote-Aliń, Góry Środkowe i Pasmo Stanowe.

Na Kamczatce wiele szczytów górskich stanowią czynne i wygasłe wulkany, spośród których najbardziej znanym jest Kluczewska Sopka.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Syberyjska tajga

Obszar ten w większości porastają lasy tajgi, złożonej z drzew iglastych, głównie modrzewia.

Południowa część Kamczatki (z wyjątkiem górzystego wnętrza półwyspu) porośnięta jest lasami mieszanym, z przewagą gatunków iglastych; taki sam typ roślinności występuje też na południowych skrawkach Okręgu. Północną część okręgu stanowi tundra, na której rosną mchy, porosty i krzewinki, a także karłowate gatunki drzew. Tundra ku południowi przechodzi w lasotundrę, gdzie do poprzednio wymienionych roślin dołączają początkowo pojedyncze i małe, a im dalej na południe – tym gęstsze i większe drzewa iglaste (głównie modrzewie), a także liściaste (najczęściej małe brzozy). Dalej na południe rozciąga się tajga.

Obszary górskie porasta typowa dla tego typu krajobrazu roślinność wysokogórska, przy czym z uwagi na chłodny klimat i wysokie szerokości geograficzne dolna granica tej formacji roślinnej przebiega nisko.

Na zajmujących duże powierzchnie bagnach znajduje się typowa dla tego typu terenu roślinność.

Stosunki wodne[edytuj | edytuj kod]

Lenskije stołby wzdłuż rzeki Leny (w pobliżu Jakucka)

Przez teren okręgu płynie duża liczba większych i mniejszych rzek i strumieni. Spośród nich najważniejsze są wielkie syberyjskie rzeki: Lena i Amur, a także Kołyma, Indygirka, Oleniok, Anadyr, Omołon, Ałdan, Wiluj, Ussuri i inne.

Na terytorium Buriacji znajduje się większa część (60% linii brzegowej) jeziora Bajkał. Na terenie okręgu znajdują się również inne jeziora, nie osiągają one jednak znacznych rozmiarów. Największe z nich Chanka, na pograniczu Rosji i Chin, ma powierzchnię 4190 km².

Znaczna część okręgu leży na obszarze wiecznej zmarzliny, co powoduje, że w ciepłym okresie roku woda powstała ze stopionego śniegu oraz pochodząca z opadów nie mogąc wsiąkać w zamarzniętą na głębokości ok. 2 metrów ziemię tworzy ogromne bagna.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Znaczna większość obszaru okręgu leży w strefie klimatów umiarkowanych chłodnych, typu kontynentalnego, a także wybitnie i skrajnie kontynentalnego. Klimat ten w swej skrajnej postaci, występującej w głębi lądu, charakteryzuje się m.in. bardzo dużymi różnicami temperatur pomiędzy latem a zimą, dochodzącymi nawet do 100 °C. Temperatura w zimie, sięga –50 °C, a latem dochodzi do +30 °C. Absolutne minimum termiczne zostało zarejestrowane w miejscowości Ojmiakon i było to –77,8 °C. Była to najniższa zanotowana na półkuli północnej temperatura. W tej samej miejscowości zanotowano także +31 °C.

Zima jest długa, bardzo zimna z niewielką ilością opadów śniegu, zaś lato – ciepłe i wilgotne, choć dość krótkie.

Na położonych bliżej morza terenach różnice temperatur są niższe, znacząco bowiem wzrasta średnia temperatura zimą, a zarazem nieznacznie spada temperatura w ciągu lata.

Północna część okręgu leży w strefie klimatów subpolarnych, a najbardziej na północ wysunięte krańce regionu – w klimacie polarnym.

Niezależnie od szerokości geograficznej na klimat w danej części okręgu znacząco wpływa fakt, iż znaczną część terenu okręgu stanowią obszary górskie, na których panują klimaty górskie.

Na klimat w południowo-wschodniej części regionu mają wpływ monsuny.

Na większości terytorium okręgu okres bez przymrozków wynosi poniżej 60 dni, zaś na zachodzie rejonu, oraz na wybrzeżach (z wyjątkiem wybrzeży północnych) jest on dłuższy i sięga 3 miesięcy i jedynie na południowo-wschodnim skrawku obszaru przekracza on pół roku.

Opady

Północna część rejonu charakteryzuje się niskim poziomem opadów, zarówno latem, jak i zimą. Roczna suma opadów na niektórych z tych obszarów może nie przekraczać 200 mm. Na pozostałym obszarze opady w porze zimowej są także dość niskie, za to w porze letniej występują obficie.

Skład okręgu[edytuj | edytuj kod]

Do 3 listopada 2018 roku w skład Dalekowschodniego Okręgu Federalnego wchodziło 9 podmiotów Federacji Rosyjskiej. Dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej z 3 listopada 2018 roku dołączono do niego dwa podmioty wchodzące do tej pory w skład Syberyjskiego Okręgu Federalnego – Republikę Buriacji i Kraj Zabajkalski[3]. Obecnie w skład Dalekowschodniego Okręgu Federalnego wchodzi 11 podmiotów Federacji Rosyjskiej[4]. Są to:

W nawiasach podano numer danej jednostki polityczno-administracyjnej, którym została ona oznaczona na mapie

Ludność[edytuj | edytuj kod]

  • W 2021 liczył 8 124 053 mieszkańców (5,56% ludności Rosji)
  • gęstość zaludnienia: 1,17 os./km²

Miasta[edytuj | edytuj kod]

Jakuck
Jakuck
Komsomolsk nad Amurem
Port we Władywostoku
Władywostok
Nachodka
Największe miasta i osiedla typu miejskiego

stan na 1 stycznia 2005 r. (wymieniono tylko miasta liczące powyżej 20 tys. mieszkańców)

Nazwa Nazwa
rosyjska
Liczba
mieszkańców
Ałdan Алдан 24 266
Amursk Амуск 46 993
Arsieniew Арсеньев 60 613
Artiom Артём 102 225
Biełogorsk Белогорск 67 433
Birobidżan Биробиджан 76 621
Błagowieszczeńsk Благовещенск 217 716
Bolszoj Kamień Большой Камень 38 295
Chabarowsk Хабаровск 579 047
Chołmsk Холмск 33 468
Dalniegorsk Дальнегорск 39 630
Dalnierieczensk Дальнереченск 29 381
Fokino Фокино 26 007
Jakuck Якутск 235 560
Jelizowo Елизово 40 547
Jużnosachalińsk Южно-Сахалинск 173 618
Komsomolsk nad Amurem Комсомольск-на-Амуре 275 908
Korsakow Корсаков 35 944
Leńsk Ленск 24 581
Lesozawodsk Лесозаводск 42 199
Łuczegorsk Лучегорск 22 347
Magadan Магадан 99 836
Mirny Мирный 39 359
Nachodka Находка 173 522
Neriungri Нерюнгри 65 750
Nikołajewsk nad Amurem Николаевск-на-Амуре 27 202
Ocha Оха 27 212
Partizansk Партизанск 42 237
Pietropawłowsk-Kamczacki Петропавловск-Камчатский 195 982
Rajczychinsk Райчихинск 23 692
Sowieckaja Gawań Советская Гавань 29 819
Spassk-Dalnij Спасск-Дальний 47 827
Swobodny Свободный 62 424
Szymanowsk Шимановск 22 135
Tynda Тында 39 352
Ussuryjsk Уссурийск 156 029
Wiliuczynsk Вилючинск 24 605
Władywostok Владивосток 586 829
Zieja Зея 27 397

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Mieszkańcy trudnią się myślistwem, rybołówstwem oraz chowem reniferów i zwierząt futerkowych.

15 lipca 2022 roku w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym otwarto pierwszą autostradę dużych prędkości. Łączył trzy autostrady federalne - „Ussuri” (Chabarowsk - Władywostok), „Amur” (City - Chabarowsk) i „Wostok” (Chabarowsk - Nachodka), drogę łączącą stolicę regionu z Komsomolskiem nad Amurem, a także miejsca terytorium postępującego rozwoju społeczno-gospodarczego (SAD)[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]