Dgèrnésiais

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dgèrnésiais (Guernésiais)
Obszar

Guernsey

Liczba mówiących

2600 (ok. 10 000 posługuje się nim w jakimś stopniu)

Pismo/alfabet

łacińskie

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowy Guernsey z angielskim
UNESCO 4 poważnie zagrożony
Kody języka
Kod ISO 639-2 roa
IETF nrf-GG
Glottolog dger1238
Linguist List fra-dge
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku normandzkim
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Dgèrnésiais lub guernésiaisjęzyk z rodziny języków romańskich, bliżej spokrewniony z językiem normandzkim. Jest uznawany za odrębny język bądź też za dialekt tego języka. Jest używany na Guernsey, jednej z Wysp Normandzkich. W ciągu ostatniego wieku jest coraz bardziej wypierany przez angielski, w szerokim spektrum sfer użycia – w oświacie, handlu i administracji. Podobny do niego język jèrriais jest używany na sąsiedniej wyspie Jersey. Osoby posługujące się tymi językami mogą zrozumieć zarówno siebie nawzajem, jak i tych pochodzących z kontynentalnej Francji mówiących językiem normandzkim.

Dgèrnésiais bywa często nazywany przez osoby anglojęzyczne „Guernsey French” (Guernsey-Francuski) lub „Guernsey Norman French”, jako że nie istnieje odpowiedni angielski przymiotnik nazywający ten język. Należy jednak uważać, aby nie pomylić tego języka z „Guernsey Legal French” (francuski do celów prawnych Guernsey), używanym w umowach, zarządzeniach prawnych oraz administracji rządowej.