Dgèrnésiais

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dgèrnésiais (Guernésiais)
Obszar Guernsey
Liczba mówiących 2600 (ok. 10000 posługuje się nim w jakimś stopniu)
Pismo/alfabet łacińskie
Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowy Guernsey z angielskim
UNESCO 4 poważnie zagrożony
Kody języka
Kod ISO 639-1 brak
Kod ISO 639-2 roa
IETF nrf-GG
Glottolog dger1238
Linguist List fra-dge
SIL brak
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku normandzkim
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Dgèrnésiais lub Guernésiais jest uznawany za odrębny język, spokrewniony z językiem normandzkim lub za dialekt tego języka. Jest używany na Guernsey, jednej z Wysp Normandzkich. W ciągu ostatniego wieku jest coraz bardziej wypierany przez angielski zarówno w oświacie, handlu jak i administracji. Podobny do niego język jèrriais jest używany na sąsiedniej wyspie Jersey. Osoby posługujące się tymi językami mogą zrozumieć zarówno siebie nawzajem, jak i tych pochodzących z kontynentalnej Francji mówiących językiem normandzkim.

Dgèrnésiais bywa często nazywany przez osoby anglojęzyczne „Guernsey French” (Guernsey-Francuski) lub „Guernsey Norman French”, jako że nie istnieje odpowiedni angielski przymiotnik nazywający ten język. Należy jednak uważać, aby nie pomylić tego języka z „Guernsey Legal French” (francuski do celów prawnych Guernsey), używanym w umowach, zarządzeniach prawnych oraz administracji rządowej.