Język istriocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Istriot
Obszar Chorwacja, Triest (Włochy), Słowenia
Liczba mówiących ok. 1000
Klasyfikacja genetyczna Języki indoeuropejskie
*Języki italskie
**Języki romańskie
***Języki zachodnioromańskie
****Język istriocki
Pismo/alfabet łacińskie
Kody języka
ISO 639-2 roa
ISO 639-3 ist
SIL IST
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świataSłownik {{{z języka}}}-polski, polsko-istriocki online

Język istriockietnolekt z grupy romańskiej (podgrupa zachodnioromańska) języków indoeuropejskich, którym posługuje się nie więcej niż 1 tys. osób w sześciu miastach w Chorwacji na półwyspie Istria, z których największe to Rovinj (wł. Rovigno) oraz Vodnjan (wł. Dignano). Ze względu na znikomą liczbę posługujących się nim osób, zagrożony jest zaniknięciem.

Co do pochodzenia języka istriockiego i jego szczegółowej klasyfikacji istnieją różne teorie wśród językoznawców. Niektórzy uważają go za bliskiego krewnego lub wręcz dialekt języka włoskiego. Inni sądzą, że istriocki przypomina bardziej język friulski oraz wymarły już dalmatyński, a zapożyczenia z włoskiego są wtórne i wynikają z długotrwałego wpływu tego języka na istriocki. Język ten bywa mylony czasem z językiem istrorumuńskim, również występującym na półwyspie Istria. Istrorumuński zaliczany jest jednak do podgrupy wschodnioromańskiej języków romańskich i języki te różnią się w większym stopniu niż języki z danej podgrupy.

Język istriocki jest niezwykle rzadko używany przez młodsze pokolenia, co zapowiada jego rychłe wymarcie. Istnieje jednak jeszcze grupa poetów tworzących w swoich rodzimych istriockich dialektach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]