Durbaszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Durbaszka
Ilustracja
Durbaszka w grzbiecie Małych Pienin (u góry, po lewej). Na prawo od niej Wysoka
Państwo  Polska
 Słowacja
Pasmo Pieniny
Wysokość 934 m n.p.m.
Położenie na mapie Pienin
Mapa lokalizacyjna Pienin
Durbaszka
Durbaszka
Ziemia49°23′12,7″N 20°32′09,5″E/49,386861 20,535972

Durbaszka (934 m) – mało wybitny szczyt górski w Małych Pieninach. Znajduje się w głównym grzbiecie Małych Pienin i przebiega przez niego granica słowacko-polska.

Durbaszka od południowej, słowackiej strony jest całkowicie zalesiona. W lesie tym znajdują się wapienne skały zwane Kościelnymi Skałami. Z prześwitów między drzewami miejscami ładne widoki na Tatry. Na grzbiecie, oraz północnej, polskiej stronie wielkie połoniny opadające do doliny Grajcarka. Przed II wojną światową były to tereny uprawowe Łemków ze wsi Jaworki. Wypasano tu na łąkach bydło, część stoków była zaorana. Po wojnie i wysiedleniu Łemków, założono socjalistyczną spółdzielnię produkcyjną. Wybudowano dużą bacówkę nr 1 na wysokości 835 m. Okazała się jednak niepraktyczna, a gdy spółdzielnie upadły i bacówka niszczała, postanowiono ją adaptować na bazę harcerską. Obecnie jest to gruntownie zmodernizowane schronisko pod Durbaszką i punkt ratowniczy GOPR.

Z górnej, bezleśnej części grzbietu Durbaszki rozległe widoki na Pasmo Radziejowej i Pieniny Właściwe. Obecnie wypasane są tutaj stada owiec przez baców z Podhala. Można zejść nieznakowaną ścieżką i drogą obok schroniska do drogi Jaworki – Szczawnica, tuż przy parkingu przed Wąwozem Homole. Przy drodze kilka grup skałek wapiennych, m.in. Sołtysie Skały, Czerszlowe Skałki, Czerszla oraz orczykowy wyciąg narciarski.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski od Drogi Pienińskiej grzbietem Małych Pienin przez Szafranówkę, Łaźne Skały, Cyrhle, Wysoki Wierch, Durbaszkę, Wysoką, Wierchliczkę, Przełęcz Rozdziela do Przełęczy Gromadzkiej i na Wielki Rogacz w Beskidzie Sądeckim.
Schronisko pod Durbaszką. Ponad nim Jarmuta

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  2. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.