Flaga Finlandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Finlandii
Suomen lippu
Flaga Finlandii
Informacje
W użyciu

Cywilna flaga i bandera Flaga narodowa

Proporcje

11:18

Wprowadzona

1918

Warianty
Flaga Finlandii
W użyciu

Państwowa flaga i bandera Flaga państwowa

Flaga Finlandii
W użyciu

Wojenna flaga i bandera Bandera wojenna

Flaga Finlandii
W użyciu

Flaga prezydenta

Oparta na herbie Finlandii flaga używana w latach 1917–1918
Flaga Finlandii

Flaga Finlandii – jeden z symboli państwowych Republiki Finlandii.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga Finlandii to niebieski krzyż na białym tle. Kolor niebieski symbolizuje liczne jeziora, a biały – śniegi. Poprzez umieszczenie tych dwóch barw w formie tzw. krzyża skandynawskiego, fiński sztandar wzorem nawiązuje do flagi Danii (Dannebrog) oraz flag innych krajów skandynawskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Finlandia stanowiła od 1249 do 1809 roku część Szwecji, następnie Rosji. W 1861 roku car Aleksander II zaaprobował regulamin szwedzkojęzycznego Nyland Yacht Clubu z Finlandii, na mocy którego jednostki należące do klubu pływały pod białą flagą z niebieskim krzyżem i z godłem prowincji Nyland w górnym rogu. Oprócz pozycji krzyża flaga była bardzo podobna do flagi rosyjskiego yacht klubu z Petersburga. Inne fińskie yacht cluby przyjęły podobne flagi, na których zamieszczały własne godła. W 1862 poeta Zacharias Topelius pierwszy zaproponował uznanie flagi za narodową.

Po wojnie domowej w 1918 roku przyjęto jako symbol niepodległej Finlandii białą flagę z niebieskim krzyżem. Obecnie główną flagą państwa jest biała flaga z niebieskim krzyżem i godłem w centrum. Pozostałe formy, także flaga podstawowa – bez godła, to pochodne tego wzoru.

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Biały prostokąt z naniesionym niebieskim krzyżem, o proporcjach boków 11:18 (4-3-4:5-3-10). Zwymiarowana flaga Finlandii

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]