Flaga Czech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Republiki Czeskiej
Vlajka České republiky
Flaga narodowa, bandera cywilna i państwowa
Flaga narodowa, bandera cywilna i państwowa
Informacje
W użyciu Flaga narodowa oraz bandera cywilna i państwowanarodowym, cywilnym i wojskowym
Proporcje 2:3
Wprowadzona § 1 Ustawy z dnia 30 marca 1920 r. o fladze państwowej, herbach państwowych i pieczęci państwowej (č. 252/1920 Sb.);
§ 4 pkt 1 Ustawy z dnia 17 grudnia 1992 r. o symbolach państwowych Republiki Czeskiej (č. 3/1993 Sb.)
Opis flagi Dwa pasy poziome – biały i czerwony z niebieskim trójkątem czeskim.

Flaga Czech – jeden z symboli państwowych Republiki Czeskiej.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga jest prostokątem o proporcjach 3:2 podzielonym na dwa równe poziome pasy: biały i czerwony, z dodanym od strony drzewca niebieskim trójkątem sięgającym do połowy długości flagi. W przypadku pionowej flagi niebieski trójkąt jest na górze, a lewy pas od strony obserwatora jest biały.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnymi barwami Czech, pochodzącymi od herbu ustanowionego w 1192 roku (w polu czerwonym wspięty lew o podwójnym srebrnym ogonie), są biel i czerwień. Ze względów historycznych flaga czeska ściśle wiąże się z flagą czechosłowacką. Czechosłowacja po 1918 roku czasowo posługiwała się biało-czerwoną flagą. Już w XV wieku znane były czerwone flagi z białym lwem, od XIX wieku posługiwano się narodowymi kolorami: czerwonym i białym (np. studenci na praskich barykadach w 1848 roku). Z powodu podobieństwa do flagi Polski oraz w związku z połączeniem w jedną państwowość Czech i Słowacji, powstała pod koniec 1918 roku komisja, która miała ustanowić nowe symbole państwa. W czerwcu 1919 roku postanowiono, że nowa flaga będzie zawierała trzy kolory: czerwony, biały i niebieski. Ten trzeci symbolizuje Morawy. Na łodziach pływających po Wełtawie testowano kilka propozycji nowego wzoru flagi czechosłowackiej. Na początku trójkąt sięgał tylko do jednej trzeciej. W parlamencie jednak niektórzy posłowie gorąco protestowali i proponowali inne rozwiązanie, które zawierało aż pięć pasków. Tę propozycję z kolei odrzuciła grupa artystów, która zaproponowała wydłużyć trójkąt do połowy flagi. W końcu przyjęto nową flagę 30 marca 1920 roku: biało-czerwoną z niebieskim trójkątem do połowy.

Podczas niemieckiej okupacji w latach 19391945 flaga Protektoratu Czech i Moraw została zmieniona na trzy równe poziome pasy w kolorze białym, czerwonym i niebieskim. Mimo to opozycja znajdująca się za granicą dalej używała starej flagi, która niezależnie od zmian systemowych miała pozostać flagą Czechosłowacji po wojnie.

W 1990 roku w Czechosłowacji wprowadzono flagi narodowych republik: czeskiej – biało-czerwoną i słowackiej biało-niebiesko-czerwoną. Po rozpadzie Czechosłowacji (1993) Czesi powrócili do flagi biało-czerwonej z niebieskim trójkątem zgodnie z uchwałą podjętą 17 grudnia 1992 roku przez czeską izbę poselską (Česká národní rada).

Barwy religijne[edytuj | edytuj kod]


Barwy regionalne[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja i wymiary flagi[edytuj | edytuj kod]

Flaga Czech

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]