Flaga Estonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Estonii
Eesti lipp, sinimustvalge
Flaga cywilna, państwowa, bandera cywilna
Flaga cywilna, państwowa, bandera cywilna
Informacje
W użyciu

Flaga cywilna i państwowa oraz bandera cywilna

Proporcje

7:11

Wprowadzona

21 listopada 1921 r. (pierwotnie)
7 sierpnia 1990 r. (obecnie)

Opis flagi

Trzy pasy poziome: niebieski, czarny i biały

Warianty
Bandera wojenna
Bandera wojenna

Flaga Estonii – jeden z symboli państwowych Republiki Estońskiej.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga Estonii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: niebieski, czarny i biały. Kolor niebieski to symbol wiary i wierności, czarny oznacza dawne ziemie estońskie lub cierpienia narodu, biały – dążenia do oświecenia i cnoty. Nie jest to jedyna przyjęta symbolika. Kolorystykę flagi estońskiej wiąże się też z naturą i pięknem krajobrazu: w niebieskim odbijają się wody Bałtyku oraz niezliczonych jezior Estonii, czarny to barwa ziemi lub tradycyjnego kaftana estońskich chłopów, a biel kojarzy się z charakterystycznymi dla pory letniej białymi nocami lub też zimowym śniegiem.

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Flaga Estonii

Prostokąt o proporcjach 7:11 podzielony na trzy równe poziome pasy: niebieski, czarny, biały.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga Estońskiej SRR

Flaga wywodzi się z flagi Estońskiego Związku Studentów Vironia, którą zaprojektował poeta Jaan Bergmann. Po raz pierwszy pojawiła się w 29 września 1881 roku w Tartu (niem. Dorpat) i odtąd używano jej podczas manifestacji, jako symbolu odrębności narodowej Estończyków. Flaga została zatwierdzona przez tymczasowy rząd niepodległej Estonii po I wojnie światowej 21 lutego 1918. Po aneksji Estonii przez ZSRR w 1940 roku używanie estońskiej flagi w tej formie zostało zabronione. W jej miejsce wprowadzono inny oficjalny symbol – flagę Estońskiej SRR.

Podczas śpiewającej rewolucji, w czasie procesu odzyskiwania niepodległości (1987/1988), ponownie oficjalnie zaczęto się posługiwać historyczną flagą Estonii.

Propozycje zmian[edytuj | edytuj kod]

Proponowana flaga Estonii
 Osobny artykuł: Nordycka tożsamość Estonii.

Około 2001 roku pojawiły się projekty zmiany figur flagi (lecz nie kolorów): proponowano by flaga miała figurę krzyża skandynawskiego w kolorze białym z czarnym obramowaniem na niebieskim polu. Miałoby to symbolizować dążenie Estonii ku krajom nordyckim. Według nie do końca wiarygodnych informacji, przeprowadzony wówczas sondaż miał pokazać, iż około 20% Estończyków popiera tę zmianę[potrzebny przypis].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]