Flaga Andory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Andory
Bandera d'Andorra
Flaga Andory
Informacje
W użyciu

Flaga cywilna i państwowa flaga cywilna i państwowa

Proporcje

7:10

Opis flagi

trzy pionowe pasy: niebieski, żółty i czerwony (w proporcjach 8:9:8), pośrodku żółtego pasa herb Andory

flaga wywieszona na balkonie domu w Ordino

Flaga Andory została przyjęta w obecnym kształcie w 1993.

Trójkolorowa, niebiesko-żółto-czerwona flaga jest używana od drugiej połowy XIX wieku. Proporcje 2:3, przy czym szerokość pionowych kolorowych pasów nie jest jednakowa i wynosi 8:9:8 (środkowy żółty pas jest nieco szerszy od obu pozostałych).

Na fladze połączono barwy Francji (niebieska i czerwona) i Hiszpanii (żółta i czerwona)[1], co odzwierciedlać ma francusko-hiszpański nadzór nad Andorą. Na środku flagi znajduje się godło państwowe, łączące symbole biskupstwa Urgell oraz hrabiów Foix, Katalonii i Béarn. Pod herbem dewiza łacińska: Virtus unita fortior, czyli Jedność wzmacnia.

Kolorystycznie identyczne są flagi: Czadu, Rumunii i flaga Mołdawii, ale różnią się od flagi Andory (oprócz herbu pośrodku) tym, że wszystkie te trzy kraje mają flagi z pasami jednakowej szerokości, zaś środkowy pas we fladze Andory jest (jak wspomniano wyżej) nieco szerszy od obu skrajnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W latach 1806–1866 używana była w Andorze dwukolorowa flaga żółto-czerwona: , a w 1934, kiedy Boris Skosyriew ogłosił się księciem Andory, używał flagi o poziomym układzie pasów czerwono-żółto-niebieskiego: