Przejdź do zawartości

Flaga Islandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Islandii
Íslenski fáninn
Flaga i bandera cywilna Islandii
Flaga i bandera cywilna Islandii
Informacje
W użyciu

Cywilna flaga i bandera

Proporcje

18:25

Wprowadzona

1915

Opis flagi

Biało obrzeżony czerwony krzyż skandynawski na niebieskim płacie

Warianty
Flaga Islandii
W użyciu

Flaga oraz bandera państwowa i wojenna Flaga, bandera państwowa i wojskowa

Proporcje

18:32

Flaga Islandii – jeden z symboli państwowych Republiki Islandii.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga Islandii jest niebieskim prostokątem z dwoma nałożonymi na siebie krzyżami: białym i czerwonym.

Niebieski i biały to tradycyjne kolory Islandii, zwłaszcza kolor niebieski uważany jest przez Islandczyków za barwę narodową. Matthias Thordarson, który zaprojektował wzór flagi, kolor niebieski objaśniał związkiem z górami Islandii, a biały z pokrywającym je śniegiem. Czerwień nawiązywała do ognia, wydobywającego się z wnętrza wielu czynnych na wyspie wulkanów.

Dodanie czerwonego krzyża podkreślać miało związki Islandii z Norwegią, skąd przybyli pierwsi średniowieczni osadnicy na Islandię i z którą Islandczycy najbardziej się czują związani kulturowo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Islandia do 1915 roku używała flagi Danii, pod której panowaniem się znajdowała. Ponieważ z początkiem XX wieku w kraju zaczęła pojawiać się niezależna flaga – biały krzyż na niebieskim tle, przypominająca flagę grecką, królewskim dekretem z 1913 roku przyjęto, iż Islandia ma prawo do własnej flagi, ale jedynie na terenie kraju oraz na wodach przybrzeżnych. Ponadto flaga, której projekt zlecono opracować, nie mogła być podobna do używanych przez inne kraje. Dopiero po dwóch latach przyjęto nowy wzór, którego projektodawcą był Matthías Þórðarson. Podobnie jak flagi innych krajów skandynawskich, flaga Islandii wywodzi się z flagi duńskiej i opiera się na motywie krzyża skandynawskiego.

Ostatecznie flagę zatwierdzono w 1918 roku, kiedy Islandia uzyskała niepodległość, stając się królestwem w unii personalnej z Danią. W 1944 roku zmieniono odcień błękitu z wcześniejszego jaśniejszego na obecny.

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Niebieski prostokąt z nałożonymi na siebie krzyżami w kolorach białym i czerwonym, o proporcjach boków 18:25 (7-1-2-1-7:7-1-2-1-14). Zwymiarowana flaga Islandii

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]