Flaga Portugalii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga cywilna i państwowa oraz bandera narodowa Flaga Portugalii
Flaga cywilna i państwowa oraz bandera narodowa Proponowana Flaga Portugalii i Galicji tzw. Portugalicji
Flaga Portugalii od roku 1707
Flaga narodowa Flaga Portugalii w latach 1830-1910
Flaga Portugalii na LIO Moskwa 1980

Flaga Portugalii jest prostokątem podzielonym na dwa pionowe pasy: zielony i czerwony. Na złączeniu pasów umieszczony jest herb Portugalii.

Symbolika[edytuj]

Czerwień symbolizuje krew i nawoływanie do zwycięstwa. Zieleń nie ma tradycji w portugalskiej symbolice, a jej znaczenie nie jest do końca jasne. Biel oznacza pokój i harmonię. W centrum flagi znajduje się herb. Sfera armilarna - dawny przyrząd astronomiczny, na którym znajduje się herb, symbolizuje odkrycia geograficzne i podboje morskie, które uczyniły Portugalię potęgą.

Historia[edytuj]

Flaga Portugalii związana jest z początkami republiki w 1910. Wówczas rząd powołał komisję, która przedstawiła projekt flagi. Zyskał on ogólną akceptację. Kolory zielony i czerwony nawiązują do barw proporców noszonych w czasach rewolty (1891 rok). Flaga Portugalii za czasów monarchii była biało-niebieska. Ostatecznie została przyjęta 19 czerwca 1911.

Konstrukcja i wymiary[edytuj]

Prostokąt o proporcjach 10:15 podzielony na dwa pionowe pasy: zielony i czerwony. Na złączeniu pasów umieszczony jest herb Portugalii. Zwymiarowana flaga Portugalii

Zobacz też[edytuj]