Flaga Portugalii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Portugalii
Bandeira das Quinas, Bandeira Verde-Rubra
Flaga i bandera narodowa
Flaga i bandera narodowa
Informacje
W użyciu

Flaga i bandera narodowa lądowym i morskim

Proporcje

2:3

Wprowadzona

30 czerwca 1911

Opis flagi

dwa pionowe pasy: w części czołowej zielony, w części swobodnej czerwony dzielone w proporcjach 2:3. Na ich złączeniu herb państwowy

Warianty
Proporzec Sił Zbrojnych
Proporzec Sił Zbrojnych
Proporzec Marynarki
Proporzec Marynarki
Proporzec sił powietrznych
Proporzec sił powietrznych

Flaga Portugalii – prostokąt podzielony na dwa pionowe pasy: zielony i czerwony. Na złączeniu pasów umieszczony jest herb Portugalii.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Czerwień symbolizuje krew i nawoływanie do zwycięstwa. Zieleń nie ma tradycji w portugalskiej symbolice, a jej znaczenie nie jest do końca jasne. Biel oznacza pokój i harmonię. W centrum flagi znajduje się herb. Sfera armilarna – dawny przyrząd astronomiczny, na którym znajduje się herb, symbolizuje odkrycia geograficzne i podboje morskie, które uczyniły Portugalię potęgą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga Portugalii związana jest z początkami republiki w 1910. Wówczas rząd powołał komisję, która przedstawiła projekt flagi. Zyskał on ogólną akceptację. Kolory zielony i czerwony nawiązują do barw proporców noszonych w czasach rewolty (1891 rok). Flaga Portugalii za czasów monarchii była biało-niebieska. Ostatecznie została przyjęta 19 czerwca 1911.

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Prostokąt o proporcjach 2:3 podzielony na dwa pionowe pasy: zielony i czerwony. Na złączeniu pasów umieszczony jest herb Portugalii. Zwymiarowana flaga Portugalii

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]