Flaga Słowenii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Słowenii
Zastava Slovenije
Informacje
W użyciu

Flaga narodowa i bandera wojenna Flaga narodowa i bandera wojenna

Proporcje

1:2[1]

Wprowadzona

24 czerwca 1991[1]

Opis flagi

Trzy pasy poziome, biały, błękitny i czerwony. Na górze części czołowej herb państwowy.

Warianty
W użyciu

Bandera cywilna i państwowa Bandera cywilna i państwowa

Proporcje

2:3[2]

Wprowadzona

24 sierpnia 2001[2]

Zwykła i de jure wersja flagi Proporzec Słoweńskiej Marynarki. Proporcje 1:2
Wersja historyczna, obecnie niestosowana Flaga Słowenii za czasów gdy jako Socjalistyczna Republika Słowenii wchodziła w skład Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (1945–1991)

Flaga Słowenii – składa się z trzech horyzontalnie ułożonych pasów w barwach pansłowiańskich: białym, niebieskim i czerwonym, i w takim samym układzie jak flaga rosyjska i słowacka. Wyróżnia ją słoweński herb.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga została przyjęta 24 czerwca 1991 roku[1]. W swej kolorystyce jest kontynuatorką flag poprzednich, z których historycznie pierwsza była flaga Księstwa Krainy z czasów Wiosny Ludów (1848 rok), nawiązująca do kolorystyki herbu Krainy. Składała się ona z trzech poziomych pasów.

W czerwcu 2003 roku parlament Słowenii ogłosił konkurs na propozycję nowej flagi i godła kraju, tak by przy zachowaniu tradycyjnych kolorów odróżniała się od innych podobnych flag.

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Prostokąt o proporcjach 3:6 podzielony na trzy poziome pasy: biały, niebieski, czerwony. Z lewego boku flagi umieszczony herb Słowenii. Zwymiarowana flaga Słowenii

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c 2. Uradni amandma k Ustavi Republike Slovenije. „Uradni list Republike Slovenije”. 1, s. 1, 1991-06-25. (słoweń.). 
  2. a b 3815. Pravilnik o izobešanju pomorske zastave in znamenj na ladjah trgovske mornarice Republike Slovenije. „Uradni list Republike Slovenije”. 71, s. 4–5, 2001-09-07. (słoweń.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]