Flaga Mołdawii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Mołdawii
Flaga Mołdawii
Informacje
W użyciu

Flaga cywilna i państwowa Flaga narodowa

Proporcje

1:2

Wprowadzona

27 kwietnia 1990

Warianty
Flaga Mołdawii, odwrotna strona
Flaga Mołdawii, odwrotna strona
W użyciu

Rewers (odwrotna strona flagi) Flaga cywilna i państwowa

Flaga wojenna
Flaga wojenna
W użyciu

Flaga wojenna

Flaga Mołdawii – jeden z symboli narodowych Mołdawii.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy, od lewej są to kolejno: niebieski, żółty i czerwony. Pośrodku żółtego pasa znajduje się herb Mołdawii, umieszczony tutaj dla odróżnienia od flagi rumuńskiej, która zawiera te same kolory. Godło przedstawia orła z tarczą, na której wyobrażona jest głowa tura.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku na niewielkim skrawku obszaru ówczesnej Ukraińskiej SRR zamieszkanym częściowo przez Mołdawian (Rumunów) utworzono Mołdawską ASRR, która miała być wstępem do przyłączenia do ZSRR wschodnich obszarów historycznej Mołdawii, do końca I wojny światowej należących do Rosji. Flaga, którą otrzymała ta autonomia, podobnie jak flagi innych członów ZSRR była cała barwy czerwonej z sierpem i młotem i umieszczoną nazwą kraju.

W 1940 roku zamiary aneksji rumuńskich ziem, dawniej władanych przez carów, zostały zrealizowane i Besarabia wraz z północną Bukowiną – główne części historycznej Mołdawii, obecnie stanowiące podstawę obszaru Republiki Mołdawii, zostały przyłączone do Związku Radzieckiego. Z większości tego obszaru (po dołączeniu około połowy dotychczas istniejącej Mołdawskiej ASRR) utworzono Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Republika ta otrzymała flagę wzorowaną na innych radzieckich flagach, przypominającą flagę Mołdawskiej ASRR – czerwoną, z sierpem i młotem i ze skrótem nazwy kraju.

W 1952 roku flaga ta została zastąpiona inną, pozbawioną napisów, a zatem bardziej przypominającą tradycyjne flagi, która przetrwała aż do uzyskania niepodległości przez Mołdawię.

 Osobny artykuł: flaga Mołdawskiej SRR.

Po uzyskaniu niepodległości na początku lat 90., dążąc do ponownego złączenia z Rumunią władze Mołdawii zrezygnowały z symbolizującej komunizm flagi Mołdawskiej SRR i jako oficjalny sztandar przyjęły flagę identyczną z flagą Rumunii, a dla odróżnienia w jej centrum umieściły herb Mołdawiiorła wołoskiego z herbem mołdawskim na piersi. Oficjalnie flaga ta została przyjęta 27 kwietnia 1990.

Dawna flaga Mołdawskiej SRR została z kolei zachowana w separatystycznym Naddniestrzu, gdzie została uznana za oficjalną flagę tej samozwańczej republiki.

 Osobny artykuł: flaga Naddniestrza.

Flagi rządowe[edytuj | edytuj kod]

Sztandary osób rządzących[edytuj | edytuj kod]

Flagi instytucji[edytuj | edytuj kod]

Historyczne warianty flagi[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]