Flaga Ukrainy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Ukrainy
Derżawnyj prapor Ukrajiny
Державний прапор України
Flaga Ukrainy
Flaga Ukrainy
Informacje
W użyciu

Flaga narodowa oraz bandera cywilna i państwowa

Proporcje

2:3

Wprowadzona

28 stycznia 1992
1 września 2006 (obecne barwy)

Opis flagi

Dwa pasy poziome, błękitny i żółty

Warianty
Bandera wojenna Ukrainy
Bandera wojenna Ukrainy
Tradycyjna interpretacja flagi Ukrainy oparta o powszechny w tym kraju krajobraz: błękitne niebo i pole zbożowe
Historyczne wersje flagi Ukrainy
Flaga Hetmańszczyzny
Alternatywny wariant flagi Ukraińskiej Republiki Ludowej, używany paralelnie z tradycyjną flagą w 1917 r.
Flaga Ukraińskiej SRR od 1949 r.

Flaga Ukrainy – jeden z symboli państwowych Ukrainy. Jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski i żółty. Kolor błękitny, nawiązujący do barwy nieba, interpretowano jako symbol pokoju, a żółty, kolor zboża, jako symbol bogactwa ziemi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od średniowiecza do XIX w.[edytuj | edytuj kod]

Barwy państwowe Ukrainy pochodzą z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego, w którym żółty lew umieszczony był na ciemnoniebieskiej tarczy. Według niepotwierdzonej hipotezy[1] barwy te zostały nadane przez Władysława Opolczyka, księcia opolskiego, który otrzymał stanowisko namiestnika z rąk węgierskich na Rusi Halickiej. Pod żółto-niebieskim sztandarem z wizerunkiem lwa wspinającego się na skałę walczył pułk ziemi lwowskiej w bitwie pod Grunwaldem.

Godło Hetmanatu ukazywało odzianego w złoto Kozaka, stojącego z rusznicą na niebieskim tle. Było ono szeroko wykorzystywane przez Zaporożców i umieszczane na ich sztandarach.

Flaga Księstwa Ruskiego, istniejącego przez rok w latach 1658–1659, przedstawiała prostokątny płat tkaniny o barwach żółtych i niebieskich, zakończony dwoma trójkątnymi językami. W połowie wysokości flagi umieszczono czerwony krzyż kawalerski, zza którego świecą promienie słoneczne.

XIX–XXI w.[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w XIX wieku dążono do odrodzenia narodowego, działacze ukraińscy przyjęli niebieski i żółty za swoje barwy, jednak nieustalonej kolejności. W 1848 r. podczas przemian Wiosny Ludów przedstawiciele ukraińskich ruchów narodowowyzwoleńczych wywiesili ją nad ratuszem we Lwowie[2]. Spotkało się to z krytyką ze strony lojalnej wobec władzy austriackiej Głównej Rady Ruskiej, uznającej za właściwe barwy niebieski i czerwony – zaproponowane przez zwierzchnictwo austro-węgierskie.

Oficjalnie błękitno-żółtą flagę zatwierdzono w 1918 roku, jako flagę Ukraińskiej Republiki Ludowej i Hetmanatu. Istniejąca w początkach 1918 marionetkowa Ukraińska Ludowa Republika Rad włączyła małą flagę niebiesko-żółtą w narożnik czerwonego sztandaru.

Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka, która wchodziła w skład Związku Radzieckiego odcięła się od kolorystyki tradycyjnej, a jej flaga nawiązywała do ideologii komunistycznej. Po II wojnie światowej niebiesko-żółta flaga, podobnie jak herb Ukrainy-tryzub była zakazana jako rzekomy symbol nacjonalizmu ukraińskiego.

W 1949 roku emigracyjna Ukraińska Rada Narodowa zdecydowała, że flaga Ukrainy będzie tradycyjnie złożona z barwy niebieskiej i żółtej, a u góry będzie kolor niebieski. Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę 28 stycznia 1992 roku oficjalnie powrócono do niebiesko-żółtego sztandaru[3]. Techniczne szczegóły barw reguluje dokument DSTU 4512:2006[4][5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rafał Adamus: Władysław Opolczyk – śląski książę z wielkimi ambicjami. [dostęp 2016-12-03]. (pol.).
  2. Новини || До Дня Державного Прапора України, univd.edu.ua [dostęp 2023-05-12].
  3. Про Державний прапор України: Постанова Верховної Ради України від 28.01.1992 № 2067-XII, „Відомості Верховної Ради України”, 19, zakon2.rada.gov.ua, 28 stycznia 1992, s. 257 [dostęp 2019-05-26].
  4. Про затвердження національних стандартів України, змін до національних стандартів та скасування міждержавного стандарту, zakon.rada.gov.ua, 11 kwietnia 2007 [dostęp 2019-05-26].
  5. W. Svirko, A. Rubcov, A. Gorpinchenko, W. Sinel’nikova, G. Docenko: State Flag of Ukraine. DSTU 4512:2006. Kiev: State Standards of Ukraine, September 2006, s. 7. (ang.).