Flaga Czarnogóry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Czarnogóry
Zastava Crne Gore
Flaga państwowa oraz bandera cywilna i państwowa
Flaga państwowa oraz bandera cywilna i państwowa
Informacje
W użyciu

Flaga narodowa oraz bandera cywilna i państwowa narodowym, cywilnym i wojskowym

Proporcje

1:2

Wprowadzona

13 lipca 2004 r.

Opis flagi

Płat czerwony ze złotym obramowaniem. W centrum płata godło państwowe

Warianty
Flaga Czarnogóry
W użyciu

Bandera wojenna Bandera wojenna

Flaga Czarnogóry – jeden z symboli państwowych Czarnogóry.

Historia i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Aktualny wzór flagi przyjęty został 12 lipca 2004. Obecny symbol powstał w oparciu o wygląd sztandaru wojennego z czasów Księstwa Czarnogóry, będącego zarazem osobistym sztandarem jedynego czarnogórskiego króla, panującego w latach 1860-1918, Mikołaja I. Flaga ta używana była przez wojsko oraz w trakcie niektórych elementów ceremoniału dworskiego czasów Księstwa. Sztandar (tak zwany alaj-barjak) był czerwony, z obramowaniem oraz inicjałami „HI” napisanymi cyrylicą (odpowiadającymi „NI” w alfabecie łacińskim) i odnoszącymi się do imienia króla, które w języku serbskim i czarnogórskim brzmi Nikola I. Inicjały te zostały pominięte na współczesnej fladze.

W latach 1945-1993 flaga Czarnogóry nie różniła się wyglądem od flagi Serbii i stanowiła prostokąt podzielony na trzy poziome pasy (czerwony, niebieski i biały) z umieszczoną centralnie czerwoną gwiazdą o złotych konturach.

Po 1993 na fladze Czarnogóry zachowano barwy pansłowiańskie w identycznym układzie jak na ówczesnej fladze Serbii. W porównaniu do tej ostatniej zmodyfikowano jedynie proporcje (na 1:3) oraz zastosowano inny odcień środkowego pasa.

Historyczne flagi Czarnogóry[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]