Flaga Czarnogóry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Czarnogóry
Zastava Crne Gore
Flaga Czarnogóry
Informacje
W użyciu

Flaga narodowa oraz bandera cywilna i państwowa flaga narodowa oraz bandera cywilna i państwowa

Proporcje

1:2

Wprowadzona

13 lipca 2004[1]

Opis flagi

Płat czerwony ze złotym obramowaniem. W centrum płata godło państwowe.

Warianty
Flaga Czarnogóry
W użyciu

Bandera wojenna bandera wojenna

Flaga Czarnogóry – jeden z symboli państwowych Czarnogóry.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga to czerwony prostokąt w złotej ramce. Na środku znajduje się godło państwowe Czarnogóry.

Godło złożone jest z dwugłowego orła w koronie z tarczą pośrodku, trzymającego jabłko królewskie oraz berło. Na tarczy znajduje się lew, symbol dynastii Njegoš, dawniej panującej w Czarnogórze[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niepodległość czarnogórska została uznana w roku 1878, w tym samym roku Czarnogóra przyjęła jako flagę państwową flagę, której ówcześnie używała Serbia. Barwy pansłowiańskie zostały zapożyczone z flagi używanej przez Rosję. Kiedy nowo powstałe państwo uzyskało marynarkę wojenną, na fladze pojawiły się symbole księcia (później króla). Po I wojnie światowej Czarnogóra została częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (nazwa została później zmieniona na Jugosławię), Czarnogórcy nie mieli własnej flagi, używano flagi państwowej. W trakcie II wojny światowej Czarnogóra, de iure niepodległa, była okupowana przez Włochy, od lipca 1941 do października 1943 znowu zaczęto wywieszać flagi czerwono-niebiesko-białe[1].

Po wojnie Jugosławia została federacją, a republiki wchodzące w jej skład uzyskały prawo do posiadania własnych flag. Socjalistyczna Republika Czarnogóry w latach 1946–1993 używała flagi czerwono-niebiesko-białej, na środku której umieszczona była czerwona gwiazda z żółtym konturem. Czarnogóra pozostała w składzie federacji razem z Serbią nawet po odłączeniu się innych republik, państwo to było znane jako Serbia i Czarnogóra[1].

13 lipca 2004 roku Czarnogóra przyjęła nową flagę, bazowaną na starych flagach królewskich. Z dniem odzyskania niepodległości została flagą państwową i jest w użyciu do dziś[1].

Historyczne flagi Czarnogóry[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e flag of Montenegro, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-09-30] (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]