Herb Ukrainy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Godło Ukrainy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Ukrainy w odmianie małej

Herbem Ukrainy jest złoty trójząb (ukr. тризуб – [tryzúb]) na niebieskiej tarczy. Został on oficjalnie przyjęty w 1918 roku.

Symbol władców starożytnych plemion (prawdopodobnie wikingów zwanych Waregami i wywodzącej się z nich dynastii Rurykowiczów) pojawił się na terenach dzisiejszej Ukrainy, został przejęty przez Rusów, stając się następnie herbem książąt ruskich. Pierwowzorem godła, powszechnie uważanego za trójząb, jest symbol pierwszych Rurykowiczów.

Trójząb na monecie Jarosława Mądrego.

Herbem Księstwa Ruskiego i Rusi Kijowskiej był Święty Michał na niebieskim polu, ubrany w złote ubranie, trzymający złoty miecz i złotą tarczę, z białymi skrzydłami opadającymi na dół i głową otoczoną nimbem.

Ukraiński herb występuje w dwóch odmianach: małej – żółty trójząb z czasów Włodzimierza Wielkiego na niebieskim polu i wielkiej, na którym tarczę z małym herbem podtrzymują: z prawej (heraldycznie) strony lew z godła Księstwa Halickiego, a z lewej Kozak z muszkietem, znak Hetmanatu (Ukrainy naddnieprzańskiej). U zwieńczenia herbu korona Włodzimierza Wielkiego. Herb w odmianie wielkiej nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony przez parlament z powodów braku odpowiedniej liczby głosów i oporu niektórych frakcji parlamentarnych.

Herb Ukrainy w odmianie wielkiej

Trójząb symbolizuje suwerenność kraju poprzez wpisane w niego ukraińskie słowo воля - wolność. В stanowi lewy "ząb", u dołu wpisane jest О, w środku Л, a w prawy "ząb" wpisane jest Я.

Na dole wstęga w barwach flagi, pod którą umieszczono ornament roślinny: kłosy pszenicy i owoce kaliny.

Zobacz też[edytuj]