Goralenvolk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wizyta gubernatora Hansa Franka w Zakopanem (listopad 1939).

Goralenvolk – nazwa niemieckiej akcji germanizacyjnej w czasie II wojny światowej na terenie przedwojennego powiatu nowotarskiego w latach 1939-1944.

Powstanie i rozwój idei Goralenvolk[edytuj | edytuj kod]

Występ taneczny górali dla żołnierzy Wehrmachtu w 1940 roku

Po zajęciu przez Niemców we wrześniu 1939 Podhala przedwojenny działacz polityczny dr Henryk Szatkowski zaczął przy wsparciu okupanta propagować ideę, jakoby górale byli pochodzenia niemieckiego – Goralenvolk – naród (lud) góralski. 7 listopada 1939 Wacław Krzeptowski w asyście Karoliny Gąsienica-Rój, Marii Siuty-Szwab, Stefana Krzeptowskiego i Józefa Cukiera złożył nowo przybyłemu na Wawel gubernatorowi generalnemu Hansowi Frankowi wyrazy uznania oraz wręczył mu złotą ciupagę[1] . 12 listopada Frank udał się z rewizytą do Zakopanego, gdzie „w imieniu Górali” przywitał go Wacław Krzeptowski, który złożył podziękowanie za „oswobodzenie Górali od ucisku polskich władz” i wręczył mu pamiątkową odznakę góralską.

29 listopada 1939 Wacław Krzeptowski zwołał zebranie przedwojennego Związku Górali, które zaakceptowało ideę Goralenvolk i wystosowało memoriał „o potrzebach ludności góralskiej”. Należy podkreślić, że nie wszyscy działacze Związku Górali, w tym przedwojenny przewodniczący Henryk Walczak, poparli tę decyzję. Formalnie utworzono Goralenverein pod prezesurą Krzeptowskiego jako kontynuację Związku Górali.

Niemcy zaakceptowali ideę Goralenvolku, zaś gubernator Frank stwierdził w kwietniu 1940, że władze niemieckie „uczynią zadość woli Górali, którzy chcą stanowić odrębny szczep”. Wiosną 1940 powstała góralska szkoła powszechna (Goralische Volksschule), szkoła zawodowa (Goralische Berufschule für Volkskunst) oraz klub sportowy (Goralische Heimatsdienst)[2]. Zaprojektowano także flagę Goralenvolku, której Niemcy jednak oficjalnie nie zaakceptowali[3].

Przyjęcie przez górali[edytuj | edytuj kod]

Okupacyjna młynarka 500 złotych z 1940, tak zwany „góral”

W czerwcu 1940 na Podhalu został przeprowadzony spis ludności, wykorzystany również do agitacji na rzecz Goralenvolku. Przynależność do niego zadeklarowało ok. 18% ludności (aczkolwiek statystyki podawane przez historyków różnią się), przyjmując góralskie karty rozpoznawcze z literą „G”. I tak na przykład niebieską kenkartę z literą „G” w Zakopanem przyjęło 23% mieszkańców, w Nowym Targu i Czarnym Dunajcu 17% mieszkańców, w Rabce 49,5%, 80% w Krynicy Górskiej a w Szczawnicy 96,5% mieszkańców[4][5]. Kart góralskich wydano 27 000 – 30 000 (na ogólną liczbę 150 tys. kart), co stanowi jeden z największych odsetków volksdeutschów na terenach Generalnego Gubernatorstwa[6]. Pozostałej części ludności wydano normalne kenkarty, mimo gróźb niemieckich że ci, którzy nie przyjmą kart góralskich, będą wywiezieni z Podhala[7]. Należy jednak podkreślić, że nie zachowała się ewidencja wydanych kart, więc wszelkie informacje co do ilości ich wydania mają jedynie charakter szacunkowy[8][9].

Komitet Góralski[edytuj | edytuj kod]

20 lutego 1942 został zawiązany Komitet Góralski (Goralisches Komitee) jako namiastka samorządu z Wacławem Krzeptowskim jako przewodniczącym. Wśród członków Komitetu Góralskiego znaleźli się m.in. działacze przedwojennego Związku Górali. Utworzono delegatury Komitetu w Zakopanem, Nowym Targu, Poroninie, Szaflarach, Czarnym Dunajcu, Szczawnicy, Chochołowie, Cichem i Rabce. Komitet miał stać się zalążkiem przyszłego „Państwa Góralskiego” (tzw. Goralenland). Działał on na podstawie regulaminu nadanego przez gubernatora dystryktu krakowskiego doktora Richarda Wendlera. Poza akcją wydawania góralskich kart rozpoznawczych działalność komitetu była jednak całkowicie fasadowa.

Wacław Krzeptowski (w środku) podczas spotkania z Hansem Frankiem (z lewej), z prawej Josef Bühler

Władze Komitetu Góralskiego[10]:

 • przewodniczący: Wacław Krzeptowski
 • zastępca: Józef Cukier
 • sekretarz: Adam Trzebunia
 • kierownik Biura: Stanisław Walczak
 • referent ds. organizacyjnych i personalnych: Franciszek Franosz
 • referent ds. kultury: Szymon Kuchta
 • referent ds. pracy: Franciszek Fronczak
 • referent ds. pomocy gospodarczej: Franciszek Latocha
 • referent ds. wyżywienia: Tadeusz Kęsek
 • referent ds. pomocy prawnej: Andrzej Zagała

Siedziba: Zakopane, Bahnhofstraße (ob. ul. Kościuszki) 2.

Goralische Waffen SS Legion[edytuj | edytuj kod]

Fiaskiem skończyła się też próba zorganizowania w drugiej połowie 1942 jednostki Goralische Waffen SS Legion. Zgłosiło się około 300 osób, z których wytypowano 200 zdolnych do służby wojskowej. Do obozu szkoleniowego SS w Trawnikach trafiło około 200 ochotników. Popadli oni w konflikt ze stacjonującymi tam Ukraińcami. Większość zdezerterowała, a resztę wywieziono na roboty przymusowe w głąb Niemiec – do SS trafiło kilkoro spośród ochotników.

Polski ruch oporu i upadek Goralenvolku[edytuj | edytuj kod]

Od samego początku Goralenvolk był zwalczany przez ruch oporu. Duży wkład w tę akcję wniosła Konfederacja Tatrzańska, a po jej rozbiciu struktury Rocha oraz Armii Krajowej.

Agitacja aktywistów Goralenvolku nie przyniosła spodziewanych efektów wśród przeważającej części ludności góralskiej. Z kolei sami Niemcy przestawali angażować się w popieranie odrębności górali po dezercji ochotników z „Legionu Góralskiego SS”, która skompromitowała liderów Goralenvolku w oczach okupantów. Struktury Komitetu Góralskiego, nie mając oparcia ani w góralskiej ludności, ani w niemieckich okupantach, stopniowo zamierały, najdłużej utrzymała się centrala w Zakopanem. W końcu sam „goralenführer” Wacław Krzeptowski (po próbie aresztowania go przez Niemców) w lecie 1944 ukrył się w górach[2].

20 stycznia 1945 z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego Wacław Krzeptowski został powieszony przez partyzantów z oddziału Armii Krajowej.

22 listopada 1946 przed sądem w Zakopanem zapadł wyrok na pozostałych działaczy Goralisches Komitee. Zostali oni skazani na kary więzienia od 3 do 15 lat. Część działaczy, w tym Henryk Szatkowski i Witalis Wieder, ucieknąwszy razem z Niemcami, uniknęła wymiaru sprawiedliwości.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Film dokumentalny[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/historia/zdrajcy-spod-tatr/ar-AAuWEe4?li=AAaGjkQ&ocid=spartandhp dostęp 23.01.2018
 2. a b Góralski Fuhrer Wacław Krzeptowski i jego „Państwo Góralskie”. Na placówce, nr 1/2010, s. 6-15
 3. http://flagspot.net/flags/pl!gv39.html Goralenvolk (1939), Poland
 4. Góraly czy ci nie żal Wiesław Władyka, Polityka nr 26 18-24.07.2012 strony 54 – 56
 5. AN Kr ONS, St NT II/15, Einwohnerzahl in der Kreishauptmannschaft Neumarkt [Liczba ludności w powiecie nowotarskim], styczeń 1943 r., b.p.
 6. Jasiński Mieczysław, Kenkarty z literą G. Ile ich było? w:, „Tatry nr 3 (49), TPN, Zakopane 2014, s. 110-115”, 2014, ISSN 0867-4531.
 7. Pomocnik Historyczny, Jarosław Gdański, Na progu kolaboracji, 25.08.2007 r., str. 7.
 8. Goralenvolk. O zinstytucjonalizowanej i największej polskiej kolaboracji z Niemcami pisze Paweł Smoleński, serwisy.gazeta.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 9. Sławomir Jankowski (Poczta „Wprost” z 2 lutego 2003 r.) uważa, że pierwotnie ideę odrębnego narodu poparło 80% górali.
 10. Góralski Fuhrer Wacław Krzeptowski i jego „Państwo Góralskie”, „Na placówce” nr 1/2010, s. 9
 11. FilmPolski.pl – GORALENVOLK, www.filmpolski.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 12. Strona projektu Pod Giewontem na której są materiały poświęcone filmowi Duma i Zdrada http://www.podgiewontem.auschwitzmemento.pl/pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]