Kruszka (województwo pomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kruszka
wieś
Ilustracja
Widok na skrzyżowanie
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Powiat

chojnicki

Gmina

Chojnice

Liczba ludności (2009)

296[2]

Strefa numeracyjna

52

Kod pocztowy

89-642[3]

Tablice rejestracyjne

GCH

SIMC

0081754

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chojnice
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chojnice, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kruszka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kruszka”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kruszka”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kruszka”
Ziemia53°44′17″N 17°40′32″E/53,738056 17,675556[1]

Kruszka (niem. Kruschke) – wieś w Polsce, siedziba sołectwa Kruszka, położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice przy trasie linii kolejowej 203 (Kostrzyn-Piła-Chojnice-Starogard Gdański-Tczew). W skład sołectwa wchodzą również miejscowości Jasnowo i Jeziorki. Połączenie z centrum Chojnic i dowóz młodzieży do szkół umożliwiają autobusy MZK Chojnice (linia nr 3), a także przystanek kolejowy w pobliskich Krojantach. Przez miejscowość przebiega asfaltowa droga powiatowa łącząca drogę wojewódzką nr 235 z drogą krajową nr 22 (tzw. „Berlinką”). Wieś połączona jest też siatką dróg gruntowych z innymi sołectwami. W miejscowości znajduje się też firma specjalizująca w kowalstwie artystycznym.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Kruszka położona jest w południowej części Kaszubszczyzny. Od wieków tereny te zamieszkiwała grupa tzw. Borowiaków Kaszubskich. Jednak długotrwały proces migracji przyczynił się do dużego zróżnicowania mieszkańców pod względem etnograficznym.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Na dzień dzisiejszy wielu mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. Część osób, przede wszystkim młodych dojeżdża do pracy do Chojnic. Dużą grupę stanowią też bezrobotni, emeryci i renciści.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Kruszka pojawiła się po raz pierwszy w księgach hipotecznych w latach 20. XVIII w jako własność Anny Constantii Von Jatzkau. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Od 1999 administracyjnie należy do województwa pomorskiego. Do początków lat 90. w Kruszce funkcjonowała szkoła podstawowa do trzeciej klasy, lecz na skutek zmian ustrojowych w Polsce została zlikwidowana, w jej miejscu w 2010 r. powstała świetlica wiejska.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Park dworski w Kruszce o powierzchni 1,91 ha. Park został założony w XIX w. jako otoczenie dworu należącego pierwotnie do rodziny Von Jatzkau. W latach 2011–2013 budynek doczekał się remontu. Dzisiaj jest własnością Gminy Chojnice.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 62734
  2. Bank Danych Lokalnych. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2014-01-03].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 632 [zarchiwizowane 2022-10-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

• Plan Odnowy Miejscowości Kruszka.