Kruszka (województwo pomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w województwie pomorskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Kruszka
Widok na skrzyżowanie
Widok na skrzyżowanie
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat chojnicki
Gmina Chojnice
Sołectwo Kruszka
Liczba ludności (2009) 296[1]
Strefa numeracyjna (+48) 52
Kod pocztowy 89-642
Tablice rejestracyjne GCH
SIMC 0081754
Położenie na mapie gminy wiejskiej Chojnice
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Chojnice
Kruszka
Kruszka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kruszka
Kruszka
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Kruszka
Kruszka
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu chojnickiego
Kruszka
Kruszka
Ziemia53°44′14″N 17°40′23″E/53,737222 17,673056

Kruszka (niem. Kruschke) – wieś w Polsce, siedziba sołectwa Kruszka, położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice przy trasie linii kolejowej 203 (Kostrzyn-Piła-Chojnice-Starogard Gdański-Tczew). W skład sołectwa wchodzą również miejscowości Jasnowo i Jeziorki. Połączenie z centrum Chojnic i dowóz młodzieży do szkół umożliwiają autobusy MZK Chojnice (linia nr 3), a także przystanek kolejowy w pobliskich Krojantach. Przez miejscowość przebiega asfaltowa droga powiatowa łącząca drogę wojewódzką nr 235 z drogą krajową nr 22 (tzw."Berlinką"). Wieś połączona jest też siatką dróg gruntowych z innymi sołectwami. W miejscowości znajduje się też firma specjalizująca w kowalstwie artystycznym.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Kruszka położona jest w południowej części Kaszubszczyzny. Od wieków tereny te zamieszkiwała grupa tzw. Borowiaków Kaszubskich. Jednak długotrwały proces migracji przyczynił się do dużego zróżnicowania mieszkańców pod względem etnograficznym.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Na dzień dzisiejszy wielu mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. Część osób, przede wszystkim młodych dojeżdża do pracy do Chojnic. Dużą grupę stanowią też bezrobotni, emeryci i renciści.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Kruszka pojawiła się po raz pierwszy w księgach hipotecznych w latach 20. XVIII w jako własność Anny Constantii Von Jatzkau. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Od 1999 administracyjnie należy do województwa pomorskiego. Do początków lat 90. w Kruszce funkcjonowała szkoła podstawowa do trzeciej klasy, lecz na skutek zmian ustrojowych w Polsce została zlikwidowana, w jej miejscu w 2010 r. powstała świetlica wiejska.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Park dworski w Kruszce o powierzchni 1,91 ha. Park został założony w XIX w. jako otoczenie dworu należącego pierwotnie do rodziny Von Jatzkau. W latach 2011-2013 budynek doczekał się remontu. Dzisiaj jest własnością Gminy Chojnice.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bank Danych Lokalnych. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2014-01-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

• Plan Odnowy Miejscowości Kruszka.