Borowiacy Tucholscy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Borowiacy Tucholscy
Rejon Bory Tucholskie
Kraj Polska
Język polski, gwara borowiacka[1]
Religia rzymski katolicyzm
Grupa Polacy, Kaszubi

Borowiacy Tucholscy (nazwa własna Borowiaki i Borusy; kaszb. Bòrowiôcë, Bòrôcë)[1] – zwarta grupa etnograficzna pochodzenia kaszubskiego, mieszkańcy północno-środkowej części Borów Tucholskich[2][3].

Główne miejsca zamieszkania Borowiaków to okolice Czarnej Wody, Osiecznej, Osówka, Szlachty i Śliwic. Borowiacki obszar etnograficzny graniczy z obszarem kociewskim na wschodzie[4], z kaszubskim (Zaboracy zwani też Krubanami (kaszb. Krëbanë)) na północnym zachodzie i krajeńskim na południu, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że Borowiacy Tucholscy dawniej również mówili po kaszubsku (w północnej części pow. tucholskiego i w pd. części pow. chojnickiego jeszcze na początku XX wieku). Ze zmieszania cech pomorskich (kaszubskich) i (wielko)polskich powstało to co obecnie określamy gwarą borowiacką, która w przeszłości była jednakże tylko jedną z gwar języka kaszubskiego. Obecnie gwara ta istnieje tylko szczątkowo wśród najstarszej ludności. W przeszłości obszar zamieszkania Borowiaków przeplatał się z obszarem zamieszkanym przez ludność zwaną Kosznajdrami (kaszb. Kòsznédrë) zamieszkującą obszar zwany Kosznajderią (kaszb. Kòsznéderëjô), bądź Kośniewiem (dolnoniem. Koschnewee) posługującą się gwarą kosznajderską (niem. Brahe-Mundart) języka dolnoniemieckiego, a z wyznania będąc przeważnie ludnością katolicką co ułatwiało małżeństwa z katolickimi Borowiakami [5].

Borowiacy (podobnie jak i inne grupy etnograficzne wschodniej części Pomorza) oparli się zjawisku silnej germanizacji na obszarze Pomorza Gdańskiego w XIX i na początku XX w. Kultywuje się tu nadal swoistą i odrębną kulturę regionalną (pieśni, tańca i gwary).

Borowiacy w zwartej masie zamieszkują powiat tucholski oraz przyległe tereny sąsiednich powiatów: gminę Czersk z borowiackimi Rytlem i Łęgiem w powiecie chojnickim, gminę Osieczna z borowiackimi Szlachtą, Osówkiem i Wdą w powiecie starogardzkim oraz gminy Lniano i Świekatowo w powiecie świeckim.

Przypisy

  1. a b Bernard Sychta: Kultura materialna Borów Tucholskich. Gdańsk-Pelplin: 1998.
  2. Protokół nr 47/06 z XLVII Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Tucholi odbytej w dniu 13 lipca 2006 r.
  3. Arkadiusz Skonieczny: Bory Tucholskie i Kociewie. Toruński Serwis Turystyczny. [dostęp 2010-10-17].
  4. Kociewskie kluski ziemniaczane
  5. Stefan Ramułt, Słownik języka pomorskiego czyli kaszubskiego, Akademia Umiejętności, Kraków 1893; ponowne wydanie scalone i znormalizowane przez Jerzego Tredera, Gdańsk, 2003

 Linki zewnętrzne[edytuj]