Leszek Kryża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Kryża
Prezbiter
Data i miejsce urodzenia 1957
Luzino
Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie
Okres sprawowania czerwiec 2011 –
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej
Prezbiterat 1991
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP Medal „Za Zasługi dla Polaków w Kazachstanie”

Leszek Kryża SChr (ur. 1957 w Luzinie) – polski duchowny rzymskokatolicki, chrystusowiec.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1957 w Luzinie[1]. Był zatrudniony w Stoczni im. Komuny Paryskiej oraz w PKP[1]. Odbył służbę wojskową w Marynarce Wojennej[1].

Sakrament święceń otrzymał w 1991 w Poznaniu[1]. Został kapłanem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (chrystusowcy)[1]. Posługiwał jako wikariusz w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie[1]. Po pięciu latach został powołany na funkcję Delegata Przełożonego Generalnego do spraw Współbraci pracujących na Wschodzie[1]. Od 2000 był duszpasterzem Polskiej Misji Katolickiej w Kolonii (Niemcy)[1]. Później przez okres ośmiu lat sprawował urząd proboszcza polskiej parafii w Budapeszcie na Węgrzech. W czerwcu 2011 został Dyrektorem Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski[2], a w 2016 powołany na to stanowisko na kolejne pięć lat[3]. W 2017 został członkiem polskiego składu Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych[4].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]