Molesta Ewenement

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Molesta Ewenement
Ilustracja
Molesta Ewenement w 2013 roku. Od lewej: Paweł "Włodi" Włodkowski, Piotr "Vienio" Więcławski i Tomasz "Pelson" Szczepanek.
Inne nazwy Mistic Molesta, Molesta, Ewenement
Rok założenia 1995
Rok rozwiązania 2016
Pochodzenie Warszawa, Polska
Gatunek hip-hop, hardcore rap, świadomy hip-hop
Wytwórnia płytowa EMI Music Poland, Baza Lebel, B.E.A.T. Records, Step Records, Respekt Records
Powiązania Parias, Hemp Gru
Ostatni skład
Piotr "Vienio" Więcławski
Paweł "Włodi" Włodkowski
Tomasz "Pelson" Szczepanek
Michał "DJ. B" Olszański
Byli członkowie
Robert "Wilku" Darkowski
Marek "Kacza" Andrasik

Molesta Ewenement – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zaliczana do prekursorów nurtu ulicznego rapu w Polsce. Powstała w 1995 roku w Warszawie z inicjatywy raperów Piotra "Vienia" Więcławskiego i Pawła "Włodiego" Włodkowskiego pod nazwą Mistic Molesta. Wkrótce potem skład uzupełnił raper - Marek "Kacza" Andrasik. Zespół zadebiutował w 1998 roku pod nazwą Molesta płytą pt. Skandal. Nagrania przysporzyły grupie natychmiastowej, ogólnopolskiej popularności, w tym za sprawą singli Armagedon i Wiedziałem że tak będzie.

Po 1998 roku zespół opuścił Andrasik. Jako duet zespół nagrał album pt. Ewenement (1999). Na płycie znalazł się m.in. jeden z przebojów radiowych zespołu zatytułowany "Miejskie bagno", który dotarł do 9. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Wydawnictwo uzyskało także nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Rok później do sprzedaży trafił trzeci album formacji zatytułowany Taka płyta.... Wydawnictwo, wyróżnione nominacją do Fryderyka, zostało nagrane w poszerzonym składzie o raperów Tomasza "Pelsona" Szczepanka i Roberta "Wilka" Darkowskiego, którzy okazjonalnie współpracowali z zespołem w latach poprzednich.

Następnie Włodkowski podjął solową działalność artystyczną, której efektem były dwie płyty, wydany w 2003 materiał ...Jak nowonarodzony i W... z 2005 roku. Natomiast Więcławski i Szczepanek utworzyli duet w ramach którego zrealizowali trylogię Autentyk (2002-2005). Darkowski równolegle tworzył w powołanym w 1998 roku zespole Hemp Gru, którego debiut pt. Klucz trafił do sprzedaży w 2004 roku. Po okresie prac nad innymi projektami, w 2006 roku ukazał się czwarty album kwartetu Nigdy nie mów nigdy, sygnowany nazwą Molesta Ewenement.

W 2007 roku Darkowski odszedł z Molesty na rzecz Hemp Gru. Pozostali muzycy kontynuowali działalność jako trio. Rok później ukazał się zrealizowany z udziałem licznych gości, piąty album studyjny formacji pt. Molesta i kumple. Po 2008 roku grupa skupiła się na występach scenicznych, które zostały udokumentowane płytami Live! in Fonobar (2009) i Live in Warsaw 2012 (2012). Równolegle Więcławski podjął karierę solową, natomiast Szczepanek i Włodkowski we współpracy z Leszkiem "Eldo" Kaźmierczakiem utworzyli zespół Parias.

W latach 1999-2005 członkowie zespołu Molesta Ewenement prowadzili pododdział wytwórni muzycznej Pomaton EMI - Baza Lebel. W 2006 roku, już samodzielnie zespół utworzył oficynę Respekt Records. Obok takich zespołów jak Kaliber 44, Slums Attack, czy Nagły Atak Spawacza Molesta Ewenement z dorobkiem ponad 130 tys.[a] sprzedanych płyt należy do najpopularniejszych zespołów hip-hopowych w Polsce.

W 2016 roku jeden z członków zespołu Molesta "Vienio" oznajmił że zespół się rozpadł a prace nad nową płytą zostały przerwane[1][2]. Ostatnim singel wydanym przez zespół był utwór "Teraz" opublikowany w 2015 roku.

Historia[edytuj]

Włodi, 2013

Zespół powstał w 1995 roku w Warszawie z inicjatywy raperów Piotra "Vienia" Więcławskiego i Pawła "Włodiego" Włodkowskiego pod nazwą Mistic Molesta[3]. Wkrótce potem skład uzupełnił raper - Marek "Kacza" Andrasik. Po raz pierwszy zespół zaistniał w 1997 roku na kompilacji różnych wykonawców Smak B.E.A.T. Records z utworem "Osiedlowe akcje"[3][4]. Na płycie znalazł się także solowy utwór Włodkowskiego zatytułowany "Nie dla sławy i nie dla pieniędzy". Następnie modyfikacji ulegał nazwa formacji, skrócona została skrócona do określenia Molesta. 23 marca 1998 roku ukazał debiutancki album zespołu zatytułowany Skandal[3][5]. Na płycie wydanej przez B.E.A.T. Records znalazły się piosenki wyprodukowane przez sam zespół, a także Sebastiana "V.O.L.T.-a" Imbierowicza i Mole. Z kolei wśród gości znaleźli się Tomasz Chada, Robert "Wilku" Darkowski, Warszafski Deszcz oraz Tomasz "Pelson" Szczepanek. Płytę poprzedziły single Armagedon i Wiedziałem że tak będzie, które uplasowały się, odpowiednio na 13. i 29. Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia (SLiP)[6][7][8]. Do drugiej z piosenek został zrealizowany również teledysk[9]. W międzyczasie, w kwietniu ukazał się album zaprzyjaźnionego z Molestą kieleckiego składu Wzgórze Ya-Pa 3 - Trzy[10]. Na albumie znalazł się będący efektem współpracy obu zespołów utwór zatytułowany "Co ważne, a co ważne nie jest". Natomiast, na wydanej pod koniec roku kolejnej płycie kielczan Ja mam to co ty znalazły się dwa remiksy tejże piosenki w wykonaniu DJ-a 600V i Elo[11]. Również pod koniec roku, w grudniu ukazała się wydana przez oficynę R.R.X. składanka pt. Hiphopowy raport z osiedla w najlepszym wykonaniu z autorskim utworem Molesty - "Rap gra"[12].

Po 1998 roku zespół opuścił Andrasik. Jako duet zespół podjął prace nad drugim albumem studyjnym. Materiał zatytułowany Ewenement ukazał się 6 września 1999 roku[13]. Wcześniej został wydany "podwójny" singel zwiastujący produkcję - pt. Dla dzieciaków / Miejskie bagno[14]. Pochodząca ze Stony B piosenka "Miejskie bagno" uplasowała się na 9. miejscu SLiP[8]. Była to najwyżej usytuowana kompozycja z repertuaru Molesty na tejże liście. Do prac nad płytą zespół ponownie zaangażował Sebastiana "V.O.L.T.-a" Imbierowicza, który był współproducentem sześciu z czternastu kompozycji. Pozostałe piosenki zrealizowali Włodkowski i Więcławski, który pod pseudonimem DJ Variat, był także odpowiedzialny za partie scratch'y. Na płycie warszawiaków wystąpili także goście, w tym: ponownie Tomasz Chada, Tomasz "Pelson" Szczepanek, Robert "Wilku" Darkowski oraz jego kolega z zespołu Hemp Gru - Maciej "Bilon" Bilka, członkowie zespołu Mor W.A. Przemysław "Pepper" Rekowski, Przemysław "Łysy" Król i Michał "Wigor" Dobrzański, Tomasz "Borixon" Borycki i Wojciech "Wojtas" Schmidt z grupy Wzgórze Ya-Pa 3, a także związani z kolektywem ZIP Skład Wojciech "Sokół" Sosnowski, Łukasz "Fu" Gaweł i Marcin "Koras" Korczak. Promocji wydawnictwa dopełnił drugi singel zatytułowany Co jest nauczane, do którego powstał ponadto wideoklip[15][16]. Druga produkcja Molesty spotkała się także z zainteresowaniem przemysłu muzycznego, czego efektem była nominacja do nagrody Fryderyka[17].

Vienio, 2013

23 października 2000 roku został wydany pierwszy singel zwiastujący kolejny album Molesty - Będzie dobrze, dzieciak[18]. Promowana teledyskiem piosenka dotarła do 34. miejsca SLiP[8][19]. 2 grudnia, tego samego roku do sprzedaż trafił trzeci album składu zatytułowany Taka płyta...[3][20]. Wydawnictwo, wyróżnione nominacją do Fryderyka zostało nagrane w poszerzonym składzie o raperów Tomasza "Pelsona" Szczepanka i Roberta "Wilka" Darkowskiego, którzy współpracowali z zespołem przy poprzednich płytach. Wyróżniony nominacją do Fryderyka album był jedynym w historii działalności warszawskiej formacji na którym nie wystąpili goście[21]. Na płycie znalazło się dwanaście piosenek wyprodukowanych przez sam zespół, a także Michał "Majki" Michaluk i Piotr "Korzeń" Korzeniowski jako kolektyw, pod nazwą Czyste Tchnienie. Album dotarł do 12. miejsca Oficjalnej List Sprzedaży (OLiS), utworzonej w listopadzie tego samego roku przez ZPAV[22]. Kolejny singel z płyty pt. Muzyka miasta ukazał się w styczniu 2001 roku[23]. Do, prawdopodobnie najpopularniejszego utworu z płyty powstał także wideoklip[24]. W ramach promocji trzeciego albumu Molesty został ponadto zrealizowany teledysk do utworu "Wszystko co najlepsze"[25]. Także w 2001 roku Molesta zaangażowała się w realizację składanek Zjazd na baze - remiksy i Radio Ewenement 5 G Fm[26][27]. Na pierwszej z kompilacji znalazły się remiksy piosenek "Wszystko co najlepsze", "Muzyka miasta" i "Będzie dobrze, dzieciak" w wykonaniu, odpowiednio Mariusza "Bezika" Bareziaka, Włodkowskiego i formacji Czyste Tchnienie. Natomiast na drugiej z płyt Molesta wystąpiła w utworze "Jedenastu", m.in. u boku Rafała "Pona" Poniedzielskiego i białostockiego zespołu WNB (Wychowani na Błędach).

W 2002 roku Szczepanek i Więcławski utworzyli duet. Pierwszy wspólny album pt. Autentyk raperów ukazał się tego samego roku. Kolejne w 2003 Autentyk 2 i wydana w 2005 roku ostatnia część Autentyk 3. Nagrania przysporzyły muzykom nowych fanów za sprawą odejścia od typowego dla Molesty, opartego na konfrontacji hip-hopu. Druga płyta z serii przyniosła duetowi ponadto nominację do Fryderyka. W 2003 roku karierę solową rozpoczął także Włodkowski, której efektem były dwie płyty, wydany w 2003 materiał ...Jak nowonarodzony i W... z 2005 roku. W międzyczasie, 2003 roku debiut Molesty składu Skandal uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 50 tys. egzemplarzy[28][29]. W okresie absencji, w 2004 roku piosenki kwartetu znalazły się na składankach To jest hip-hop vol.1 i Hip-Hop.pl - Kompilacja[30][31]. Były to, odpowiednio kompozycje "Rap gra" i "Wszystko co najlepsze". Po okresie prac nad innymi projektami, 23 października 2006 roku ukazał się czwarty album kwartetu Nigdy nie mów nigdy, sygnowany nazwą Molesta Ewenement[32]. Wydawnictwo było promowane podwójnym singlem pt. "Powrót / Tak miało być", który ukazał się na płycie winylowej[33]. Pochodząca ze Strony A singla piosenka "Powrót" została wyróżniona tytułem Polskiego singla roku w plebiscycie Wudoo i Hip-Hop.pl[34][35]. Promocji albumu dopełniły liczne teledyski, w tym do utworów: "Tak miało być/Grzeczne dzieci", "Powrót", "Wróg" oraz "Nie wiem jak Ty"[36][37][38][39]. Płyta została wyprodukowana przez Przemysława "Fuso" Łuniewskiego, Michała "Szczurka" Jurka, Łukasza "L.A." Laskowskiego, Mariusza "Mazsa" Moczulskiego, duet Tek.En, Damina "Dies" Szweda, Tomasa "Wicha" Pechláka, Ernesta "Reda" Ivandę, Pawła "Spinache" Grabowskiego, Adama "Erio" Piotrowskiego oraz DJ-a Brzydala. Z kolei wśród gości znaleźli się Paweł "Basolog" Kuźmicz, zespół Jamal, Leszek "Eldo" Kazimierczak, Karol "Pjus" Nowakowski, Agata "Setka" Sieradzka, Marcin "Koras" Korczak i Socha.

Pelson, 2013

Nagrania dotarły do 5. miejsca zestawienia OLiS, natomiast po niespełna czterech miesiącach od sprzedaży materiał uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15. tys. egzemplarzy[40][41]. Wydawnictwo przyniosło zespołowi także nominację do nagrody Asy Empiku[42]. W listopadzie 2007 roku podczas wspólnego koncertu Molesty, Hemp Gru i Firmy, Darkowski ogłosił, że odchodzi z Molesty na czas nieokreślony[43]. Pozostali muzycy zdecydowali się na kontynuację działalność jako trio. Rok później DJ.B na swym mixtape'ie pt. Mixtape 2008 wykorzystał pochodzące z repetuaru Molesty piosenki "Ty wiesz, że..." , "Dla społeczeństwa" i "Świat da się lubić"[44]. Z kolei jeden z klasycznych utworów w dorobku składu - "Co ważne a co ważne nie jest" w remiksie Imbierowicza (DJ 600V) trafił na składankę Road Hip-Hop Classic 2008[45]. 18 września, także 2008 roku ukazał się piąty album studyjny zespołu zatytułowany Molesta i kumple[46]. Nagrania dotarły do 7. miejsca zestawienia OLiS[47]. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Michał "Ero" Czajkowski, Paweł "Pablopavo" Sołtys, Karol "Pjus" Nowakowski, Marcin "Kosi" Kosiorek, Piotr "Ten Typ Mes" Szmidt, Paweł "Pezet" Kapliński, Adam "O.S.T.R" Ostrowski, Emil Blef oraz Bartosz "Fisz" Waglewski. Natomiast producentami albumu byli m.in. duet The Returners, Łukasz Mróz i Więcławski. W ramach promocji piątej produkcji warszawskiego zespołu powstały teledyski do pochodzących z płyty utworów "Inspiracje", "Nikt i nic", "Wszystko wporzo" oraz "Martwię się"[48][49][50][51].

Rok później, 17 października nakładem Fonografiki ukazał się pierwszy album koncertowy zespołu zatytułowany Live! in Fonobar[52]. Na dwupłytowym wydawnictwie znalazł się zapis występu Molesty w warszawskim klubie Fonobar z 27 czerwca 2009 roku. W koncercie gościnnie wzięli udział ponadto Leszek "Eldo" Kazimierczak, Michał "Wigor" Dobrzański, Marcin "Kosi" Kosiorek, Kamil "Grizzlee" Raciborski, Paweł "Pablopavo" Sołtys, Piotr "Ten Typ Mes" Szmidt i Paweł "Pezet" Kapliński. W międzyczasie Szczepanek, Włodkowski we współpracy z Leszkiem "Eldo" Kazimierczakiem utworzyli zespół Parias, którego debiut fonograficzny ukazał się dwa lata później. Wcześniej solową działalność artystyczną podjął Więcławski, którego debiut zatytułowany Etos 2010 ukazał się rok później[53]. W 2010 roku status złotej płyty uzyskał album Molesta i kumple sprzedając się w nakładzie 15. tys. egzemplarzy[29][54]. Tego samego roku Molesta gościła na płytach Jacka "Tedego" Granieckiego - FuckTede/Glam Rap i wspólnej produkcji braci Kaplińskich Pezeta i Małolata - Dziś w moim mieście. Skład wystąpił, odpowiednio w utworach "Warszafski styl" i "Co by to zmieniło"[55][56]. Pod koniec roku ukazał się także kolejny mixtape DJ-a Brzydala, któremu ponownie posłużył utwór z dorobku Molesty - "Nikt i nic"[57]. 15 grudnia 2012 roku ukazał się drugi album koncerty Molesty pt. Live in Warsaw 2012[58]. Materiał został wydany w formie płyty CD i DVD.

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
Skandal
 • Data: 23 marca 1998[5]
 • Wytwórnia: B.E.A.T. Records
Ewenement
 • Data: 6 września 1999[13]
 • Wytwórnia: Pomaton EMI
Taka płyta...
 • Data: 2 grudnia 2000[20]
 • Wytwórnia: Baza Lebel
12[22]
Nigdy nie mów nigdy
 • Data: 23 października 2006[32]
 • Wytwórnia: Respekt Records
5[40]
 • POL: złota płyta[41]
Molesta i kumple
 • Data: 18 września 2008[46]
 • Wytwórnia: Respekt Records
7[47]
 • POL: złota płyta[29]
"—" album nie był notowany.

Albumy koncertowe[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu
Live! in Fonobar
 • Data: 17 października 2009[52]
 • Wytwórnia: Fonografika
Live in Warsaw 2012
 • Data: 15 grudnia 2012[58]
 • Wytwórnia: Respekt Records/Fonografika

Single[edytuj]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[8]
"Armagedon"[6] 1998 13 Skandal
"Wiedziałem że tak będzie"[7] 29
"Dla dzieciaków / Miejskie bagno"[14] 1999 – / 9 Ewenement
"Co jest nauczane"[15] 33
"Będzie dobrze, dzieciak"[18] 2000 34 Taka płyta...
"Muzyka miasta"[23] 2001 18
"Powrót / Tak miało być"[33] 2006 45 / 31 Nigdy nie mów nigdy

Występy gościnne[edytuj]

Album Rok Utwór Źródło
Wzgórze Ya-Pa 3 - Trzy 1998 "Co ważne, a co ważne nie jest" (gościnnie: Molesta) [10]
Wzgórze Ya-Pa 3 - Ja mam to co ty "Co ważne a co ważne nie jest" (Elo Remix) (gościnnie: Molesta Ewenement)
"Co ważne a co ważne nie jest" (DJ 600V Remix) (gościnnie: Molesta Ewenement)
[11]
DJ. B - Mixtape 2008 2008 "Ty wiesz, że..." (gościnnie: Molesta Ewenement)
"Dla społeczeństwa" (gościnnie: Molesta Ewenement, Koras)
"Świat da się lubić" (gościnnie: Molesta Ewenement)
[44]
Tede - FuckTede/Glam Rap 2010 "Warszafski styl" (gościnnie: Molesta Ewenement) [55]
Pezet/Małolat - Dziś w moim mieście "Co by to zmieniło" (gościnnie: Molesta Ewenement, Grizzlee) [56]
DJ.B - Mixtape Plan B (Epizod 1) "Nikt i nic" (gościnnie: Molesta Ewenement, Wigor) [57]
Pelson - 186 dni 2014 "Ostatnio" (gościnnie: Molesta Ewenement) [60]

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj]

Album Rok Utwór Źródło
Smak B.E.A.T. Records 1997 Mistic Molesta - "Osiedlowe akcje" [4]
Hiphopowy raport z osiedla w najlepszym wykonaniu 1998 Molesta - "Rap gra" [12]
Zjazd na baze - remiksy 2001 Molesta Ewenement - "Wszystko co najlepsze" (Bezik Remix)
Molesta Ewenement - "Muzyka miasta" (Włodi Remix)
Molesta Ewenement - "Będzie dobrze, dzieciak" (Czyste Tchnienie)
[26]
Radio Ewenement 5 G Fm Koronacja (Cyklon, Daf, Pono, WNB, Molesta Ewenement, GRZ, Koras) - "Jedenastu" [27]
To jest hip-hop vol.1 2004 Molesta Ewenement - "Rap gra" [30]
Hip-Hop.pl - Kompilacja Molesta Ewenement - "Wszystko co najlepsze" [31]
RBK Hip Hop Tour 2006 2006 Molesta Ewenement - "Ty wiesz, że..."
Molesta Ewenement - "Ty wiesz, że..." (Dezmond Remix)
[61]
Road Hip-Hop Classic 2008 2008 Wzgórze Ya-Pa 3, Molesta Ewenement - "Co ważne a co ważne nie jest" (DJ 600V Remix) [45]
Męskie Granie 2014 2014 Molesta Ewenement, Marek Dyjak - "Człowiek (Złota ryba)" [62]
Męskie Granie 2015 2015 Molesta Ewenement - "Morfina" (gościnnie: Warszawskie Combo Taneczne) [63]

Teledyski[edytuj]

Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
"Wiedziałem że tak będzie" 1998
Skandal [9]
"Co jest nauczane" 1999
Ewenement [16]
"Wszystko co najlepsze" 2000
Taka płyta... [25]
"Dobrze będzie, dzieciak"
[19]
"Muzyka miasta" 2001
[24]
"Tak miało być" (gościnnie: Miodu)/"Grzeczne dzieci" 2006 Dariusz Szermanowicz, Molesta Ewenement Nigdy nie mów nigdy [36]
"Powrót" [37]
"Wróg" (Szczur remix)
[38]
"Nie wiem jak Ty" 2007 Dariusz Szermanowicz [39]
"Inspiracje" (gościnnie: Kosi, Fisz) 2008 Łukasz Jaworski, Tomek Naumiuk, Wojtek Włodarski Molesta i kumple [48]
"Nikt i nic" (gościnnie: Wigor) Dariusz Szermanowicz [49]
"Wszystko wporzo" (gościnnie: Jamal, Grizzlee) [50]
"Martwię się" (gościnnie: Ero, Pablopavo) Tomek Walasek [51]
"Teraz" 2015 Bartosz Łukasiuk, Patryk Grabarczyk [64]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Rok Kategoria/Tytułem Nagroda Uwagi Źródło
1999 Album roku – rap & hip-hop (album Ewenement) Fryderyk Nominacja [17]
2001 Album roku – rap & hip-hop (album Taka płyta...) Nominacja [21]
2006 Polski singel roku (Powrót) Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl Laur [34][35]
2007 Nigdy nie mów nigdy Asy Empiku Nominacja [42]

Uwagi

 1. Skandal sprzedaż w okresie 1998-2003 za ówczesnym regulaminem przyznawania certyfikatów sprzedaży przez Związek Producentów Audio-Video. Ewenement sprzedaż w okresie 1999-2004. Taka płyta... sprzedaż w okresie 2000-2004. Nigdy nie mów nigdy sprzedaż w okresie 2006-2007. Molesta i kumple sprzedaż w okresie 2008-2010 za ówczesnym regulaminem Związku Producentów Audio-Video.

Przypisy

 1. Paweł Gawlik: Raper Vienio: Wielu ludzi koło mnie ma problemy z głową (pol.). wyborcza.pl, 2016-03-17. [dostęp 2016-03-22].
 2. Mateusz Orłowski: Mówimy na mieście z Vieniem (pol.). mowianamiescie.pl, 2016-03-18. [dostęp 2016-03-22].
 3. a b c d Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 344-345. ISBN 83-89738-75-9.
 4. a b Smak B.E.A.T. Records (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 5. a b Molesta Ewenement - Skandal (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 6. a b Molesta Ewenement - Armagedon (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 7. a b Molesta Ewenement - Wiedziałem Że Tak Będzie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 8. a b c d Szczecińska Lista Przebojów – Statystyki dla wykonawcy Molesta Ewenemen (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-03].
  Szczecińska Lista Przebojów – Statystyki dla wykonawcy Molesta (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-03].
 9. a b Molesta - Wiedziałem, że tak będzie (pol.). www.youtube.com (MOLESTAtv). [dostęp 2013-06-01].
 10. a b Wzgórze Ya-Pa 3 - Trzy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 11. a b Wzgórze Ya-Pa 3 - "Ja Mam To Co Ty" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 12. a b Hiphopowy Raport z Osiedla w Najlepszym Wykonaniu (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 13. a b Molesta Ewenement - Ewenement (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 14. a b Molesta Ewenement - Dla Dzieciaków/Miejskie Bagno (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 15. a b Ewenement – Co Jest Nauczane (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-06-01].
 16. a b Molesta Ewenement - Co jest nauczane (pol.). www.youtube.com (MOLESTAtv). [dostęp 2013-06-01].
 17. a b Nominowani i laureaci, 1999 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2009-06-24].
 18. a b Molesta Ewenement - Będzie Dobrze, Dzieciak (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 19. a b Molesta Ewenement - Będzie dobrze dzieciak (pol.). www.youtube.com (MOLESTAtv). [dostęp 2013-06-01].
 20. a b Molesta Ewenement - ...Taka Płyta (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 21. a b Nominowani i laureaci, 2001 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2009-06-24].
 22. a b Olis – sprzedaż w okresie 08.01.2001 – 14.01.2001 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-10].
 23. a b Molesta Ewenement - Muzyka Miasta (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 24. a b Molesta Ewenement - Muzyka miasta (pol.). www.youtube.com (MOLESTAtv). [dostęp 2013-06-01].
 25. a b Molesta Ewenement - Wszystko co najlepsze (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-06-01].
 26. a b Zjazd Na Baze - Remiksy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 27. a b Radio Ewenement 5 G Fm (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-02].
 28. a b Złote płyty gorszej próby? (pol.). www.przeglad-tygodnik.pl. [dostęp 2013-03-14].
 29. a b c d ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-02-27].
 30. a b To Jest Hip-Hop Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 31. a b Hip-Hop.pl - Kompilacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 32. a b Molesta o „Nigdy nie mów nigdy” i solowej płycie Wilka (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-24].
 33. a b Molesta Ewenement - Powrót / Tak Miało Być (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 34. a b Molesta „Powrót” singlem 2006! Nowa kategoria plebiscytu (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-24].
 35. a b „Powrót” Molesty najlepszy według internautów (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-24].
 36. a b Molesta ft. Jamal "Tak mialo byc" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-01].
 37. a b Molesta Ewenement - Powrót (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-01].
 38. a b Molesta Ewenement – nowy teledysk (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-24].
 39. a b Nowy teledysk Molesty (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-24].
 40. a b Olis – sprzedaż w okresie 23.10.2006 – 29.10.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-14].
 41. a b c Molesta ze złotem (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-01].
 42. a b Nominacje do Asów Empiku (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-24].
 43. MOLESTA w Poznaniu (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-24].
 44. a b DJ.B - "Mixtape 2008" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 45. a b Road Hip-Hop Classic 2008 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 46. a b Molesta z kumplami mówi „Wszystko wporzo” (pol.). [dostęp 2008-12-04].
 47. a b Olis – sprzedaż w okresie 06.10.2008 – 12.10.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-15].
 48. a b Kazik w teledysku Molesta Ewenement „Inspiracje” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-24].
 49. a b Molesta – „Nikt i nic” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-09].
 50. a b Molesta Ewenement - "Wszystko Wporzo (ft. Jamal, Grizzlee)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-01].
 51. a b Molesta Ewenement - "Martwie się (ft. Ero (Jwp), Pablopavo)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-01].
 52. a b Live! in Fonobar (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-11-15].
 53. Vienio o albumie "Etos" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-01].
 54. a b ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-03-14].
 55. a b Tede - Fuck Tede / Glam Rap (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 56. a b Pezet/Małolta - Dziś W Moim Mieście (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 57. a b DJ.B - "Mixtape Plan B (Epizod 1)" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 58. a b Molesta Ewenement - Live In Warsaw 2012 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 59. a b Zalef, Vienio i Pele w Polsacie (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 60. Pelson - 186 Dni (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-15].
 61. RBK Hip Hop Tour 2006 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-01].
 62. Męskie Granie 2014 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-06-27].
 63. Męskie Granie 2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-03-24].
 64. Maciej Sulima: Video Dnia: Molesta Ewenement "Teraz" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-02-21].