MS-2 (szybowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
MS-2
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Polska

Konstruktor

Mieczysław Siegel

Typ

szybowiec

Konstrukcja

drewniana

Załoga

1

Historia
Data oblotu

1924

Liczba egz.

1

Dane techniczne
Wymiary
Rozpiętość

7,0 m

Wydłużenie

6

Długość

4,5 m

Wysokość

0,85 m

Powierzchnia nośna

8,2 m²

Masa
Własna

35 kg

Użyteczna

75 kg

Startowa

110 kg

Dane operacyjne
Użytkownicy
Polska

MS-2polski szybowiec amatorski z okresu międzywojennego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mieczysław Siegel, na podstawie doświadczeń zebranych podczas konstruowania i użytkowania szybowca MS-1, latem 1924 roku opracował kolejną konstrukcję. W stosunku do poprzednika szybowiec miał już wyłącznie płozowe podwozie oraz statecznik pionowy umieszczony ponad kadłubem. Nowy szybowiec otrzymał nazwę MS-2.

Podczas wakacji konstruktor przystąpił do oblatywania szybowca. Z powodu dużego obciążenia powierzchni nośnej szybowiec nie był w stanie oderwać się od ziemi. Dopiero przy rezygnacji z udziału pilota w lotach i zastosowaniu trzydziestokilogramowego balastu na jego miejscu zdołał wystartować na holu. Wykonano kilka takich wzlotów, podczas jednego z nich szybowiec został uszkodzony. Został wyremontowany i wykonał jeszcze kilka lotów. Konstruktor zrezygnował z dalszego udoskonalania tej konstrukcji, jej dalsze losy nie są znane.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Jednomiejscowy szybowiec amatorski konstrukcji drewnianej w układzie zastrzałowego górnopłatu.

Kadłub o przekroju prostokątnym, czteropodłużnicowy, o konstrukcji półskorupowej, pokrycie wykonano z kartonu. Pilot zajmował miejsce w otwartej kabinie wyposażonej w drążek sterowy i orczyk.

Płat o obrysie prostokątnym, dwudźwigarowe. Usztywniony zastrzałem zamocowanym od kadłuba do pierwszego dźwigara oraz naciągami linkowymi, które służyły również do skręcania końcówek skrzydła. Pokrycie wykonano z papieru pakowego usztywnionego żelatyną.

Usterzenie krzyżowe z wolnonośnym statecznikiem poziomym. Pokrycie wykonano z papieru pakowego usztywnionego żelatyną. Napęd sterów linkowy.

Podwozie główne złożone z dwóch równoległych nieamortyzowanych jesionowych płóz i drewnianej płozy ogonowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]