Małgorzata Prowansalska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Małgorzata Prowansalska
Ilustracja
królowa Francji
Okres

od 1234
do 1270

Jako żona

Ludwika IX Świętego

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

ok. 1221
Brignoles

Data i miejsce śmierci

21 grudnia 1295
Paryż

Ojciec

Rajmund Berengar IV Prowansalski

Matka

Beatrycze Sabaudzka

Mąż

Ludwik IX Święty

Dzieci

Blanka,
Izabela,
Ludwik,
Filip III Śmiały,
Jan,
Jan Tristan,
Piotr I d’Alençon,
Blanka,
Małgorzata,
Robert de Clermont,
Agnieszka Francuska (księżna Burgundii)

Małgorzata Prowansalska franc. Marguerite Berenger de Provence (ur. ok. 1221, w Brignoles, zm. 21 grudnia 1295, w Paryżu) – najstarsza córka Rajmunda Berenguera IV, hrabiego Prowansji i Beatrycze Sabaudzkiej, królowa Francji w latach 1234-1270, jako żona Ludwika IX Świętego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej młodszymi siostrami były: Eleonora Prowansalska, królowa Anglii jako żona Henryka III, Sancza Prowansalska, żona Ryszarda, earla Kornwalii, antykróla Niemiec oraz Beatrycze Prowansalska, królowa Sycylii jako żona Karola I Andegaweńskiego.

Małgorzata poślubiła Ludwika IX i została królową Francji. Podobnie jak jej siostry Małgorzata była znana ze swojej urody, podczas pierwszych lat małżeństwa Ludwik naprawdę kochał swoją żonę. Była bardzo ambitna i starała się oddziaływać na politykę swojego męża. Była też odważna, towarzyszyła mężowi do Egiptu, podczas 6. krucjaty, w 1248 (w Damietcie urodził się jej syn Jan Tristan). Małgorzata bardzo kochała swoją siostrę Eleonorę, z którą stale się kontaktowała, aż do śmierci Eleonory. Ostatnie lata życia spędziła w rodzinnej Prowansji, zmarła w 1295, w wieku 75 lat.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Małgorzata w związku z Ludwikiem urodziła 11 dzieci: