Ivanka Trump

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ivanka Trump
Ilustracja
Ivanka Trump (2017)
Imię i nazwisko urodzenia

Ivana Marie Trump

Data i miejsce urodzenia

30 października 1981
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

modelka, bizneswoman, asystent prezydenta Stanów Zjednoczonych

Edukacja

Georgetown University

Alma Mater

Uniwersytet Pensylwanii

Wyznanie

Nowoczesna ortodoksja
Prezbiterianizm (poprzednio)

Rodzice

Donald Trump
Ivana Trump

Małżeństwo

Jared Kushner (od 2009)

Dzieci

3

Strona internetowa

Ivanka Trump, właściwie Ivana Marie Trump[1][2] (ur. 30 października 1981 w Nowym Jorku) – amerykańska modelka i bizneswoman, córka oraz asystentka byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i jego byłej żony Ivany Trump.

Jest wiceprezesem firmy jej ojca, The Trump Organization, a także doradcą jego programu telewizyjnego, The Apprentice[3]. W styczniu 2017 roku przeniosła się do Waszyngtonu, kiedy jej mąż, Jared Kushner, został mianowany Starszym Doradcą Prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa.

Począwszy od końca marca 2017 roku pełni służbę w administracji swojego ojca jako asystentka prezydenta. Objęła stanowisko rezygnując jednocześnie z wypłaty, jaką mogła pobierać, po tym, gdy wiele środowisk zarzuciło jej dostęp do poufnych danych, w sytuacji gdy nie była objęta tą samą restrykcją etyczną co inni pracownicy rządowi[4][5]. Jest ważną osobą w wewnętrznym kręgu zaufanych osób Donalda Trumpa[6].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się na Manhattanie w Nowym Jorku[2] i jest drugim dzieckiem czeskiej modelki Ivany Zelníčkovej oraz przedsiębiorcy Donalda Trumpa[7], który w 2017 został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych[8]. Jej ojciec ma niemieckie[9] oraz szkockie[10] korzenie. Imię Ivanki jest zdrobnieniem imienia Ivana[11]. Jej rodzice rozwiedli się w 1991[8]. Ma dwóch braci, Donalda Juniora i Erica, przyrodnią siostrę Tiffany oraz przyrodniego brata Barrona.

Do 15. roku życia uczęszczała do szkoły dla dziewcząt Chapin School na Manhattanie, następnie przeniosła się do Choate Rosemary Hall w Wallingford w stanie Connecticut[7]. Życie w szkole z internatem opisała jako „pobyt w więzieniu, kiedy jej znajomi w Nowym Jorku świetnie się bawili”[12]. Po ukończeniu Choate[13], przez dwa lata studiowała na Uniwersytecie Georgetown, po czym zmieniła uczelnię na Wharton Bussiness School Uniwersytetu Pensylwanii, którą ukończyła z wyróżnieniem, zdobywając licencjat z ekonomii w 2004[7].

Biegle posługuje się zarówno językiem angielskim, jak i francuskim, ponadto posiada podstawową znajomość czeskiego, rodzimego języka swojej matki[13][14][15].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo[edytuj | edytuj kod]

Ivanka w 2007

Przed dołączeniem do rodzinnego biznesu przez chwilę pracowała dla Forest City Enterprises. W 2007 nawiązała współpracę z wytwórnią diamentów Dynamic Diamond Corp., w celu stworzenia linii diamentowej oraz złotej biżuterii pod nazwą Ivanka Trump Fine Jewelry, która sprzedawana była w jej pierwszym sztandarowym sklepie na Manhattanie[16][17]. W listopadzie 2011 sklep przeniesiony został z Madison Avenue na 109 Mercer Street, pozyskując większą przestrzeń w modnej dzielnicy Soho[18]. 2 października 2015 strona sprzedaży detalicznej racked.com poinformowała o tym, że sztandarowy butik Trump „wygląda na zamknięty” i pozostały po nim „gołe ściany”, dodając, iż dokładnie nie wiadomo, kiedy przestał istnieć[19]. Na przełomie października 2016 strona internetowa firmy oznaczyła Trump Tower jako swój sztandarowy butik i jedyny sklep z dedykowaną sprzedażą detaliczną, której produkty zakupić można również w dobrych sklepach biżuteryjnych w krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Bahrajn, Kuwejt, Katar, Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie[20].

Jest wiceprezesem Rozwoju i Pozyskiwania w The Trump Organization. W grudniu 2012 członkowie organizacji 100 Women in Hedge Funds wybrali Trump do swojej komisji[21].

Posiada własną linię produktów, takich jak ubrania, torebki, buty czy akcesoria, które dostępne są w większości większych domów towarowych na terenie Stanów Zjednoczonych[22]. Marka została oskarżona o rzekome podrabianie projektów innych projektantów[23][24] oraz przez organizację PETA wraz z innymi obrońcami praw zwierząt za wykorzystywanie naturalnych króliczych futer[25][26]. W 2016 Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich Stanów Zjednoczonych wystąpiła o wycofanie szali z kolekcji Trump, gdyż według komisji nie spełniały one federalnych zasad łatwopalności[27][28]. W tym samym roku analitycy donieśli o tym, iż większość rzeczy z linii produkowanych jest poza terenem Stanów Zjednoczonych[29]. W lutym 2017 sieć domów towarowych Neiman Marcus oraz Nordstrom wycofały kolekcje Trump ze względu na „niską sprzedaż”[30].

9 lutego 2017 doradczyni prezydenta Kellyanne Conway natarczywie próbowała przekonać widzów stacji Fox News do kupna produktów Trump[31]. W czerwcu 2017 trzy osoby wraz z organizacją China Labor Watch zostały aresztowane przez chińskie władze podczas przeszukiwania Huajian International, która wykonuje obuwie dla kilku amerykańskich marek, w tym dla linii Ivanki Trump. Administracja Trumpów wezwała do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych[32][33].

24 lipca 2018 ogłosiła zamknięcie swojej firmy odzieżowej po podjęciu decyzji o kontynuowaniu kariery politycznej[34][35].

Modeling[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz na okładce wystąpiła dla magazynu Seventeen w 1997. Od tamtej pory brała udział w pokazach mody, organizowanych przez projektantów, takich jak Versace, Marc Bouwer oraz Thierry Mugler. Wystąpiła w kampaniach reklamowych Tommy’ego Hilfigera i Vidala Sassoona (Sassoon Jeans), a także pojawiła się na okładce sierpniowego wydania magazynu Stuff w 2006 oraz ponownie we wrześniu 2007. Gościła na pierwszych stronach magazynów Forbes, Golf Magazine, Avenue, Elle Mexico, Top Choice[36] oraz październikowym wydaniu Harper’s Bazaar w 2007[37]. Wielokrotnie występowała w magazynie Love FMD[38][39].

W 2007 zajęła 83. miejsce na liście Maxim Hot 100, ostatnie miejsce listy Top 99 of 2007 oraz 84. miejsce w rankingu strony AskMen.com z 2008[40][41].

The Wharton Club of New York, uczelniany klub Wharton School Uniwersytetu Pennsylwanii w 2012 uhonorował Trump nagrodą Joseph Wharton Young Leadership Award za „bycie wychowankiem Wharton, który na początku swojej kariery zademonstrował ogromny potencjał zarówno w przywództwie, jak i wpływach”[42].

Ivanka Trump w 2009

Wystąpienia telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

The Apprentice[edytuj | edytuj kod]

W 2006 dołączyła do Carolyn Kepcher w trakcie pięciu odcinków programu jej ojca, The Apprentice, po raz pierwszy występując w trakcie pomocy w ocenie zadania Gillette w drugim tygodniu[43]. Tak samo jak Kepcher, Ivanka odwiedzała strony zadania oraz rozmawiała z drużynami[37]. Współpracowała ze zwycięzcą piątej edycji programu Seanem Yazbeckiem nad jego projektem condohotelu Trump SoHo[44][45][46].

Zajęła miejsce Kepcher w podstawowym składzie sedziów w trakcie szóstego sezonu The Apprentice, a także w jego kontynuacji The Celebrity Apprentice.

Inne wystąpienia telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1997 poprowadziła paradę Miss Teen USA, która częściowo należała do jej ojca, Donalda Trumpa. W 2003 wystąpiła w dokumencie Born Rich, ukazującym życie oraz dorastanie w najbardziej zamożnych rodzinach na świecie.

Pojawiła się gościnnie jako sędzia w trzecim sezonie Project Runway. Wystąpiła także na Creating Wealth Summit w Milwaukee w stanie Wisconsin, gdzie przez ok. 30 minut opowiadała o zarabianiu pieniędzy oraz o jej ostatnich projektach. W styczniu 2007 ujawniła, iż otrzymała ofertę pojawienia się w telewizyjnym reality show The Bachelorette, którą odrzuciła[47]. W 2010 wraz z mężem pojawili się jako oni sami w szóstym odcinku czwartego sezonu serialu Plotkara[48].

Pisarstwo[edytuj | edytuj kod]

Napisała dotąd dwie książki. Pierwsza z nich, The Trump Card: Playing to Win in Work and Life, opublikowana została w październiku 2009[49], a druga, zatytułowana Women Who Work: Rewriting the Rules for Success swoją premierę miała w maju 2017[50].

Administracja Trumpów[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2017 rząd Chin poszerzył liczbę znaków towarowych należących do Ivanki Trump[51][52]. Tego samego dnia prezydent Trump gościł przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach, gdzie podczas uroczystego obiadu[53][54] obok niego oraz jego żony[55] Peng Liyuan[56] zasiadła Trump wraz z mężem Jaredem Kushnerem. Podczas wizyty pięcioletnia wówczas córka Ivanki, Arabella wykonała dla chińskiego przywódcy tradycyjną chińską piosenkę w języku mandaryńskim. Dokumentujący to wydarzenie film, który został ciepło przyjęty przez chińskie państwowe media, odtworzono ponad 2,2 miln razy na tamtejszym popularnym portalu informacyjnym, Tencent QQ[55].

Pod koniec kwietnia 2017 zatrudniła Julie Radford jako kierownika personelu. Przed końcem miesiąca wraz z nowo zatrudnioną Radford zaplanowały podróż z Diną Powell i Hope Hicks na pierwszy kobiecy szczyt W20. Szczyt ten zorganizowany został przez Krajową Radę Niemieckich Organizacji Kobiet oraz Stowarzyszenie Niemieckich Przedsiębiorczyń[57][58] jako jedno ze spotkań przygotowujących do lipcowego Szczytu G20 w Hamburgu. W trakcie konferencji Trump wypowiedziała się o prawach kobiet; została wybuczana, kiedy przedstawiła swojego ojca jako adwokata kobiet[59][60].

Polityka oraz wizerunek społeczny[edytuj | edytuj kod]

Ivanka Trump wraz z Angelą Merkel w trakcie obiadu na Szczycie Kobiet W20 w 2017 roku

Polityka[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2016 roku podczas Krajowej Konwecji Republikańskiej Ivanka Trump wypowiedziała się o swoich poglądach politycznych: „Tak jak wielu moich rówieśników z pokolenia millenialsów, nie określam siebie w kategorii Republikanina czy Demokraty”[61]. W 2007 roku Trump przekazała tysiąc dolarów na rzecz kampanii prezydenckiej Hillary Clinton[62]. W 2012 roku poparła kandydaturę Mitta Romneya na prezydenta Stanów Zjednoczonych[63]. W 2013 roku Ivanka wraz z mężem zorganizowała zbiórkę pieniędzy na rzecz kampanii Coryego Bookera do Senatu Stanów Zjednoczonych, podczas której zebrali ponad czterdzieści tysięcy dolarów[64].

Trump określa siebie jako adwokat w sprawach kobiet oraz Izraela[65].

Filantropia[edytuj | edytuj kod]

Powiązana jest z licznymi żydowskimi akcjami charytatywnymi, w tym z Chai Lifeline, która zajmuje się dziećmi chorymi na raka[66]. Wspiera również United Hatzalah, na rzecz której jej ojciec, Donald Trump przekazał datki opiewające na sześciocyfrowe sumy[67][68].

Po opublikowaniu swojej książki, Women Who Work: Rewriting the Rules for Success, połowę zarobionego honorarium Ivanka przekazała dla National Urban League oraz Boys & Girls Clubs of America. Zadeklarowała również, iż wszelkie tantiemy jakie otrzyma z tytułu jej sprzedaży również przekaże na cele charytatywne[69].

Rola w wyborach prezydenckich 2016[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku publicznie poparła kandydaturę swojego ojca na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ivanka zaangażowana była w ojcowską kampanię gdzie udzielała wsparcia poprzez publiczne wystąpienia[70] oraz stawanie w jego obronie[71][72]. Jednakże przyznała się do mieszanych uczuć względem prezydenckich ambicji ojca, wypowiadając się w październiku 2015 roku w sposób następujący: „Jako obywatelka, uwielbiam to co robi. Jako córka, to oczywiście bardziej skomplikowane”[73]. W sierpniu 2015 roku Donald Trump ogłosił, iż jego córka będzie głównym doradcą w kwestiach „kobiet oraz ich zdrowia”, a także wyznał, że to ona przyczyniła się do zmiany jego postawy wobec kobiet[74][75].

Ivanka podczas jednego z przemówień w trakcie kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa

W styczniu 2016 roku Trump wystąpiła w reklamie radiowej we wczesnej fazie kampanii w stanie Iowa oraz New Hampshire, w której opowiada się za swoim ojcem[76][77]. Pojawiła się u jego boku w trakcie wyników w prawyborach w 2016 roku, krótko wypowiadając się po tym, jak została zaproszona na scenę przed Donalda Trumpa w Karolinie Południowej, gdzie podziękowała stanowi za poparcie[78][79]. Osobiście nie mogła oddać głosu na swojego ojca w trakcie prawyborów w Nowym Jorku w kwietniu 2016 roku, gdyż w październiku 2015 roku minął termin rejestracji z poglądów niezależnych na Republikanina, na który nie zdążyła[80].

Ivanka przedstawiła swojego ojca na chwilę przed jego przemową podczas Krajowej Konwecji Republikańskiej w lipcu 2016 roku[81]. W momencie jej wejścia na scenę w tle został odtworzony utwór Georga Harrisona, „Here Comes the Sun”. Znając swojego ojca bardzo dobrze, oświadczyła: „Jednym z największych talentów mojego ojca jest dostrzeganie potencjału w ludziach”, dodała również, iż Donald Trump „uczyni Amerykę znów wielką[82]. Jej wypowiedź została dobrze przyjęta i ukazała jej ojca, według The Washington Post, w „cieplejszym niż zwykle świetle”, mimo iż ich artykuł również odnosił się do innej publikacji gazety, w której skrytykowali przemowę[83]. Wcześniejszy artykuł The Washington Post podważył stanowisko Ivanki jakoby bliżej jej było do poglądów Hillary Clinton niż Donalda Trumpa[84]. Po przemowie organizacja pilnująca spuścizny George’a Harrisona wydała oświadczenie, w którym skrytykowała użycie jego piosenki jako niezgodne z jego wolą[85]. Następnego ranka, oficjalny profil Ivanki na Twitterze opublikował post, który zachęcał do zakupienia sukienki którą miała na sobie podczas występu, udostępniono również link do sklepu Macy's, gdzie można było ją nabyć[86].

Po wyborach prezydenckich, Trump na rodzinne wystąpienie w programie 60 minutes założyła bransoletkę. Następnie jej firma, poprzez spam e-mailowy rozpromowała pojawienie się biżuterii. Po krytyce „monetyzacji” firma szybko przeprosiła, nazywając rozgłos „pracą pracownika mającego dobre intencje, który wykonywał standardowy protokół”. Rzeczniczka wypowiedziała się, iż firma, świeżo po wyborach, „nad wyraz dyskutowała o nowej polityce i procedurach wraz ze wszystkimi przyszłymi partnerami”[87].

Ivanka wraz z ojcem, Donaldem Trumpem

Artyści, których prace zostały zebrane przez Ivankę Trump skrytykowały ją osobiście wraz z wygranymi wyborami jej ojca. W styczniu 2017 roku malarz oraz fotograf Richard Prince zwrócił kwotę trzydziestu sześciu tysięcy dolarów, które otrzymał za pracę wykonaną dla Ivanki po czym wyparł się jego stworzenia[88]. Inni artyści również dołączyli do protestów w postaci ruchu stworzonego przez Halt Action Group o nazwie @dear_ivanka, która w zamiarze miała wpłynąć na zmianę polityki Trumpa poprzez odwołanie się bezpośrednio do jego córki[89]. Wśród popierających ruch znalazł się współczesny artysta Alex Da Corte, który nakazał Ivance „trzymać się z daleka od jego obrazów” po tym jak pojawiła się przed jednym z nich na zdjęciu opublikowanym na portalu społecznościowym[89][90].

W styczniu 2017 roku uczestniczyła w inauguracji zaprzysiężenia Donalda Trumpa jako 45 Prezydenta Stanów Zjednoczonych w budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie D.C. Po części negocjowała stawki za pokoje hotelowe, powierzchnie do wynajęcia oraz posiłki w dawnym Old Post Office Pavilon (obecnie przemianowany na Trump International Hotel Washington, D.C.), na który część funduszy przeznaczył komitet wyborczy jej ojca, jak donosili NYC oraz ProPublica w grudniu 2018 roku.

Doradczyni Prezydenta Stanów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

W 2017 doniesiono o tym, iż Ivanka ustępuje ze swojego stanowiska w The Trump Organization na rzecz częściowego przejęcia obowiązków Pierwszej Damy w administracji Donalda Trumpa[91]. Oświadczono, że Trump będzie wykonywała tylko niektóre z obowiązków, w czasie gdy Melania Trump zobowiązana jest pozostać w Nowym Jorku ze względu na dokończenie roku szkolnego przez jej syna, Barrona[91]. Ivanka stanowczo zaprzeczyła zarzutom, jakoby miała stać się oficjalną Pierwszą Damą[92][93]. Organizacja usunęła również wszelkie fotografie Ivanki oraz Donalda Trumpa z ich stron internetowych, zgodnie z oficjalną radą o federalnych zasadach etyki[94].

Po dwóch miesiącach doradzania swojemu ojcu w nieoficjalnym charakterze na początku jego administracji, została wyznaczona jako Doradczyni Prezydenta, na stanowisku rządowym 29 marca 2017 roku. Nie pobiera za to pensji[95]. Przed zatrudnieniem na nowym stanowisku korzystała z prywatnego konta e-mail do załatwiania spraw urzędowych[96].

W trakcie kontrowersyjnych pierwszych miesięcy nowego prezydenta, niektórzy komentatorzy porównywali jej rolę w administracji do tej sprawowanej przez Julie Nixon Eisenhower, córkę prezydenta Richarda Nixona. Julie była jedną z najgłośniej broniących administracji swojego ojca, tak jak Ivanka broni rządu Donalda oraz jego własnego imienia przed niezliczoną ilością zarzutów[97]. Felietonistka Washington Post Alyssa Rosenberg napisała potem „Obie córki odegrały kluczową rolę wobec swoich ojców”[98].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ivanka Trump wraz z mężem Jaredem Kushnerem w 2017 roku

W trakcie studiów była w trwającym niemal cztery lata związku z Gregiem Herschem, bankierem inwestycyjnym w Salomon Brothers, Bear Stearns oraz UBS[99][100]. W latach 2001–2005 spotykała się z Jamesem „Bingo” Gubelmannem[99][101][102].

W 2005 zaczęła spotykać się z deweloperem nieruchomości Jaredem Kushnerem, którego poznała przez wspólnych znajomych[103][104]. Para rozstała się w 2008 ze względu na sprzeciw ze strony rodziców Kushnera[103], jednakże ponownie zeszli się i pobrali w trakcie żydowskiej ceremonii 25 października 2009[103][105]. Mają trójkę dzieci: córkę Arabellę Rose[106] (ur. 2011) oraz dwóch synów, Josepha Fredericka[106] (ur. 2013) i Theodora Jamesa (ur. 2016)[107].

Popiera działania swojego ojca Donalda Trumpa, chwaląc jego zdolności przywódcze i wspieranie innych[108]. Jej koleżanką z dzieciństwa jest Paris Hilton. Przyjaźni się również z Chelsea Clinton (córką Hillary Clinton — kontrkandydatki Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku), która mówi o niej: W Ivance nie ma powierzchowności. Myślę, że jest to dla niej prawdziwy hołd, gdyż praktycznie każdy tak niesamowity jak ona mógłby pewnie zajść całkiem daleko będąc powierzchownym[109]. Jej znajomą jest również Georgina Bloomberg, córka Michaela Bloomberga, byłego burmistrza Nowego Jorku, który również rozważał ubieganie się o prezydenturę jako przeciwnik jej ojca[110].

W styczniu 2017 oświadczono, iż wraz z mężem Jaredem wypełnili dokumenty w sprawie kupna domu w dzielnicy Kalorama w Waszyngtonie[111]. Na podstawie federalnych wniosków oszacowano, iż majątek Ivanki oraz Jareda w 2017 roku zwiększył się do ok. 740 mln dol.[112].

Wyznanie[edytuj | edytuj kod]

Ivanka Trump podczas wizyty w Jerozolimie w maju 2017 roku

Wychowywana była w wierze prezbiteriańskiej[113]. Przeszła konwersję na judaizm ortodoksyjny w lipcu 2009[114][115], po ukończeniu nauki z rabinem Haskelem Looksteinem[104][116] oraz Elie Weinstock ze szkoły nowoczesnej ortodoksji Ramaz School[117]. Trump przyjęła hebrajskie imię Yael[118]. Swoją konwersję opisała jako „niesamowitą oraz piękną podróż”, podczas której „od dnia pierwszego” wspierał ją jej ojciec, dodając iż ma on „ogromny szacunek” do żydowskiej religii[65]. Potwierdziła, iż przeszła na dietę koszerną oraz przestrzega Szabatu, mówiąc w 2015: Przestrzegamy tego całkiem nieźle... była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu... naprawdę odnajduję się w judaizmie, tworzy niesamowity schemat więzi rodzinnych. Od piątku do soboty nie robimy nic innego oprócz spędzania wspólnie czasu. Nie wykonujemy telefonów[109]. W trakcie mieszkania w Nowym Jorku posyłała swoją córkę do przedszkola w żydowskiej szkole, co wspominała następująco: Było to dla mnie jak błogosławieństwo, kiedy przychodziła każdej nocy i opowiadała mi o wszystkich hebrajskich słowach których się nauczyła czy śpiewała mi piosenki w trakcie świąt[65].

Wraz z mężem odbyli pielgrzymkę na grób Menachema Mendela Schneersona, ostatniego przywódcy ortodoksyjnego odłamu Chabad-Lubawicz, popularnego miejsca modlitw na krótko przed wygraną jej ojca w wyborach[114][119]. 22 maja 2017 Trump oraz Kushner udali się w pierwszą oficjalną podróż Donalda Trumpa do Izraela, gdzie jej ojciec był pierwszym urzędującym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Ścianę Płaczu[120][121][122]. Ivanka udała się również do Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem, w zachodniej części Jerozolimy oraz do Bazyliki Grobu Pańskiego w dzielnicy chrześcijańskiej starego miasta[123].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ivanka Trump, My actual name is Ivana. In Czech, Ivanka is the baby name for Ivana, like Bobby is to Robert. RT @Saluxious Ivanka, how’d you get u r name? [online], @IvankaTrump, 2010 [dostęp 2019-05-15] (ang.).
 2. a b Megan Friedman, 10 Things You Should Know About Ivanka Trump [online], Cosmopolitan, 29 sierpnia 2017 [dostęp 2019-05-15] (ang.).
 3. Ivanka M. Trump: Trump Organization Hotel Collection Real Estate Casinos Golf Clubs Restaurants Merchandise Corporation Company Publications [online], 24 października 2016 [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-24].
 4. Maggie Haberman, Rachel Abrams, Ivanka Trump, Shifting Plans, Will Become a Federal Employee, „The New York Times”, 29 marca 2017, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 5. Warren, Carper petition Ethics Office for information on Ivanka Trump’s White House role, „POLITICO” [dostęp 2017-06-11].
 6. Donald Trump’s inner circle: Who are the key figures driving the president’s policy agenda?, „The Telegraph [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 7. a b c Kate Bennett, Uwolnić Melanię. Nieautoryzowana biografia pierwszej damy, Marek Fedyszak (tłum.), Wydawnictwo Znak, 2020, s. 20, ISBN 978-83-240-7885-1.
 8. a b 9 Things You Should Know About Ivanka Trump, „Cosmopolitan”, 29 marca 2017 [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 9. Donald Trump’s German roots | Film | DW | 29.02.2016. Deutsche Welle (www.dw.com) [dostęp 2017-06-11].
 10. Steven Brocklehurst, Donald Trump’s mother: From a Scottish island to New York’s elite, „BBC News”, 19 stycznia 2017 [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 11. VOA News, Ivanka Trump: Model, Businesswoman, Daughter to Republican Nominee, „VOA” [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 12. Trump Power, „Marie Claire”, 29 stycznia 2007 [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 13. a b Did Their Father Really Know Best? [online], NYMag.com [dostęp 2017-06-11].
 14. Ivana Trump Now Fashions Herself As Plaza’s Innkeeper, „tribunedigital-mcall” [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-04] (ang.).
 15. Ivanka Trump, I speak Czech poorly...I seem to only know the curse words! @DonaldJTrumpJr is fluent though!RT@mr_bermudez @IvankaTrump do you speak czech? [online], @ivankatrump, 22 lipca 2010 [dostęp 2017-06-11].
 16. Ivanka Trump, Ivanka Trump: A Jewelry Store Should Say ‘Stay, Have Fun’ [online], instoremag.com [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-14] (ang.).
 17. About, „Ivanka Trump”, 23 września 2014 [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-30].
 18. Inside Ivanka Trump’s New Diamond-Packed Boutique, „The Cut” [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 19. Laura Gurfein, Ivanka Trump’s Soho Flagship Has Quietly Shuttered [online], Racked NY, 2 października 2015 [dostęp 2017-06-11].
 20. International [online], Ivanka Trump Collection [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-22] (ang.).
 21. Say what? Ivanka Trump joins 100 Women in Hedge Funds board [online] [dostęp 2017-06-11].
 22. Who is Ivanka Trump? Fashion designer, trusted adviser, „USA TODAY” [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 23. Ivanka Trump Accused of Stealing Designs from Actual Fashion Designer [online], 6 czerwca 2016 [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-06-06].
 24. David Yi, Ivanka Trump accused of copying popular shoe design [online], Mashable [dostęp 2017-06-11].
 25. PETA tries to pull the rabbit out of Ivanka Trumps hat | [online], 30 czerwca 2016 [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-06-30].
 26. Gregory Krieg CNN, PETA tries to pull the rabbit out of Ivanka Trump’s hat [online], CNN [dostęp 2017-06-11].
 27. A.B.C. News, Ivanka Trump Scarves Recalled Over ‘Burn Risk’ [online], ABC News, 7 kwietnia 2016 [dostęp 2017-06-11].
 28. Byron Tau, Safety Agency Recalls Ivanka Trump-Brand Scarves Over ‘Burn Risk’ [online], WSJ, 6 kwietnia 2016 [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 29. A.B.C. News, Trump Decries Outsourcing but Much of Family Brand Is Made Abroad [online], ABC News, 9 marca 2016 [dostęp 2017-06-11].
 30. Nordstrom drops Ivanka Trump line, citing poor ‘performance’, „NBC News” [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 31. Kellyanne Conway Tells Americans To Buy Ivanka Trump’s Products, „NPR.org” [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 32. Keith Bradsher, U.S. Presses China to Free Activists Scrutinizing Ivanka Trump Shoe Factory, „The New York Times”, 6 czerwca 2017, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-06-11] (ang.).
 33. Erika Kinetz / AP, China Defends Arrest of Men Investigating Ivanka Trump’s Shoe Supplier [online], Time [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-10].
 34. Ivanka Trump is closing down her fashion business [online], NBC News [dostęp 2018-12-22] (ang.).
 35. Ivanka Trump closes fashion line to focus on helping her father, „Reuters”, 24 lipca 2018 [dostęp 2018-12-22] (ang.).
 36. Top Choice Magazine – Fall 2012 – Cover – Ivanka Trump | Top Choice Magazine [online], 10 sierpnia 2014 [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-10].
 37. a b Ivanka Trump pictures and bio on STUFF MAGAZINE DOT COM [online], 20 sierpnia 2006 [dostęp 2017-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2006-08-20].
 38. The FMD – FashionModelDirectory.com, Photo of fashion model Ivanka Trump – ID 21133 | Models | The FMD [online], The FMD – FashionModelDirectory.com [dostęp 2017-06-11].
 39. The FMD – FashionModelDirectory.com, Photo of fashion model Ivanka Trump – ID 345808 | Models | The FMD [online], The FMD – FashionModelDirectory.com [dostęp 2017-06-11].
 40. 2007 Maxim Hot 100: Maxim’s Hottest Babes of the Year. [w:] Lovely Ladies [on-line]. ranker.com, 2007. [dostęp 2017-07-11]. (pol.).
 41. 40 things you didn’t know about Ivanka Trump: she got her start as a model, appeared in Gossip Girl. [w:] Articles [on-line]. boomsbeat.com, 2014-07-09. [dostęp 2017-07-11]. (ang.).
 42. Wharton Alumni Club of New York [online], whartonny.com [dostęp 2017-06-11].
 43. Ivanka Trump to appear on ‘Apprentice’, „TODAY.com” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 44. https://web.archive.org/web/20090220024549/http://www.trumpsohohotel.com/_files/pdf/SoHo_Pre_Opening.pdf.
 45. https://web.archive.org/web/20090220053800/http://www.trumpsoho.com/flash/download/press/st1.pdf.
 46. Joel Brown, 10 Things Women Entrepreneurs Can Learn From Donald Trump’s Daughter ‘Ivanka’ [online], addicted2success.com [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 47. Ivanka Trump: I Love My Dad’s Hair, „PEOPLE.com”, 27 stycznia 2007 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 48. „Gossip Girl” Easy J (TV Episode 2010). [dostęp 2017-06-12].
 49. Ivanka Trump’s Terrible Book Helps Explain the Trump-Family Ethos [online], The New Yorker, 29 listopada 2016 [dostęp 2017-06-12].
 50. Jennifer Senior, Having Trouble Having It All? Ivanka Alone Can Fix It, „The New York Times”, 2 maja 2017, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 51. A Hundred Days of Trump [online], The New Yorker [dostęp 2017-06-12].
 52. Associated Press, China provisionally grants Trump 38 trademarks – including for escort service, „The Guardian”, 8 marca 2017, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 53. NEW: The Mar-a-Lago dining room where Trump, Xi will have dinner, „palmbeachpost” [dostęp 2017-06-12].
 54. Trump gave Syria attack order ‘during dessert’ – Breitbart, „Breitbart” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 55. a b Ivanka Trump’s Brand Prospers as Politics Mixes With Business, „Newsmax” [dostęp 2017-06-12].
 56. Brian Bennett, Noah Bierman, China’s President Xi gets an awkward front-row seat to U.S. military might, „Los Angeles Times”, 7 kwietnia 2017, ISSN 0458-3035 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 57. Ivanka Trump Hires Chief of Staff, „Newsmax” [dostęp 2017-06-12].
 58. Delegierte & W20 Beraterinnen [online], w20-germany.org [dostęp 2017-06-12] (niem.).
 59. Eugene Scott and Betsy Klein CNN, Ivanka Trump gets hisses, boos from German crowd when she defends her dad [online], CNN [dostęp 2017-06-12].
 60. Eric Levitz, Ivanka Trump Booed While Praising Her Father in Germany, „Daily Intelligencer” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 61. Noor Al-Sibai, Transcript Of Ivanka Trump’s RNC Speech Highlights How Dedicated She Is To Her Dad [online] [dostęp 2017-06-12].
 62. By Robert Yoon CNN Washington Bureau, Celebrities ante up for Democratic campaigns – CNN.com [online], edition.cnn.com [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 63. Geneva Sands, Ivanka Trump endorses Romney, praises his ‘business intelligence’, „TheHill”, 28 marca 2012 [dostęp 2017-06-12].
 64. ABC News, Ivanka Trump Switches Teams For Cory Booker [online], ABC News [dostęp 2017-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-24].
 65. a b c Ivanka Trump at Florida Synagogue: My Father Called Before Jewish High Holidays and Said ‘You Better Pray Hard for Me’ [online], Algemeiner.com [dostęp 2017-06-12].
 66. Jewish charities benefit as Eric Trump Foundation flouts standards to favor pet projects, „The Times of Israel [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 67. Ivanka Trump and Shabbat: Pure family time, „The Jerusalem Post | JPost.com” [dostęp 2017-06-12].
 68. Trump’s Jewish Giving Rubs Against Tenor Of His Campaign, „Jewish Week” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 69. Ivanka Trump donates half the advance from her new book [online], Washington Post [dostęp 2017-06-12].
 70. Melania Trump Joins Donald Trump on Campaign Trail for First Time, „PEOPLE.com”, 25 listopada 2015 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 71. Deena Zaru CNN, Ivanka Trump: Donald Trump '100 percent believes in equality of gender’ [online], CNN [dostęp 2017-06-12].
 72. Cassie Spodak CNN, Trump stands by immigration remarks, blames media [online], CNN [dostęp 2017-06-12].
 73. Ivanka Trump on how she feels about her dad’s run: It’s complicated, „POLITICO” [dostęp 2017-06-12].
 74. Ivanka Trump: The Woman Donald Trump Cherishes Most, „Newsmax” [dostęp 2017-06-12].
 75. The woman Trump cherishes most is daughter Ivanka, „Detroit News” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 76. Ivanka Trump: My dad is the best!, „USA TODAY” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 77. A.B.C. News, New Trump Radio Ad Features Daughter Ivanka [online], ABC News, 18 stycznia 2016 [dostęp 2017-06-12].
 78. Amanda Ota, Trump declares victory in South Carolina primary, „KOMO” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 79. Justin Holcomb, Justin Holcomb – Victory Speech: Trump Sacks 'Bush Country,' Dominates the First Southern State, „Townhall” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 80. Tom LoBianco CNN, Trump children unable to vote for dad in NY primary [online], CNN [dostęp 2017-06-12].
 81. Sunlen Serfaty and Theodore Schleifer CNN, Ivanka Trump delivers in prime-time [online], CNN [dostęp 2017-06-12].
 82. CNN.com – Transcripts [online], transcripts.cnn.com [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 83. Ivanka Trump continues to impress the media that her father feuds with [online], Washington Post [dostęp 2017-06-12].
 84. Who, exactly, was Ivanka Trump endorsing? [online], Washington Post [dostęp 2017-06-12].
 85. Paul Owen, Scott Bixby, 'The greatest asset Trump has’: Ivanka gets rave reviews for Cleveland speech, „The Guardian”, 22 lipca 2016, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 86. In the Trump family tradition, Ivanka uses her moment in the spotlight to hawk her wares, „Los Angeles Times”, 22 lipca 2016, ISSN 0458-3035 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 87. Ivanka Trump’s company apologizes for hawking interview bracelet, „NY Daily News” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 88. Randy Kennedy, Richard Prince, Protesting Trump, Returns Art Payment, „The New York Times”, 12 stycznia 2017, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 89. a b Nate Freeman, Disowning Ivanka: The Art World Stares Down the First Daughter [online], ARTnews, 7 marca 2017 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 90. “Dear Ivanka”: New York City’s Artists Appeal to Ivanka Trump, Peer to Peer [online], The New Yorker, 30 listopada 2016 [dostęp 2017-06-12].
 91. a b Ben Rosen, Ivanka Trump: a first daughter with the office of first lady?, „Christian Science Monitor”, 15 grudnia 2016, ISSN 0882-7729 [dostęp 2017-06-12].
 92. A.B.C. News, Ivanka Trump Says She Will Not Be Filling In as First Lady [online], ABC News, 23 stycznia 2017 [dostęp 2017-06-12].
 93. Kenzie Bryant, Ivanka Trump Dismisses Suggestions That She’ll Act as First Lady, „Vanities” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 94. Karen Yourish, Wilson Andrews, Before and After: Removing Donald J. Trump From the Trump Brand, „The New York Times”, 18 stycznia 2017, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 95. ANNUAL REPORT TO CONGRESS ON WHITE HOUSE OFFICE PERSONNEL [online], www.whitehouse.gov [dostęp 2018-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-30].
 96. Max Kutner, Nina Burleigh On 9/25/17 at 2:20 PM, Exclusive: Ivanka Trump used a personal email account after inauguration [online], Newsweek, 25 września 2017 [dostęp 2018-12-22] (ang.).
 97. The president’s daughter, then and now – HoustonChronicle.com [online], www.houstonchronicle.com, 21 marca 2017 [dostęp 2018-12-22] (ang.).
 98. – The Washington Post [online], Washington Post [dostęp 2018-12-22] (ang.).
 99. a b Lisa DePaulo, Wayne Maser, Ivanka Trump’s Plan for Total World Domination, „GQ”, 13 kwietnia 2007 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 100. $2B Advisor Leaves UBS, „On Wall Street” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 101. Trump Power, „Marie Claire”, 29 stycznia 2007 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 102. Did Their Father Really Know Best? [online], NYMag.com [dostęp 2017-06-12].
 103. a b c Ivanka and Jared’s Power Play [online], The New Yorker [dostęp 2017-06-12].
 104. a b Ivanka Trump on New Fiancé Jared Kushner: ‘He’ll Be a Great Father’ – Slideshow – Daily Intel, „Daily Intelligencer” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 105. Ivanka Trump Marries Jared Kushner in Lavish Ceremony, „PEOPLE.com”, 25 października 2009 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 106. a b About, „Ivanka Trump”, 23 września 2014 [dostęp 2017-07-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-30].
 107. Alleged inventor of controversial ‘Hawaiian’ pizza dies in Canada, „NBC News” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 108. Ivanka Trump Weighs in on Dad Donald Trump’s Presidential Run, „E! Online” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 109. a b Ivanka Trump Knows What It Means to Be a Modern Millennial, „Vogue” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 110. Horse Girl Georgina Bloomberg Trying To Make This About Her [online], 28 marca 2016 [dostęp 2017-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-28].
 111. Marisa M. Kashino, Ivanka Trump Will Move into a House in Kalorama [online], Washingtonian, 3 stycznia 2017 [dostęp 2017-06-12].
 112. Here’s What Jared and Ivanka Are Really Worth, „Town & Country”, 1 kwietnia 2017 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 113. 10 stars who changed their religion for love, „NY Daily News” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 114. a b Ivanka Trump visits the Lubavitcher rebbe’s grave ahead of election [online], Jewish Telegraphic Agency [dostęp 2017-06-12].
 115. Ivanka Trump Converts to Judaism for Fiancé, „PEOPLE.com”, 17 lipca 2009 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 116. Israeli Rabbinical Court Rejects Rabbi Who Converted Ivanka Trump, „The Forward” [dostęp 2017-06-12].
 117. Ivanka Trump seems confused about the religion she converted to, „The Independent”, 12 września 2016 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 118. A.B.C. News, Ivanka Trump Opens Up About Converting to Orthodox Judaism [online], ABC News, 26 lutego 2015 [dostęp 2017-06-12].
 119. Allison Kaplan Sommer, WATCH: Ivanka Trump, Jared Kushner Visit Lubavitcher Rebbe’s Grave to Pray for Election Victory, „Ha-Arec”, 6 listopada 2016 [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 120. Trump becomes first sitting U.S. president to visit Western Wall, „NBC News” [dostęp 2017-06-12] (ang.).
 121. In U.S. presidential first, Trump prays at Jerusalem’s Western Wall, „Reuters”, 2017 [dostęp 2017-06-12].
 122. Jeremy Diamond CNN, Trump makes historic visit to Western Wall [online], CNN [dostęp 2017-06-12].
 123. Hours before Trump arrives, updated visit schedule released, „The Jerusalem Post | JPost.com” [dostęp 2017-06-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]